A Belügyi Szemlében megjelent, Gáspár Miklós – Regényi Kund: A hagyományos és modern lőkiképzés, illetve a velük szoros kölcsönhatásban álló lövészsportok összehasonlítása c. rendkívül színvonalas és online ingyen olvasható cikkre szeretnénk felhívni a figyelmet.
A tanulmányban a klasszikus olimpiai pontlövész és a dinamikus versenyszámok rendvédelmi/katonai lőkiképzésben való hasznosságát, felhasználhatóságát elemzik. Bemutatják, hogy a klasszikus tömeges lőkiképzési procedúrák miért elavultak, stressz alatt miért használhatóbbak a modern IPSC/IDPA sportágak megfelelően átültetett metódusai, szabályai. Ugyanakkor leszögezi, hogy a sportlövészet az NEM lőkiképzés, legfeljebb annak támogatására alkalmas. Egyfajta előny/hátrány és költség/haszon elemzést is végeznek a szerzők.
Az írás hatalmas előnye, hogy mindezt laikusnak is közérthetően mutatja be, a felesleges szakkifejezéseket nem halmozza, és nem szenved a rendőrnyelvi megfogalmazás foganatosításba helyezésétől sem:-).
“A hagyományos módszerek még egy másik, sajnos gyakori helyzetben is megkerülhetetlenek: amikor tudniillik kevés embernek kell rövid idő alatt sok embert megtanítani a lövészet alapjaira. Ilyenkor csak az egyszerű gyakorlatok végrehajtatása, a lőtéri szabályok betartatása, a parancsra történő fegyverkezelés jelenti a megoldást.
Azonban tisztában kell lenni azzal, hogy az ily módon végrehajtott lövészetek hozadéka csekély, és azt a keveset a résztvevők általában gyorsan el is felejtik. Másként fogalmazva: a rövid sorozattal vezényszóra fekvő testhelyzetben kilőtt hat lőszer lehet kellemes emlék, azonban senkiből nem csinál képzett lövészt (legfeljebb annak téves és veszélyes képzetét).
A modern lőkiképzés ezzel szemben sokat ad, de sokat is követel. Helyből (öblökre osztott lőterek, sok-sok kicsi golyófogóval, sokfajta és sok cél és paraván) 8 emberből (egy lövész, két bíró, 2–4 segítő); lőszerből (az IPSC puska VB lőszerigénye ca. 600 db .223 lőszer); ezzel összefüggésben időből. Ennek költségigényét magánemberként kevesen vállalják fel, ezt a szintet a katonai vagy rendőri szervezet keveseknek, túl keveseknek biztosítja.”