KaliberInfo

Tesztcikk – Ekol Firat PB92 Magnum és Auto gáz-riasztók

Ekol Firat PB92 Magnum és Auto

 

Gyermekkorunkban volt a különféle rejtvényújságok ifjúsági rovatának kedvelt tartalma, amikor két, csak apróságokban különböző képen/rajzon be kellett karikázni a különbségeket. Nos, némileg ide utaztam vissza az időben, amikor a legújabb Ekol műanyagtokos öntöltő gáz-riasztókat vizsgáltam meg.

 

Fő különbség egy kis kapcsoló

 

A PB92-esek között a fő különbséget a fegyver bal oldalán, a tokon az elsütőbillentyű felett elhelyezett kis háromállású kapcsoló jelenti – ami pedig csak az Auto verzión megtalálható. Ez a biztosító-tűznemváltó kar, melyhez a tokon A (sorozatlövő), F (egyeslövés), S (biztosított) betűk tartoznak. Magán kis karon levő nyilacska amelyikre mutat, az fog történni – annyira nem logikus, mert célszerűbb lett volna, ha maga a biztosítókar mutat a kívánt állásra, hiszen a lézergravírozott nyilacska le is kophat idővel.

Tehát míg a “sima” PB92 Magnum az csak egyeslövésre alkalmas és nincsen semmiféle biztosítója, addig a PB92 Auto egyes- és sorozatlövésre is, és be is lehet biztosítani. A csak öntöltő kivitel DA/SA (revolverező) elsütőszerkezetet kapott, addig a double action teljesen hiányzik a sorozatlövőről.

Sajnos egyiket sem lehet biztonságosan tűzkészen hordani, hiszen ehhez kellene repülő ütőszeg vagy kakas biztonsági állás, de egyiken sincs. A sorozatlövőn a cocked-and-locked még opció lehetne (csőretöltve, felhúzott kakasra rábiztosítva), de a biztosítókar jobbkezes lövőnek egy kézzel sehogy nem érhető el. Balkezesnek mutatóujjal talán van esélye elfordítani.

Az elsütőszerkezetek különbözősége még egy fontos ponton tettenérhető: a csak öntöltő modellnél a kakas acélbetétes, de cinköntvény, a sorozatlövőnél viszont tömör acélkakast kapunk! Ami azért török gyártótól, ebben az árfekvésben nagyon ritka jelenség.

 

 

Egyebekben egyformák

 

Az Ekol Firat PB92 modellek 9 mm PAK kaliberűek, tárkapacitásuk hivatalosan 16 db töltény, de nekem 17.et is sikerült begyömöszölni az acéltestű kétsoros tárba. A gázfegyverek műanyagtokosak, mely műanyagtokban elöl a fegyvercső, hátul a vezetőléc-elsütőszerkezet egység egy-egy spiáter tömbként kapott helyet. Mindkettő rendkívül masszív, de még ezt is felülmúlja a szán vaskossága: néhol a 6 mm-et is meghaladja, de a legvékonyabb pontokon is 3-4 mm cinkkel van dolgunk.

De nem csak cinkötvözettel! Jól láthatóan a tűzfal egy külön acéllap betét, amelyet öntés előtt helyeznek el az öntőformában. Öntés után pedig a szánakasztó fennakadási pontjához helyeztek egy acélstiftet. Hiszen maga a külső szánakasztó is acéllemezből készül, és így nem koptatják ki egymást.

Acéllemezből van még a hüvelykivető orr is a tokban, egy stift tartja, cserélhető. Láthatóan alaposan túlméretezték az egész fegyvert, ki kell bírnia az alapkonstrukciónak a sorozatlövést is, meg a szerelt lőszeres gumilövedékes (nálunk be van tiltva) verzióknál a nagyobb igénybevételt is.

Ezek tükrében viszont nem igazán értelmezhető a spiáter helyretoló rugó vezetőrúd a cső alatt, illetve az Ekolokra jellemző igénytelen spiáteröntvény rakétalövő toldat.

 

Sorozatok után laza tisztogatás

 

A részleges szétszerelés örömteli módon pofonegyszerű. A töltetlenség ellenőrzése után a tok jobb oldalán a sátorvas eleje felett található szétszedőkart kell 90 fokos szögben lefordítani. Majd a szánt ütközésig hátrahúzni és felemelni hátul a vezetőlécekről. A cső alól kivehető a helyretolószerkezet is. Az összerakás tisztítás után hasonlóképpen könnyedén megy.

 

Jó fogású lőlapborzoló

 

Az Ekol Firat PB92 igencsak terebélyes fegyver, és üresen is csaknem 900 gramm, ennek ellenére meglepően kicsi a markolat kerülete, kifejezetten kényelmes a fogása még közepes kézmérettel is. A sütés már inkább kemény és némileg reszelős, de mivel ezzel nem fog senki célbalőni, nem zavaró.

A tesztek során az öntöltő és a sorozatlövő fegyverből is a bosnyák nikkelezett vashüvelyes Pobjeda (MaxxTech/Victory) riasztópatronokat próbáltam. Mindkét modell esetében az első egy-két tárból voltak csőretöltési hibák (nem sok), de aztán úgy látszik bekopott, mert simán és hibátlanul üzemelt. Összesen olyan 80-90 lövést adtam le velük.

Az egyértelmű, hogy a sorozatlövő PB92 Auto mekkora mókafaktorral bír! A tűzgyorsaság fül alapján olyan 800-900 lövés/perc lehet, némi hátrarúgásérzettel a nehéz szán előre-hátra utazásából adódóan. Az 1 méterre kihelyezett anatómiai lőlapot gyönyörűen elfújja a sorozat gáznyomása. A sorozatot 4-5 lövésnél könnyen meg lehet állítani gyors billentyűkezeléssel.

 

Szilveszterezős-tömegoszlatós

 

Amint a leírásból kiderül, az Ekol Firat PB92 Magnum elsősorban a tartós szilveszterező kategóriába sorolható be, hiszen nagy is, nehéz is, nem is lehet csőretöltve hordani. A PB92 Auto ezt megfejeli egy még tartósabb acél kakassal és a sorozatlövésből adódó vigyorgással. Persze az elképzelhető, hogy készenlétben tartva statikus pozícióban (pl. egy pult alatt) védelmi szerepkörben is szóhoz jusson. Mert 2-3 sorozattal kiküldött 16-töltényes könnygázfelhő még egészen tágas zárt térben is rögtön minimum döntetlenre hozza a meccset, a balhé további érdeklődés hiányában és pánikszerű elmenekülés következtében elmarad.

Szerencsére – bár az Ekolnak ezek a drágább típusai közé tartoznak, főleg a PB92 Auto – a török árazás miatt a Firat PB92 Magnum 35 ezer alatt marad árban, míg a sorozatlövő 45 ezer alatt van jelenleg (éppen picit erősödött eurónál).

 

Köszönjük a tesztfegyvereket a www.onvedelmibolt.hu -nak.

A gyártó oldala: www.blank-pistol.com

 

Vass Gábor