A magyar “fegyverpiac” vadászpuskák utáni legfontosabb szereplője a gáz- és riasztófegyvereké, ez az egyetlen legális önvédelmi fegyver közterületen a törvénytisztelő polgárok számára, így mindig örömteli, ha új, vagy frissített modellek jelennek meg. Esetünkben azért is, mert az EKOLnál mindkét esetben javítottak a már évek óta ismert termékeken.
Az Aras Magnum (9 mm PAK, 15+1, fesztelenítős, tűzkészen viselhető!) és annak kompakt változata (Aras Compact) esetében az első generációs az Umarex Browning GPDA szolgai másolata volt, csupán 9-darabos tárral, a második generáció annak masszívabb kivitelét immár 15-ös tárral és vaskosabb kombatmarkolattal látta el. Az utóbbi miatta a lapos gázpisztoly fogása csak a közepesnél nagyobb kezűeknek lett igazán kényelmes. Most, a 3.0-ásnak tekinthető kivitelnél visszatértek a vékonyabb markolathéjakra (sokkal jobb lett a fegyver fogása), megtartva a 15-ös tárkapacitást, és a kakasról eltűnt a furat, így az még masszívabb lett (bár acélbetét továbbra sem került bele).
– Totál új lett a helyretoló szerkezet. Ez kevésbé terheli a csövet, és a tokot.
– A fesztelenítő kar leoldó nyúlványát megerősítették, mert az eredetileg sűrűn törhetett. Így is fog, csak többet fog bírni várhatóan. Ebből kifolyólag viszont a fesztelenítő nem a biztonsági állásba fesztelenít, hanem leengedi a kakast (innen kézzel kell visszakattintani biztonsági állásba). Ez a fesztelenítő kar leoldó nyúlványának erősítése miatt van. Vastagabb lett, jobban eltolja a kilincset, ami így nem akad be a kakasba.
Régebbi modell (2.0):
ÚJ modell (3.0):
Az Ekol MAJAROV (9 mm PAK, 7+1, tűzkészen viselhető, repülő ütőszeges) modell esetében kívülről nem látszik a módosítás a képen, de az eredetileg a német ME 9 Para modellről koppintott fegyver éles, tenyérbe vágó markolathéjai végre lekerekítettek lettek. A tárkapacitás pedig a török típusnál korábban tapasztalt 6-os helyett az igazi Walther PP-éhez hasonló 7 darab lett (9 mm Br. Short).
Mind az Ekol Aras modellek, mint a Majarov ára 30 ezer forint alatti itthon.