Távol-keleti lég-TT – Crosman C-TT
Fjodor Vasziljevics Tokarev álmában se merte volna azt gondolni, hogy kommunista hazájában az általa a harmincas évek elején tervezett szolgálati pisztoly egyszer még a kizsákmányoló tőkés nagyhatalom pénzéhes gyárosainak jóvoltából éled újra, igaz, hogy már szelídített, mindenki által szabadon vásárolható légfegyver-reinkarnációban. Korábban már írtunk az éles TT-ből átalakított orosz testvérről, most az eleve légfegyvernek gyártott tajvani replika bemutatója következik.
Shot Show 2012 újdonság
A Las Vegas-i Shot Show megnyitásának napján, 2012. január 17-én mutatták be a Crosman Corporation New York államban lévő központjában és ugyanakkor leplezték le a standjukon a szerencsejátékok fővárosában. Amint megláttam az árát ? mely igen jutányos, 100 dollár alatti ?, rögtön vásároltam is egyet.
Történelmi zűrzavar
A papírdobozt kinyitva, egy kis történelmi zűrzavar tárul elénk. Ugyanis a belső oldalon egy rohamsisakos alak, aki szerintem a Duce, azaz Mussolini egy PR-fotójáról rajzolt képre hasonlít, mellette az elején is látható kommunista önkényuralmi jelképpel.
A fegyvert a dobozból kivéve, meglepően nehéz, elsőre meg nem állapítható fém- (természetesen cink) pisztoly kerül a kezünkbe. Rögtön felötlik az egyáltalán nem autentikus, a légfegyver megnevezését hirdető festett felirat. Alaposabb szemrevételezés után megállapítható, hogy a légpisztoly külleme szinte teljesen azonos az éles eredetivel, méretei majdnem tökéletesen egyformák. A kivitele tökéletes, sehol egy öntési vagy festési hiba.
Az anyaga ? a dobozon található felirat szerint ? valamilyen fémötvözet, a markolatpanel ABS-műanyag. A szán és a tok találkozásának íve hátul és az elsütőbillentyű persze árulkodó lenne akkor is, ha a szán mindkét oldalát nem csúfítanák el fehér, lézergravírozott feliratok.
Bár a dobozon az amerikai légfegyvermárka, a Crosman szerepel, de a fegyver bal oldalán a szintén USA-felhasználóknak szánt ?kisregény? alatt feltüntették: Made in Taiwan.
Élethű kezelőszervek
A szánakasztó működik, igaz a szánt csak félútig lehet hátrahúzni, ilyenkor megfeszíti a kakast. A tárkioldó gomb is funkcionál, benyomásakor kiadja a tárat, amely csak a lövedékeket tartalmazza, mert a 12 grammos CO2-palackot a baloldali markolatpanel levétele után lehet a tárfészek helyett kialakított bölcsőbe behelyezni, és a tárfenéklemez fixen maradt feléből kiálló csavarral kell kiszúrni a patront, nyomás alá helyezni a fegyvert. A belső működtető mechanizmusáról nem kapunk képet, mert a légfegyver nem szerelhető szét.
Nem élethű kezelőszervek
Mielőtt zárásként a lőpróbát is ismertetném, el kell mondanom két érdekességet. Az egyik a szánakasztó rögzítőkapocsnál található, ez egy biztosítógomb, melyet kicsit benyomva előre ?F? ? fire ? irányba tolva tűzkésszé tehető a fegyver, ?S? ? safe ? irányba blokkolja a billentyű mozgását.
A másik érdekesség, hogy a légfegyver revolverező elsütőszerkezettel rendelkezik, ellenben az éles csak single action működésével.
Náci zombi lőlapok ellen
Az igazi orosz télben Szergej Szergejevics Nyepacájt, a vöröshadsereg katonáját náci zombi támadta meg, más fegyvere nem lévén oldalán lifegő zsírozott bőrtokból előhúzta TT-pisztolyát, és a tárban lévő lövedékeket mind célba juttatta. (A 18 lövés ráadásul több mint kétszer annyi, mint a 7,62×25 mm-es rokonra szorulva lehetne egy tárból kilőni. Igaz, ez nem üti át a rohamsisakot, legfeljebb a papírcsákót.)
Fantáziáltam ilyen hősies haditetteket, miközben a kertbe kitett céltáblára, mintegy hét méterre lőttem a meleg szobából. Megfeszített kakassal a fejre, majd az agyra lőve egy kicsit alá hord, revolverezve az egyenruhás alak közepére irányozva még inkább a kívánt cél alá csapódtak be a lövedékek.
Gonda Zsolt