Az élethű, valódi pisztolynak kinéző soklövetű CO2-os légpisztolyok évtizedek óta a legkeresettebbek a szabadon tartható hobbi-céllövő eszközök terén. Az utóbbi pár évben azonban már klasszikus rugós-dugattyús, lövés közben sűrítő egylövetű légfegyverek is megjelentek közismert éles pisztolymodelleket másolva. Az egyik aránylag friss ilyen modell egy legendás .22-est másol.
Az amerikai álom
A kis légpisztoly éles eredetijének ősmodellje maga az amerikai álom megtestesítője. Hiszen William Batterman Ruger – néhány évvel később, tragikusan fiatalon elhunyt üzlettársával, Alexander Sturm-mal együtt – 1949-ben arra az egy fegyvertípusra alapozva hozta létre cégét, melyből aztán a következő fél évszázadban a világ egyik legnagyobb polgári kézilőfegyvergyártója lett.
A .22 Long Rifle kaliberű Ruger Standard Pistol a maga korában forradalmian költséghatékony gyártástechnológiájával (lemezpréselés, precíziós öntés) és a Nambu, valamint a P08 pisztoly egyes formajegyeinek átvételével sikerre volt ítélve az 1950-es évek Amerikájában. Azóta a főbb szerkezeti megoldások változatlanul hagyásával immár a 4. generációnál tartunk belőle (ezért Mark IV a jelzése). A végtelensok típusváltozatban készült kis .22-esből már 2019-ben elérték a 4 millió darabos legyártott mennyiséget.
Távol-keleti valóság
A mi légpisztolyunknak viszont természetesen mindössze annyi köze van a neves amerikai gyártótól, hogy a német Umarex megvásárolta tőlük a névhasználati jogot. De persze még Németországhoz sincs köze, mert valójában mára már – kevés kivétellel – minden Umarex “brandingelt” légfegyvert távol-keleten gyártanak (Kína, Tajvan). Ez sem kivétel, de ez most nem panasz akar lenni, a Ruger Mark IV kidolgozottsága egészen kellemes.
Klasszikus légpisztoly-belső
A külső hasonlóság tehát közel tökéletes, ahol megbicsaklik az persze a letörhető csőhöz tartozó áttétel, ami a dugattyút tolja hátra a fegyver felhúzásakor, ami a csőfar alatt “nem találja a helyét”.
Mert hiszen szerkezetileg itt sincs semmi másról szó, mint egy több, mint száz éve ismert csőletörős mechanikáról. A cső lenyitásakor a már említett áttételen keresztül toljuk hátra rugója ellenében a dugattyút, mely a pisztoly tok-imitációjában mozog. Véghelyzetében hátul akasztja a dugattyút az elsütőszerkezet. A lenyitott csőbe pedig hátulról betölthetjük a 4,5 mm-es légpuska-lövedéket. Ólom diabolót, mert a fegyvercső (betét) huzagolt.
A megtöltött cső visszacsukása után pedig csak akkor tudunk lövést leadni, amikor kibiztosítjuk a légpisztolyt, mert felhúzáskor automatikusan bebiztosítódik. A biztosító hiába van látszólag mindkét oldalt a tokon, de csak a bal oldali működik (így jobbkezes a fegyver), a másik csak dísz. Kibiztosítás után a billentyű meghúzásakor a dugattyú előrecsap, összesűrítve maga előtt a levegőt, ami a csőfarba jutva kilövi a lövedéket.
Mi miből van?
Hangsúlyozni kell, hogy az Umarex ezen terméke belépő szintű sörösdobozluggató, ne legyenek hiperszonikus elvárásaink!
A tok egység anyaga cinköntvény, míg a markolat és a csőköpeny anyaga műanyag (ez utóbbiban egy spiáter betéttel, melyben fut az acél csőbetét), mindegyik kifejezetten szépre öntve. A csövet a tok/dugattyúház egy aránylag vékony nyúlványa tartja.
Nekem ez szemre mechanikusan is a leggyengébbnek tűnő rész, hiszen kb. egy 5×6 mm-es keresztmetszet az, amin az egész cső támaszkodik. A cső alatt a csőköpenyben egy kis acél rugós villa helyezkedik el, ez pattan rá a már említett dugattyúház nyúlványra, ezzel rögzítve a csövet felcsukott állásban. A cső áttétele a dugattyú fele acéllemezből készültek.
Az irányzékok anyaga műanyag, a nézőke oldalban és magasságban állítható. A célgömb pedig fénygyűjtő szállal is el van látva, kifejezetten jól látható. Kapóra jön, ha például szürkületkor kell leküzdenünk néhány sörösdobozt a kertünkben.:-)
Kissé kemény sütés
Az én ízlésemhez képest a kis Ruger-utánzat sütése kissé kemény, de tudomásul vettem, hogy ez nem precíziós sportlövészre szolgál, inkább a biztonság felé hajlottak a tervezők, hogy az esetleg a sátorvason belül felejtett ujj se süssön könnyedén.
Ennek ellenére 6 méterről 5 lövésből 2 cm alatti center-to-center a szóráskép nagysága, kommersz Umarex laposfejű diabolóval. 8 méterről gyárilag az irányzék pont annyival hord jobbra, hogy a 2,5 deciliteres energiaitalos flakonnak a jobb szélére célozva talál be középtájt. De azt teljesen stabilan, erőlködésmentesen. Az irányzékok szép nagyok, könnyen láthatóak, a rugóerők meg olyanok, hogy valószínűleg egy kiskamasz is fel tudja húzni ezt a légpisztolyt. (Nem is csoda, hiszen a torkolati sebesség csupán 100 m/s körüli, messze-messze 7,5 J alatt van. Sörösdobozt átlövi, de semmi több.)
A markolat is kifejezetten alkalmas kisebb kezűeknek is, a dőlésszöge szolgálati jellegű pisztoly után meredeknek fog hatni, de könnyű hozzászokni, mert alapvetően jó fogású.
Európában legdrágábban
Az Umarex Ruger Mark IV csőletörős légpisztoly a képeken látható mellett mattnikkelezett színű kivitelben is elérhető (barna markolatpanelekkel). Jellemzően kontinensünkön 100 euró alatti fogyasztói áron. Itthon ennél sokkal drágább, a hihetetlen ÁFAkulcs és a gyakorlatilag játék kategóriás holmira való “műszaki vizsga” okán. De azért a magyar állami sarcokkal együtt is még bőven a megfizethető kategóriába esik.
Köszönjük a tesztfegyvert a www.onvedelmibolt.hu üzleteknek!
Vass Gábor