KaliberInfo

Önkéntes Területvédelmi Tartalékosok – kérdések és válasz

Miért kell a Területvédelmi Tartalékosnak II. kategóriás orvosi vizsgálat?

 

Néhány nappal ezelőtt került fel az iranyasereg.hu weboldalra, a Magyar Honvédség karrieroldalára az Önkéntes Területvédelmi Tartalékosokkal foglalkozó részhez egy bővebb tájékoztató, amely a következő alkalmassági feltételeket tartalmazta:

 

Az önkéntes területvédelmi tartalékos katonai szolgálatra jelentkezőnek a kézi lőfegyverek, lőszerek, gáz- és riasztófegyverek megszerzésének és tartásának egészségi alkalmassági feltétele és vizsgálata szerinti II. típusú alkalmasság-vizsgálaton kell részt venniük.”

 

A kapcsolat felvételi lehetőséggel élve a következő kérdéseket tettem fel a Toborzó Irodának:

 

A minisztériumtól a következő tájékoztatást kaptam:

 

A katonai szolgálatra való egészségi, pszichikai és fizikai alkalmasságról, valamint a felülvizsgálati eljárásról szóló 10/2015 (VII. 30.) HM rendelet 4. § (1) bekezdése alapján:

A katonai egészségi, pszichikai és fizikai alkalmasság-vizsgálatokat, felülvizsgálatokat és repülőorvosi vizsgálatokat az MH központi egészségügyi szerve végzi. A katonai szolgálatra való egészségi, pszichikai, fizikai alkalmasságot és annak minősítését az MH központi egészségügyi szervezete kijelölt bizottságai állapítják meg. Az önkéntes területvédelmi tartalékos katonák estén a kézilőfegyverek, lőszerek, gáz- és riasztófegyverek megszerzésének és tartásának egészségi alkalmassági feltételeiről és vizsgálatáról szóló 22/1991. (XI. 15.) NM rendelet szerinti II. típusú alkalmasság-vizsgálatot a vizsgált személy háziorvosa végzi. A háziorvos által kiállított alkalmassági vélemény alapján az önkéntes területvédelmi tartalékos katona szolgálatra való alkalmasság megállapítását az MH központi egészségügyi szervezete kijelölt bizottságai végzik.”

 

Ennek megfelelően azon személyek, akik önkéntes területvédelmi tartalékos (a továbbiakban: ÖTT) szolgálatra jelentkeznek a kézilőfegyverek, lőszerek, gáz- és riasztófegyverek megszerzésének és tartásának egészségi alkalmassági feltételeiről és vizsgálatáról szóló 22/1991. (XI. 15.) NM rendelet szerinti II. típusú alkalmasság-vizsgálatot kell végrehajtani.

A Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) katonái szolgálati fegyverekkel rendelkeznek, melyet előírt szolgálati helyen, szolgálati időben, vagy külön parancsra viselhetnek. Az MH katonáinak fegyverhasználatát, pedig a honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekrőlszóló 2011. évi CXIII. törvény 36. § (1) bekezdése határozza meg.

A hivatásos és szerződéses katonák a szolgálati időtől eltérően, a szolgálattal nem összefüggő, saját személyi fegyver viseléséről, a fegyverekről és lőszerekről szóló 253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet rendelkezik.

 

 

Az ÖTT szolgálatvállalás vonatkozásában tájékoztatom, hogy alapvetően az ÖTT állomány igénybevétele a lakóhelye szerinti járásban történik.

Az ÖTT állomány feladatát képezik többek között:

· – különböző díszelgési feladatok végrehajtása,

· – rendezvénybiztosítási feladatok ellátása,

· – veszély-, vagy katasztrófahelyzetben történő igénybevétel (pl. árvíz).”

 

Jól látszódik, hogy a tájékoztatás nem más, mint egy sablon szöveg, egyre inkább úgy érzem, hogy a Területvédelmi Tartalékos rendszer nem az általam és a Kaliber magazin főszerkesztője által elképzelt feladatokat fogja ellátni. A célja leginkább az lesz, hogy a helyileg kialakult emberhiányt valamilyen formában feltöltsék.

 

Maga a II. kategóriás orvosi vizsgálat bár előre mutató lehetne, a jelenlegi tájékoztatás alapján feleslegesnek tűnik. Leginkább a miatt mert a polgári személyeknek ezen kategória a saját lőfegyver tartása miatt szükséges, míg a munkavégzési célú lőfegyver viseléséhez I. kategóriás orvosi vizsgálat szükséges. Mindez úgy, hogy a két fenti kategória és a vonatkozó fegyver törvények csak polgári személyekre vonatkoznak! Amennyiben valóban fegyveres szolgálatot lát el az adott tartalékos onnantól jogilag a Honvédségi állományába kerül. Tehát ÖTT-ként amennyiben behívásra kerül sor már nem a polgári személyre vonatkozó fegyvertörvény vonatkozik rá!

 

Juhász Ákos