7,5 J feletti LÉGfegyverek és a vadászati célú engedélyezés: Az ORFK hivatalos válasza
(A lényeges információkat dőlt-félkövér betűkkel kiemeltük. Magyarul nincsen még meg a jogszabályi koherencia – magyar jogalkotás minősége, jajj. De ha létrejön a jogi környezet, akkor előreláthatóan többoldalú megbízási szerződés alapján a sportvadászok is gyéríthetnek és ezáltal kaphatnak majd engedélyt a 7,5 J feletti légfegyverekre.)
“Tisztelt Vass Gábor Úr!
Az ORFK Kommunikációs Szolgálathoz elektronikus úton érkezett megkeresésére válaszolva az alábbiakról tájékoztatjuk:
„Mint ebben szakmailag illetékestől, az Igazgatásrendészet/Fegyverengedélyügy szolgálati águktól érdeklődnénk, hogy mit jelent ez a nem hivatásos vadászok lőfegyvertartása vonatkozásában?
Jelenti-e ez a módosítás azt, hogy mivel a 7,5 J feletti, lőfegyvernek minősülő légfegyver legalább egy állatfaj esetében nem tiltott vadászati eszköz többé, így az ilyet vásárló vadász azt minden további nélkül megvásárolhatja fegyverszaküzlettől és bejegyeztetheti a tartási engedélyébe bármi egyéb adminisztratív feltétel nélkül?
Vagy valamilyen módon igazolni kell, hogy nagy kárókatona gyérítésében részt vesz, hasonlóképpen mint korábban a hivatásos vadászok részére történő hangtompító engedélyezésnél? „
A Duna-Ipoly Nemzeti Park létesítéséről szóló 34/1997. (XI. 20.) KTM rendelet, valamint a védett és a fokozottan védett növény- és állatfajokról, a fokozottan védett barlangok köréről, valamint az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős növény- és állatfajok közzétételéről szóló 13/2001. (V. 9.) KöM rendelet módosításáról szóló 20/2022. (VII. 29.) AM rendelettel többek között módosult a védett és a fokozottan védett növény- és állatfajokról, a fokozottan védett barlangok köréről, valamint az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős növény- és állatfajok közzétételéről szóló 13/2001. (V. 9.) KöM rendelet (továbbiakban KöM r.) 4/A. § (4) bekezdése. Ennek eredményeként a nagy kárókatona (Phalacrocorax carbo) gyérítése során nem minősül a vadászat rendje megsértésének, valamint tiltott vadászati eszköznek a halőr által vadászjegy nélkül végzett gyérítési tevékenység, továbbá a nagy teljesítményű, 7,5 joule-nál nagyobb csőtorkolati energiájú, lőfegyvernek minősülő légfegyver használata.
A jogszabályi módosítás azonban nem jelenti azt, hogy az engedélyköteles lőfegyvernek minősülő légfegyvert bármely vadászlőfegyvertartási engedéllyel rendelkező vadász megvásárolhatja, az részére bejegyezik és a fenti célokra használhatja.
A kérdés vizsgálatakor figyelembe kell venni a halgazdálkodás és a halvédelem egyes szabályainak megállapításáról szóló 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet (továbbiakban: VM r.) 6. § (1) bekezdésének a) pontjában foglaltakat, amely kimondja, hogy a halgazdálkodási hatóság a halállományt veszélyeztető gerinces állatfajok a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény 10. § (1) bekezdés b) pontja szerinti gyérítésére kötelezheti a halgazdálkodásra jogosultat azzal a feltétellel, hogy a gyérítést a hivatásos halőrök, illetve a halgazdálkodási vízterületet magába foglaló vagy ennek hiányában a halgazdálkodási hatóság által kijelölt szomszédos vadászterület vadászatra jogosultjának hivatásos vadászai, sportvadászai végezhetik el. A VM r. 6. § (4) bekezdése szerint a halgazdálkodásra jogosult a nagy kárókatona (Phalacrocorax carbo) gyérítésének és riasztásának elvégzésével a VM r. 6. § (1) bekezdés a) pontjában foglaltaktól eltérően, az (1) bekezdés a) pontja szerinti vadászatra jogosult írásbeli hozzájárulásával, más hivatásos vagy sportvadászt is megbízhat. Ezen rendelkezések egyértelműen meghatározzák azt a személyi kört, akik a gyérítést végezhetik. A fenti rendelkezések alapján a gyérítés elvégzéséhez tehát többoldalú együttműködés szükséges a halgazdálkodásra jogosult, a vadászatra jogosult és a gyérítést ténylegesen végrehajtó hivatásos, vagy sportvadászok között.
A KöM r. és a VM r. fenti előírásai rendelkezést tartalmaznak a gyérítésre használható eszköz és a személyi kör vonatkozásában, azonban a 7,5 joule-nál nagyobb csőtorkolati energiájú lőfegyvernek minősülő légfegyver nagy kárókatona gyérítése céljából lőfegyvertartási engedélybe történő bejegyzéséhez kapcsolódóan még nem történt meg a lőfegyver engedélyezését és tartását szabályozó egyéb jogszabályok, elsősorban a fegyverekről és lőszerekről szóló 253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet módosítása. Ennek hiányában, figyelemmel arra, hogy az érintett állatfaj gyérítése nem tekinthető vadászati célú tevékenységnek, a vadászati célú tartási engedéllyel rendelkező személyek tartási engedélyébe a lőfegyvernek minősülő légfegyver jelenleg nem jegyezhető be.
Annak érdekében, hogy a fenti jogszabályi előírások alapján a rendőrség a 7,5 joule-nál nagyobb csőtorkolati energiájú lőfegyvernek minősülő légfegyvert a nagy kárókatona gyérítése céljából engedélyezni és bejegyezni tudja, további egyeztetések és jogszabályi módosítások szükségesek.
Budapest, 2022. augusztus 22.
Tisztelettel:
ORFK Kommunikációs Szolgálat”