Mini TesztCIKK – TörökGLOCK: Derya DY9
Minap egy rendezvényen sikerült kipróbálnom egy török Glock 19 klónt, a Derya cégtől. Amint ismeretes, a Glock műszaki tartalomhoz tartozó szabadalmai már régen lejártak, így az utóbbi években cégek tucatjai álltak rá jobb-rosszabb, olcsóbb-drágább, szolgai-módosított másolatainak gyártására. A török Derya DY9 bátran a középmezőnybe sorolható ezek közül, nézzük meg röviden, hogy mit is tapasztaltunk.
Elöljáróban:
1. A DY9 pisztoly műszakilag egy-az-egyben a G19Gen4 szolgai másolata (strikeres sütés, safe action, Browning-SIG reteszelés, 9 mm Luger, 15+1). A fegyver esetünkben hangtompítóhoz előkészített, G17-hosszúságú, menetes végű csővel ellátott kivitel volt, az alap DY9 G19 hosszúságú (3,86″) csővel bír. A fegyvercső geometriailag felcserélhető a gyári glock-csővel, de ennek működését lövéssel nem próbáltuk ki.
2. A teszt során én hatvanvalahány lövést adtam le, egy sporttárs az orrom előtt még kb. negyvenet. 8 grammos FMJ lővedékes (Geco, White Box) lőszerrel lőttünk. Ez alatt klasszikus akadály nem volt, de az újratöltéskor szánakasztásból a szánakasztóval csőretöltve 2 db csőretöltési hiba előfordult – ez szánra ütéssel elhárítható volt.
3. Azonban itt NEM a pisztoly saját (török) tárait használtuk, hanem gyári Glock tárakat (az volt nálunk).
Ugyancsak előfordult ezekkel a tárakkal 1-2x, hogy a tárrögzítő nem kattant teljesen a helyére, de ezt a tárfenékre ütéssel lehetett orvosolni.
Pozitívumok:
– ismert, bevált konstrukció (semmiféle átképzést nem igényel)
– jó minőségű kidolgozás
– nagyon jó, kontrasztosított irányzékok
– red dot előkészítés alapáron a szánon
– jó szórás: 20 méteren 5 lövés 8 centi alatt szabad kézből
– pont ugyanúgy jól uralható, mint egy G19
– tártölcsér alapértelmezetten van rajta
– sütése talán picit kevésbé nyúlós a Glocknál, de mivel steel challenge-eztem jórészt, és amúgy sem pontlövő holmi: kevésbé érzem relevánsnak.
– kiemelkedően jó ár/érték arány
Negatívumok:
– a fogást erősen szokni kell (Glock után, pl. sátorvas tövében magasabbra kerül a középső ujj), talán kicsit csúszósabb is a markolat.
– szán/tok mérete pár tizedmillimétert mindenhol eltér a G19-étól, a szűkebb műanyag tokok NEM csereszabatosak
– nem 100%-os glock-tár kompatibilitás (lásd 2., 3. pontok)
– szubjektív: nekem nem tetszik a törökök által oly kedvelt PIROS billentyűbiztosító
Kb. 60%-os áron
A Derya DY9 optic-ready kivitele jelenleg 205 ezer Ft, egy G19 Gen4 MOS 369 ezer Ft. Tehát az árelőny jelentős. Nyilván a Glock renoméjával egy ismeretlen nevű török gyártó nem vetekedhet, a fogyasztói bizalmat (megbízhatóság, hosszú távú tartósság, hitelesség) ki kell építeni.Kinek lehet ideális ez a pisztoly? Szerintem a kispénzű sportlövő az engedély megszerzésének és fenntartásának költségei mellett egyre kevésbé létező kategória – és akkor már valószínűleg az eredetit veszi, nem a másolatot.
Ugyanakkor a 160 ezer forint árkülönbségből egészen jó mennyiségű lőszert lehet venni gyakorlásra.
Akinek szerintem nagyon jó lehet az a LŐTEREK, LÖVÉSZEGYESÜLETEK. Hiszen az olcsó, masszív, könnyen tanulható pisztoly tökéletes lehet klubfegyvernek.
Köszönjük a fegyver kipróbálásának lehetőségét a Gemini Lőtérnek!
A gyártó oldala: https://www.deryaarms.com/
Vass Gábor