KaliberInfo

Megtörtént esetek: A Rittenhouse-ügy – 1. rész

Az Amerikát megrázó Rittenhouse ügy végül teljes felmentéssel zárult

 

“Fehér rasszista kölyök gépkarabéllyal agyonlőtt három ártatlan fekete tüntetőt” – így szóltak 2020 nyarán a szalagcímek a mainstream médiában Amerikában és mifelénk is. Hogy innen hogy jutottunk el 2021 őszére Kyle Rittenhouse teljes, minden vádpont alóli felmentéséig? A történet sokkal gusztustalanabb, mint egy egyszerű önvédelmi fegyverhasználat!

Éppen ezért ez egy többrészes cikksorozat lesz – és abból is a teljes verziót csak a Kaliber magazin nyomtatott számaiban lehet majd elolvasni! Az első epizódban megvizsgáljuk milyen események vezettek a lövések leadásáig.

 

A média hazudik

 

Nyilván azt már előre kitalálhattuk, hogy a bevezetőben említett médiatálalásból a fehér és a kölyök voltak igazak, de nem volt gépkarabélya, nem lőtt agyon három tüntetőt, hanem megölt két rátámadó zavargót és egyet megsebesített, akik egyébként merő véletlenségből mind ugyanolyan fehérek voltak, mint Rittenhouse. Az eseményben résztvevők családnevei – Rittenhouse, Rosenbaum, Huber, Grosskreutz – alapján egyébként simán azt gondolhatná az ember, hogy mindannyian német foci-ultrák. Érthetetlen, hogy miért terjesztette a média a három fekete áldozat narratíváját, elég lett volna a neveken elgondolkozniuk.

De a média jóhiszeműségét feltételezve is nehéz elsiklani azon tény felett, hogy az egész Rittenhouse-történet videófelvételekkel, több szögből is részletesen dokumentálva van. Sőt, még infravörös FBI légifelvétel is van az eseményről. Ennek ellenére egészen a teljes felmentésig szinte a teljes amerikai és európai média ragaszkodott az egyoldalú bemutatáshoz, aztán sokkolóan érte a pert felszínesen követőket, hogy az Kyle Rittehouse teljes felmentésével végződött.

Azonban az egész történetet mi sem érthetjük meg anélkül, hogy az előzményeket, a végzetes fegyverhasználathoz vezető történéseket röviden meg ne ismernénk.

 

A Blake-incidens

 

Amint tudjuk, 2020-ban a Covid-lezárásokkal sújtott Amerikát megrázta a büntetett előéletű George Floyd rendőri intézkedés közben való megfojtása. Számtalan tüntetés robbant ki, amelyek gyakran zavargásokba, fosztogatásokba torkolltak, a politika rárepült a témára, felheccelt tömegek és aktivisták keresték hol balhézhatnak legközelebb.

  1. augusztus 23.-án aztán a Wisconsin állambeli Kenosha városában meg is történt a következő ürügy. A Jacob S. Blake nevű 29 éves fekete férfit a helyi rendőrök intézkedés alá vonták, mert letartóztatási parancs volt ellene – szexuális támadás, illetéktelen behatolás, családon belüli erőszak miatt. Blake természetesen ellenállt a rendőröknek, kést vett elő, többször felszólításra és taser használatra sem dobta el. Majd a kocsijához lépett rendőri felszólítás ellenére, és kinyitotta annak ajtaját benyúlt, amire az egyik rendőr rálőtt hétszer, három lövés az oldalát, négy a hátát találta el. Blake valami csoda folytán túlélte, bár deréktól lefele megbénult. És hiába lett meg az autóülésre ejtett kése, mivel “a rendőr hátbalőtte a feketét” narratíva uralkodott el, a zavargások elkezdődtek Kenoshában.

 

 

Kenosha megyére nézve vészhelyzetet jelentettek be már augusztus 24.-én, mert rendőrautókat rongáltak meg, kukásautót gyújtottak fel, a helyi bíróságot is szétverték a “békés” tüntetők. Számos fegyveres rablás történt, rendőröket vertek az utcán, üzleteket, autókereskedéseket fosztottak ki és gyújtottak fel. Hamarosan a Wisconsin-i Nemzeti Gárda 200 katonáját is a helyszínre vezényelték, a helyi üzlettulajdonosok pedig fegyverrel vonultak ki járőrözni – cégeiket és a várost megvédendő. (Azt látni kell, hogy a gyújtogatás súlya az amerikai köztudatban és jogrendben nem ugyanaz, mint nálunk. Ugyanis a könnyűszerkezetes, jórészt fa alapú építési mód miatt az amerikai városok különösen érzékenyek a tűzre. A gyújtogatást sok amerikai állam büntetőjoga kifejezetten élet ellenes támadásnak tekinti, aképpen is lehet ellene fellépni, halálos erővel is.)

 

 

A tüntetők/fosztogatók/gyújtogatók indulatait tovább fűtötte, hogy Wisconsin állam demokrata kormányzója elítélte és rasszista rendőri erőszaknak bélyegezte a Blake-incidenst. Tony Evers kormányzó a legszükségesebb teendőjének azt látta, hogy rendkívüli törvényhozási ülést kezdeményezzen a rendőri brutalitásról. (Megjegyzés: a vizsgálatok a Blake-re lövéseket leadó rendőr eljárását mindenben szakszerűnek és jogszerűnek találták, és az 2021 áprilisától újra szolgálatot teljesít a Kenoshában.)

Ebben a felfokozott hangulatban érkezik meg zűrzavarba fulladt Kenoshába Kyle Rittenhouse, történetünk valódi főszereplője.

 

De miért ment oda?

 

A média narratívája szerint persze csak a bajt keresni és négerekre lövöldözni. Azonban némiképpen árnyaltabb a valóság. Az ekkor csak 17 éves Kyle Rittenhouse ugyanis valóban nem Kenoshában lakott, sőt, tényleg egy másik államból érkezett oda – ahogy azt szerette hangsúlyozni a média. Csakhogy a lakhelye – Antioch városka Ilinois államban – ugyan valóban egy másik államban volt, de mindössze 21 mérföldre, azaz kb. 33 kilométerre Kenoshától. Vagyis mintha valaki elugrana Balatonkeneséről Székesfehérvárra, fél óra kocsival. Az USA-ban a fél óra távolság kocsival az gyakorlatilag közvetlen szomszédságot jelent.

Jó, de akkor is, mi köze volt az egészhez? Például ott lakott az apja és több barátja is. Ilyen helyi barát volt a 19 éves Dominick Black is, aki egyébként Kyle nővérével randizott.

Dominick még május elsején (tehát hónapokkal az események előtt) vásárolta meg neki azt a Smith & Wesson M&P 15 .223 Remington kaliberű öntöltő puskát amit saját házukban elzárva tartott (tehát az sosem került Kyle birtokába). És mely fegyvert aztán augusztus 24.-én kölcsön adott Rittenhouse-nak. Hogy miért nem pisztolyt vittek magukkal, rejtve: 21 éves kort még nem töltötték be, fegyverviselési engedélyt sem kérhettek. Ellenben a helyi jogszabályok alapján a hosszú lőfegyver nyílt viselése teljesen legális volt számukra is. Valamint Kyle szerint “Coolabban néz ki”.

És ezzel a kijelentéssel bizony elértünk a dolog legtámadhatóbb részéhez, miszerint Kyle bizony csak egy 17 éves, kissé gyerekesen gondolkodó nagykamasz volt ekkor, jól fejlett hőskomplexussal. Amivel önmagában nincsen semmi baj, mindannyiunknak voltak romantikus elképzelései a világról annyi idősen. Csak később vágott pofán sokakat a rögvalóság, vagy Kyle esetében egy gördeszka. A hőssé válni akarás azért pozitív tettekre is sarkallta: önkéntes tűzoltóskodott, elsősegélynyújtó tanfolyamon vett részt.

A lövöldözés napján is lefilmezték, ahogy grafitit pucol le egy iskola faláról Kenoshában, illetve egy újság meg-videóinterjúvolta, az elsősegélycsomagot és vállszíjon AR-15-öt viselő “jóllakott óvodás” külsejű srácot, aki ezt nyilatkozta:

“So, people are getting injured, and our job is to protect this business. Part of my job is also to help people. If there is somebody hurt, I’m running into harm’s way. That’s why I have my rifle, because I have to protect myself, obviously. I also have my med kit.” vagyis “Hát, emberek sérülnek meg, és a dolgunk ennek az üzletnek a védelme. A feladatom része az is, hogy segítsek az embereknek. Ha valakit bántanak, akkor veszélybe kerülhetek én is. Ezért van nálam a puskám, mert meg kell magamat védenem, nyilvánvalóan. Velem van az elsősegélycsomagom is”.

Akármilyen gyerekesek is voltak esetleg a motivációi, azonban azt senki nem vitatja, hogy semmilyen jogszabályt nem sértett meg azzal, hogy átautózott a szomszédos városba, melynek lakóihoz családi és személyes kötelékek kapcsolták és valahogy segíteni próbált.

 

FOLYTATJUK! A következő részben maga a fegyverhasználat pontos eseménysora kerül terítékre!

 

Vass Gábor