Jelenleg a hazai piacon a német Weihrauch Arminius HW357 Hunter revolvere a legolcsóbb .357 Magnum forgópisztoly újonnan, és ezzel valószínűleg az európai piacon is hasonlóképpen van. Németországban 350-400 euró között már beszerezhető. De mit kapunk ennyi pénzért? Kipróbáltuk.
A hatlövetű 3″-es csőhosszú, állítható irányzékos, gumi kombatmarkolatos revolvert szülőhazájában – mint neve is mutatja – vadász-önvédelmi/kegyelemlövő szerepkörre szánják, hiszen ott automatikusan 2 db maroklőfegyverre kap minden vadász tartási engedélyt. (De mint tudjuk, mi nyugatról csak a hülyeséget vesszük át, értelmeset nem.)
Miért olcsó?
A rendkívül alacsony árat a “baukastenprinzip” azaz “építőkészlet-elv” magyarázza, vagyis, hogy a Weihrauch számos revolveréhez tudja ugyanazokat az alkatrészeket felhasználni, és puszta cserélgetésükkel sokféle modellt tud létrehozni költséghatékonyan.
A HW357 acéltokos, a tok monolit (nincs tokfedele), az egész elsütőszerkezet-sátorvas egység alulról szerelhető bele modulként – ez a subframe spiáterből készül. A csőbetét acél, de ekörül is öntött cinkötvözet csőköpeny van. A csak .38 Special HW38 esetében viszont ugyanezekhez egy sokkal olcsóbb spiátertokot passzítanak például.
A revolver acél DA/SA elsütőszerkezetet kapott passzív (kakasblokkoló) ütőszegbiztosítással és S&W-rendszerű dobnyitással, de a dobforgatás Colt irányú.
Olcsó húsnak nem híg a leve!
Nézzük a tapasztaltakat röviden – Magtech gyártmányú 50 db 158 gr SJSP .357 Magnum és 50 db FMJ-FP .38 Special ellövése után:
Pozitívumok:
– nagyon alacsony árhoz korrekt kidolgozási minőség
– kiválóan látható irányzékkép
– 2×50 lövés alatt hibátlanul működött
– kifejezetten használható sütés, főleg SA-ban
– 3″ csőhosszhoz képest kifejezetten jó szóráskép
(10 méterről .38 Speciallal 5 centis, .357 Magnummal 7-8 centis szórás 6 lövésből REVOLVEREZVE)
– még .357 Magnum lőszerrel is uralható, .38 Speciallal nagyon élvezetesen lőhető
(Üres tömeg: 870 gramm)
– egy kézzel .357 Magnumnál azért kapaszkodni kell, de nem fájdalmas
– a rövidke ejektorrúd dacára még a magnum-hüvelyek is könnyedén üríthetőek voltak.
Negatívumok:
– A tokból hátra kiálló nézőke nem igazán esztétikus, rántáskor ruházatba beakadhat
– az utólagosan megvastagított elsütőbillentyű és kakas fura látvány egy snubbie-n
– idővel a csőköpeny és a sátorvas felületkezelése megkopik, el fog ütni
– nagyobb kezűeknek az alap gumi kombatmarkolat túl kicsi (gyári kínálatból 8-féle felcsavarozható a helyére)
– a kívülről nem látható helyeken a felületkezelés, felületkidolgozás nem az igazi (nyers öntvények)
Természetesen már felületes ránézésre is megállapítható, hogy ez HW357 Hunter nem egy Smith and Wesson 686-os, de nem is kerül annyiba! Jelenleg a legalapabb S&W 686 árából több, mint 3 db HW357 Hunter vásárolható.
Ugyanakkor mint munkaeszköz pl. hivatásos vadásznak, biztonsági vállalkozásnak, vagy belépő szintű sportrevolvernek is kiváló, és üdítően jó az ár/érték aránya még a rettenetes euróárfolyamok mellett is.
A gyártó oldala: https://www.hermann-weihrauch-revolver.de
Vass Gábor