Az Umarex ezen távol-keleti (valószínűleg Tajvan) gyártású nagyon kedvezőre árazott légpisztoly még 2016-ban jelent meg, de valószűleg még nagyobbat dobott népszerűségén, hogy a pár évvel később megjelent HDR50-szériájú paintball/pepperbal “Home Defence Revolver”-hez ideális gyakorlófegyver. Hiszen tulajdonképpen a kettő közeli rokona egymásnak.
100 euró alatt
A 100 euró alatti EU-s árak (itthon a döbbenetes mértékű sarcok és a hullámzó árfolyam miatt ez lehet magasabb) mutatják, hogy ez ismét a legnépszerűbb olcsó sörösdobozgyilkos mezőnyben játszik, és jórészt műanyagból készült.
Kívülről az elsütőszerkezeten kívül gyakorlatilag nem is nagyon tudunk rajta fémhez érni. Ez a műanyag azonban kifejezetten igényesen elkészített, a markolat pedig jó fogású.
A belső szerkezet, mely a patront és a szelepházat tartja össze, természetesen cinköntvény, a huzagolatlan cső pedig természetesen acél.
Az Umarex UX Tornadonak nincsen éles formai eredetije, tisztán fantáziafegyver – állítólag valami japán animében van hasonló, de ehhez nem értek. Mindenesetre a .44 Super Magnum felirat gigantikusan röhejes látvány.
Meglepően jó elsütőszerkezet
Fémből készült még a kakasos DA/SA elsütőszerkezet is, magától értetődően ez is cinköntvény, de a kakasban van acélbetét, ahol a szelepre beüt. Az elsütés érzete az, ahol az árkategóriát messze lekörözi ez a kis puttyogtató, hiszen kifejezetten sima és lágy a revolverezés, és teljesen használható a single action. Ráadásul van passzív biztosítás is, a kakas mindaddig nem tud beütni a szelepre, amíg nincs a billentyű teljesen hátrahúzva.
Ezért is érthetetlen a kakas tövében a tokon levő kis tolóka, F és S állásokkal. Ez ugyanis egy manuális biztosító – melyről szinte biztosan tudható, hogy csak termékfelelősségi pereket elkerülendő került rá.
3×10
Ez a Tornado olyan forgószél, melyhez három tár is tartozik alapárban, igaz ezek is teljesen műanyagból vannak. De ELÖLRŐL mindegyikbe 10-10 db 4,5 mm-es acél gömblövedéket (BB) lehet betölteni, így 30 lövést lehet tárcserékkel gyorsan abszolválni.
A dobnyitó a HDR50-ével teljesen azonos, a cső alatti műanyag reteszt kell előrehúzni és kiakasztani, ezzel a dobtengelyt előrehúzva, hogy a tárat balra ki lehessen venni.
IKEA-hatás
A bal markolatpanel lepattintásával “jutunk be” patronbecsavaráshoz. A patronbecsavaró egy jókora imbusznyilásos hernyócsavar…és kereshetjük a csomagolásban azz imbuszkulcsot, MERT AZ A BAL MARKOLATPANELBE VAN INTEGRÁLVA!:-)
Praktikus, mert nem tudjuk elhagyni. Vagy elhagyjuk a teljes markolatpanelt…
Fix irányzék és sínek
A légpisztoly irányzéka fix, nem állítható, és persze nekem is kissé jobbra és felfele hordott. Viszont tűrhetően látható. Igaz, van rajta a cső alatt szereléksín lézernek, vagy a tok tetején a red dotnak, így azért megoldható ez a probléma.
Egyébként az energiaitalos flakon 6 méteren revolverezve sem feladat, hiába nincs huzagolt cső. Single Action ütemmódban könnyedén tudtam 6 méterről szabad kézből 10 lövésből olyan szórást lőni, hogy 7 lövés összeszakadt, egy lukon ment be, és összesen is csak 3 centis volt a szórás. Ez revolverezve kb. a duplájára nőtt.
Gyanítom ezen a 6-8 méteres tipikus távon messze pontosabb a légrevolver, mint amennyire a felhasználók többsége tud lőni.
A torkolati sebesség 100 m/s körüli, bőven-bőven 7,5 J alatti, tehát nyilvánvalóan szabadon tartható légfegyver.
A 7. tártól már érezhetően gyengül a teljesítmény, de kb. 80 lövésig még használható patroncsere nélkül.
Alternatíva
Aki nem keres többet, mint olcsón pihentető plinkert, vagy HDR50 gyakorlófegyvert, annak tökéletes lehet az Umarex UX Tornado. Aki egy 15-20%-kal többet rá tud szánni, annak javasolható ugyanettől a tajvani gyártótól a Colt Python, ami élethű formájú és már huzagolt csövű és még az irányzékai is állíthatóak.
Köszönjük a tesztfegyvert a www.onvedelmibolt.hu fegyverboltoknak!
Vass Gábor