KaliberInfo

Mit tegyünk, ha elveszett a fegyverünk?

Amerikai mém a témában:-)

 

A fegyvertartó életében talán kevés kínosabb eset következhet be, mint a fegyverének elvesztése, eltulajdonítása. Mivel lőfegyverek esetében egy azzal való visszaélés akár emberéletekbe is kerülhet, fontos tudni, hogy milyen kötelezettségeket ró ránk a jog.

Ugyanakkor már-már megszoktam, hogy ha éppen valami után kutatok a különböző törvényekben, akkor sorra értelmetlen részekbe vagy ellentmondásokba ütközöm.  Így történt ez most is, amikor olyan anomáliára bukkantam, ami semmibe veszi a jogszabályi hierarchiát is.

 

A polgári fegyverjog és a fegyver elvesztése

 

Civil fegyvertartóként a nehezen megszerzett fegyverünket (főleg ha az engedélyköteles) még a széltől is óvjuk, azt a törvénynek megfelelően elzárva tároljuk (lőfegyver esetén), töltetlenül a lőszertől (v. tölténytől) elkülönítve szállítjuk. Mégis előfordulhat, hogy fegyverünket elveszítjük vagy ellopják azt, erre vonatkozóan a jogalkotó beírt egy paragrafust a törvénybe, hogy ne ad hoc módon kelljen cselekednünk. De mielőtt ezzel a résszel megismerkednénk, tekintsük át, hogy kire (kikre) vonatkozik a fegyvertörvény e része.

A polgári fegyvertörvény hatályát a 2004. évi XXIV. törvény a lőfegyverekről és lőszerekről szóló törvény 1. §-a határozza meg. Azon szervezetek, amik nincsenek, itt felsorolva értelemszerűen a polgári fegyvertörvény hatálya alá tartoznak, ezért az abban illetve a vonatkozó kormányrendeletben (253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet) meghatározott rendelkezdések az irányadók a számukra.

Lássuk kire (kikre) NEM vonatkozik a polgári fegyvertörvény:

  1. évi XXIV. törvény a lőfegyverekről és lőszerekről
  2. § (2) Törvény eltérő rendelkezésének hiányában e törvény
  3. a) hatálya nem terjed ki
  4. aa) a Magyar Honvédség és a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat,
  5. ab) a Magyarország területén állomásozó fegyveres szervek,
  6. ac) a Nemzeti Adó- és Vámhivatal,
  7. ad) a rendvédelmi szervek,
  8. ae) a fegyveres biztonsági őrség
  9. af) az Országgyűlési Őrség,
  10. ag) a rendészeti, illetve katonai képzést folytató felsőoktatási intézmény

által jogszerűen birtokolt lőfegyverekre, lőszerekre és egyéb fegyverekre, valamint ezeknek a felsorolt szervek által történő megszerzésére és az általuk üzemeltetett lőterekre,

  1. b) rendelkezései nem alkalmazandók a haditechnikai termékek gyártásának és a haditechnikai szolgáltatások nyújtásának engedélyezéséről szóló törvényben haditechnikai termékként meghatározott eszközök tekintetében a hadiipari tevékenység végzéséhez szükséges engedély alapján végzett tevékenységek hatósági engedélyezésére.

Az „ad)” pontban megjelölt „rendvédelmi szervek” alatt például a rendőrséget és a büntetésvégrehajtást értik.

 

Ha civilek vagyunk  – Mikor és kinek kell bejelenteni az elveszett fegyvert/engedélyt?

 

Ha nem tartozunk a fenti felsorolásban lévő szervezetek tagjai közé, akkor nekünk a vonatkozó kormányrendelet lesz az irányadó, ami nagyon egyszerűen azt monda, hogy a HALADÉKTALANUL kell bejelenteni a fegyver illetve a hozzá tartozó igazolvány elvesztését az elvesztés / eltulajdonítás helye szerint illetékes rendőrkapitányságon.

253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet a fegyverekről és lőszerekről

 

  1. § (5) Az a személy vagy szervezet, aki vagy amely a lőfegyvertartásra jogosító engedéllyel rendelkezik, lőfegyverének, valamint engedélyének, illetve az ennek meglétét igazoló hatósági igazolványának elvesztését vagy eltulajdonítását köteles az elvesztés, illetve az eltulajdonítás helye vagy a lakóhelye, illetve a tevékenységének helye szerint illetékes rendőrkapitányságon haladéktalanul bejelenteni. Az a személy, aki gáz- és riasztófegyver önvédelmi célú viselésére jogosító engedéllyel rendelkezik, engedélyének, illetve az ennek meglétét igazoló hatósági igazolványának elvesztését vagy eltulajdonítását köteles az elvesztés, illetve az eltulajdonítás helye vagy a lakóhelye szerint illetékes rendőrkapitányságon haladéktalanul bejelenteni.
(x) Fizetett hirdetés

 

Ha NEM vagyunk civilek

 

Lássunk egy példát a Rendőrség erre vonatkozó utasításából, ami például a Fegyveres Biztonsági Őrség-ek tagjaira is vonatkozik

13/2013. (IV. 11.) ORFK utasítás a szolgálati lőfegyverek, lőszerek, robbanóanyagok és pirotechnikai eszközök tárolásának és biztonsági követelményeinek meghatározásáról, a lőfegyverek, lőszerek és fegyverzeti tartozékok kezelésének, nyilvántartásának, őrzésének és ellenőrzésének (lásd: police.hu)

  1. A rendőr, valamint a fegyveres biztonsági őr haladéktalanul szóban, majd ezt követően írásban jelenteni köteles a szolgálati elöljárójának, ha szolgálati lőfegyvere vagy lőszere meghibásodott, rongálódott, eltulajdonították vagy elveszett, amiről a szolgálati elöljáró tájékoztatja a fegyverszobáért felelős személyt. Eltulajdonítás, valamint elvesztés esetén a szolgálati elöljáró haladéktalanul intézkedik a szolgálati lőfegyver vagy lőszer felkutatására, a körözés elrendelésére, valamint a rendkívüli esemény azonnali kivizsgálására.

 

Jól látható, hogy a polgári fegyvertartókra vonatkozó szabályozás nagyban hasonlít a rendőrségéhez.

 

ÉÉÉÉS EGY KIS ANOMÁLIA: Jogi hierarchia? Az minek?

 

Van egy úgynevezett jogi hierarchia, ez az erősebb kutya b@szikhoz hasonló, csak éppen jogalkotásilag… Hogy a kedves olvasó is értse a legerősebb az alkotmány, utána jön a törvény, kormányrendelet, majd pedig a miniszteri rendelet és így tovább. (A sorrend folytatása nem releváns a a cikk további részében).  A hierarchiában lentebb elhelyezkedő kormányrendeleteknek, minisztériumi rendeleteknek mindig illeszkedniük kell a felettük álló, hatályos jogszabályba, azzal ellentétes rendelkezést nem tartalmazhatnak.

Néha még is porszem szorul a gépezetbe, így történhetett a mező őri szolgálatokra vonatkozó 29/1998. (IV. 30.) FM rendelet a mezőőrök és a hegyőrök szolgálati viszonyáról rendeletben is…

 

29/1998. (IV. 30.) FM rendelet a mezőőrök és a hegyőrök szolgálati viszonyáról

  1. § (2)A szolgálati igazolvány, a szolgálati napló, a szolgálati jelvény elvesztését a mezőőr a fenntartónak haladéktalanul, a fenntartó a járási hivatalnak három napon belül bejelenti. A könnygázszóró palack, illetve a sörétes vadászlőfegyver elvesztését a körülményekről szóló írásos jelentés egyidejű megküldésével a mezőőr a fenntartónak és a rendőrségnek haladéktalanul, de legkésőbb annak észlelését követő 2 munkanapon belül jelenti.

 

A legfőbb anomáliát az jelenti, hogy a rendelet 2 munkanapot engedélyez az észlelést követő bejelentésre, holott a mező őr-i szolgálat nincs a 2004. évi XXIV. törvény 1. §-ának felsorolásában, tehát rájuk is a polgári fegyvertörvényben meghatározott azonnali hatályú bejelentési kötelezettség vonatkozik. Ezért tehát kimondhatjuk, hogy az FM rendelet e része ellentétes a hatályos fegyvertörvénnyel és attól függetlenül, hogy hatályos-e, akkor sem érvényes!

Már-már tragikomédia az is, hogy a szolgálati igazolvány, napló, jelvény elvesztése azonnal (persze itt is van egy 3 napos időintervallum), jelentendő a fenntartónak, de a lőfegyver elvesztése csak 2 munkanapon belül. Nagyon veszélyes lehet egy szolgálati igazolvány, ha azt azonnal kell jelenteni, biztosan jóval több bűncselekményt lehet elkövetni vele, mint egy lőfegyverrel. Képzeljük csak el, egy négynapos hosszú hétvége előtti pénteken elhagyná a mező őr a lőfegyverét és az igazolványát, az igazolványát azt azonnal kellene jelentenie, de a lőfegyverre ráérne e szerint a következő hét csütörtökön!

Külön kiemelném azt a vicces tényt, hogy az egyébként teljesen szabadon megvásárolható „könnygázszóró palack” elvesztését is jelenteni kell nem csak a fenntartónak, hanem a rendőrségnek is.

 

(x) Fizetett hirdetés

 

Mióta lehet ez így?

 

Az njt.hu-n ugyan az eredeti rendeletet nem találtam meg, de a legrégebbi, ami megtekinthető az 2009.09.01 – 2013.06.03 között volt hatályos. Az általam idézett rész már ebben is így volt megfogalmazva, holott a szintén az njt.hu-n fellelhető 2013.01.01 – 2013.01.31 között hatályos 253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet-ben is azonnali hatállyal kell bejelenteni a fegyver elvesztését / ellopását. Véleményem szerint ez korábban is így volt, tehát a 29/1998. (IV. 30.) FM rendelet valószínűleg már a megalkotásakor tartalmazott olyan részt amely a jogszabályi hierarchia miatt nem érvényes.

 

Velem ilyen nem történhet?

 

A végére pedig jegyezzük meg, hogy a fegyverünk elvesztése nem csak bűnös (szankcionálható) hanyagság vagy bűncselekmény sértettjeként történhet meg, hanem akár egy egyszerű baleset következményeként is. Például a vadászpuska beleesik egy gyors sodrású patakba az azon való átkelés során, vagy magunk szenvedünk olyan közúti balesetet, amely után a kórházban már fegyverünk (irataink, pénzünk) nélkül ébredünk.

 

Juhász Ákos