A kapszli.hu/MEFLSz újabb fontos és alapos cikket jelentetett meg a közelgő EU-Ólombetiltás kapcsán:
https://kapszli.hu/olombetiltas-3-kor-elindult-a-konzultacios-idoszak-kozeledik-a-kasza/
Ez most nem egy távoli veszély, hanem egy konkrét EU-s reguláció utján minden tagállamra kötelező teljes betiltási kezdeményezés!
Ezzel kapcsolatban minimális konzultációs időt szabott meg az ECHA, de több szakmai szervezet a külföldi partnerek bevonásával alapos, komoly beadványokat készített, hogy rámutasson a tervezett intézkedés teljes képtelenségére. Ezek is a fenti linken olvashatóak angolul.
A végkövetkeztetések olyan fontosak, hogy itt is megosztjuk:
1. Az ólom jelenleg nem váltható ki más fémmel.
2. Az antik és replika elöltöltő fegyvereket ólom lövedék használatára tervezték és próbázták. A rendszer változtatása akár a fegyver szerkezeti elemeinek károsodását, ezen keresztül pedig személyi sérülést is okozhat.
3. A gyártók ajánlásaiban, használati utasításaiban az ólmot jelölik meg lövedékanyagként. A fegyvereket a CIP állomások ólom lövedékkel próbázzák. A rendszer elemeinek megváltoztatása felvet technikai, szavatossági, illetve jogi (fogyasztóvédelmi) kérdéseket is.
4. Nincs arra bizonyíték, hogy a vadászat (a vizes élőhelyek kivételével) kockázatot jelentene a talaj (termőföld) ólomszennyezettsége tekintetében. Hazánkban sem az EU kutatásai, sem hazai kutatások szerint sincs ólomszennyezettségi kockázat. Határérték feletti ólomszennyezettség olyan területeken található, ahol évtizedeken keresztül folyt át erős forgalom ólmozott üzemanyaggal működő gépjárművekkel. Az EU kutatásai ugyanakkor azt is megállapították, hogy az EU területén az ólomszennyezettség szinte sehol sem jelent kockázati tényezőt, elenyészően kevés mintában haladja meg az egészségügyi határértéket. Az ECHA elegánsan összemosta a lőterek és vadászterületetek talajának kérdését, ahogy az ólomsörét és ólomlövedékek közé sem húzott éles határvonalat. A lőterek természetesen ólomszennyezettek, ezért nem termelünk ott élelmiszert, és nem legeltetünk rajtuk tehenet. Az ólom azonban a lőtereken belül marad, vagyis menedzselhető, az ólom, mint alapanyag betiltása szükségtelen.
5. Hazánk tagja mind a Ramsari, mind a Hágai Egyezménynek, melyek megfelelő védelmet jelentenek a vizes élőhelyek tekintetében, melyeken jelenleg sem lehet ólomsörétet használni.
6. Az ólom betiltása szükségszerűen megöli az ólom lövedékekhez és feketelőporhoz tervezett eredeti és replika lőfegyverek és elöltöltő fegyverek sportlövészeti és vadászati használatát.