A Colt CZ 51 százalékos tulajdonrészével tervezett közös vállalat létesítése a 2023 első negyedévének a vége felé esedékes hatósági jóváhagyástól függ. A vállalkozás a magyar fél által biztosított és a legmodernebb technológiával felszerelt üzemegységben működik majd – jelentette be csütörtökön a Colt CZ. A vállalkozás célja a magyar fegyveres erők ellátása modern kézifegyverekkel és az ehhez szükséges saját gyártókapacitás kiépítése Magyarországon – mondta Jan Drahota, a Colt CZ vezérigazgatója.
A megállapodás előzménye a Colt CZ és a magyar állam által 2018-ban aláírt technológiatranszfer-megállapodás, melynek keretében Magyarország licencet szerzett a Colt egyes termékeire.
A korábban CZG-Ceska Zbrojovka Group néven ismert cseh vállalat 2021-ben vette meg.”
Természetesen a szűkszavú hír okán számos kérdés merült fel bennünk – de az N7 Holdingnak még webhelye sincs, így még ki kell nyomozni hova küldjük kérdéseinket.
(Cégadatok: https://www.e-cegjegyzek.hu/?cegadatlap/0110141325/TaroltCegkivonat alapján az office@n7.hu lesz a befutó)
Tehát kérdéseink:
1. Jelenleg is működik, évek óta termel a kiskunfélegyházi magyar állami fegyvergyár, ahol a CZ licence alapján a magyar fegyveres erőknek és szervezeteknek gyártanak/szerelnek össze CZ pisztolyokat, géppisztolyokat és gépkarabélyokat.
Ez a gyár kerül be az új vegyes vállalatba magyar apportként? Vagy új, ettől független második telephely/gyártómű kerül létrehozásra? Ha igen, akkor hol? Mi indokolja az új cégkonstrukciót?
2. “ A vállalkozás célja a magyar fegyveres erők ellátása modern kézifegyverekkel és az ehhez szükséges saját gyártókapacitás kiépítése Magyarországon ”
Ez az ellátás (átfegyverzés) már folyik évek óta, és jelentős részben már megtörtént, illetve a gyártókapacitás is rendelkezésre állónak tűnik (lásd Kiskunfélegyháza). Milyen további igények kielégítését szolgálná az új vállalkozás? (A magyar fegyveres szervek, illetve a Honvédség jelentős létszámbővítése nem várható a következő években, hazai belföldi polgári piac pedig gyakorlatilag nincsen.)
3. Az új cégben a cseh 51%-os többségi tulajdon nem jelenthet-e nemzetbiztonsági szempontból túl nagy kockázatot? Ki adja/finanszírozza a gyártáshoz szükséges nagy értékű gépparkot?
4. Amennyiben főként exportra termelne az új közös fegyvergyártó, úgy milyen típusok gyártása várható a jelenleg itthon gyártottakon túl? Esetleg a Colt fegyverek gyártása is Magyarországra kerülhet?
(Amennyiben válaszokat kapunk a kérdéseinkre, úgy azt közzétesszük.)