Magyar CZ-fegyverek a magyar katonáknak – riport
2018 december 11.-én a budapesti Petőfi-laktanyában tartották meg ünnepélyes keretek között az új magyar gyártású (összeszerelésű) kézi lőfegyverek átadását a katonáknak, elsőként a közterületen is szolgálatot teljesítő katonai rendészek részére. Ezen vettünk részt állandó szerzőnkkel, a www.kalasnyikov.hu haditechnikai portált üzemeltető Szőrös Zoltánnal együtt, aki ÖTT honvéd hadnagyként némileg belsősként is érezhette magát az egyenruhások között.
Mi ebben a kis riportban elsősorban a lapunk olvasóit leginkább érdeklő fegyveres vonatkozásokra fókuszálunk. Az eseményen örvendetes módon katonásan tömör és rövid beszédek hangzottak el, melyek közül Dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter fő mondandója az volt, hogy „Egy olyan haderőfejlesztési programot indítottunk el, amelyben első a katona, ezért a katonák egyéni felszerelésével kell kezdenünk ezt a programot”. Ennek az új egyenruha mellett fontos része az itthon, a Kiskunfélegyházi üzemben a cseh Ceska Zbrojovka licence alapján készülő egyéni lőfegyver. Esetünkben a CZ806 Bren2 gépkarabély, illetve a közterületen kvázirendőr/terrorelhárító-megelőző szerepkörben dolgozó katonai rendészek esetében a CZ Skorpion EVO3 géppisztoly. A pisztoly (a full-size CZ P-09 és a kompakt P-07) a hadseregben természetesen sokadlagos, “utolsó esély” önvédelmi fegyver, vagyis a rendvédelem terén elsődleges eszköz. (Az összes említett fegyverről részletes cikkek, tesztek jelentek meg a nyomtatott Kaliber magazinban, illetve videók az online felületeinken.)
Nagy örömmel konstatálhattam, hogy az új hazai pisztolyokon nem a manuális biztosítós opciót választották, hanem a kétkezes fesztelenítős változat volt minden kiállított darab. Ez talán-talán a múlt század eleji dogmákkal való szakítást jelezheti, remélhetőleg a vonatkozó szolgálati szabályzatok a csőretöltve, tűzkészen viselést is megengedik majd (sci-fi). Az pedig, ha legalább a lakott területeken szolgálók expanzív lövedékes lőszert kapnának…
Apropó lőszer: a miniszter beszédében számunkra új és érdekes részlet lehet, hogy a hazai fegyverekbe hazai lőszer, és abba hazai lőpor kerüljön. Ez igazán egybecseng azzal, hogy a cseh Ceska Zbrojovkánál is ilyen termékbővítési irányról számoltak be, de semmi konkrétumot nem mondhattak még. Örömteli lenne ebben is valamiféle V4-szintű együttműködés.
Az is nagyon figyelemreméltó volt, hogy a kiállított fegyverek mögé olyan katonákat állítottak végre, akik értettek is a fegyverekhez, még szakmai kérdésekre is tudtak értelmes válaszokat adni. Elmondták például, hogy minden egyes géppisztolyhoz és gépkarabélyhoz kapnak majd modern red dot irányzékot, ezek ki is voltak állítva, illetve a fegyverekre felszerelve. Érdekes volt, hogy a felsorakozott állománynál a gépkarabélyokban stanag M16-tár volt (alumíniumlemez testű), míg a kiállított fegyverekben/azok mellett már a lényegesen jobb, tartósabb izraeli FAB Defense műanyagtestű tárak voltak. Megnyugtattak, hogy a csapatokhoz már a műanyagtestű modern tárakkal kerülnek a fegyverek.
Mondjuk sajnos csak a pisztolyok némelyikén díszelgett még az “Assembled in Hungary” felirat, de ami késik az nem múlik, hamarosan a Made in Czech Republic helyére a többi fegyveren is az kerül.
Böröndi Gábor altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökének helyettese (lásd nyitóképen egyenruhában) történelmi pillanatnak nevezte a magyar összeszerelésű fegyverek átadását, ami azért szerintem kissé túlzás – nekünk, lelkes fegyverbuziknak persze biztosan az. De az biztos, hogy számos nem fegyveres újságíró kollégának azért meg kellett világítani, hogy ezekkel az új fegyverekkel mekkora óriási ugrást tett a haderő a tegnapelőttből a holnapba. Hiszen az új fegyverek kétkezesek, szereléksínnel ellátottak, könnyűek, a gépkarabélyok modulárisak. Mintha egy megbízható de öreg régi Swiftből hirtelen egy modern DSG-váltós Skoda Superbbe ülne át az ember.
Szakmailag persze legérdekesebb az volt, hogy Kránicz Roland, az HM Arzenál Zrt. vezérigazgatója (lásd nyitóképen) válaszolt néhány kérdésünkre. Elmondta új információként, hogy az új magyar gyárban tervezik a csőgyártás beindítását is – ami azért érdekes, mert a CZ által használt hidegkovácsolásos nagyüzemi csőgyártás igen drága technológia, itthon jelenleg nincs ilyen képesség. Meglepetés volt, hogy a csehek korábbi nyilatkozatával ellentétben határozottan állította, hogy a 7,62×51 mm-es Bren2 Battle Rifle DMR-puska hazai gyártásáról is szó van, ami talán az elavult Dragunovok évtizedek óta időszerű cseréjét is előre vetíti. Bár a gyár konkrét gyártási kapacitásáról nem beszélhetett, de azt elmondta, hogy a magyar fegyveres erők és rendvédelmi szervek igényeinek kielégítése mellett exportra termelésre is lesz kapacitás. Hiszen a cseh-magyar együttműködés mellett az is érv volt, hogy a csehek gyártási kapacitás hiánnyal küzdenek a folyamatos fejlesztéseik ellenére is. Az sem kizárható, hogy bizonyos piacokon más név alatt – egyeztetve a CZ-vel – kerüljenek forgalomba a magyar gyártású fegyverek.
Amúgy pedig hosszas, sok – meg nem nevezhető – gyártó fegyvereire kiterjedt tesztprogram után lett a CZ Bren2 a befutó, megbízhatóságban vert mindent. Az összeszerelésből egyre inkább a gyártás irányába mozdulnak el, természetesen a gazdasági racionalitást figyelembe véve, hiszen a Kiskunfélegyháza-Uhersky Brod távolság kevesebb, mint 4 óra kocsival. Az érdekes utalás volt, hogy az autóipari beszállítók komoly potenciált jelenthetnek a jövőben a kézilőfegyver gyártás területén is.
Azt már az ott levő katonák is megerősítették, hogy bár csak 5,56×45 mm-es Bren2-esek voltak kiállítva, de a szovjet 43M (7,62×39) lőszeres is gyártásra/rendszeresítésre kerül. Hogy ezekből kinek és mennyi jut majd, arról senki nem tudott nyilatkozni. Nekem némileg logisztikai rémálomnak tűnik kétféle különböző tárral és kétféle lőszerrel működő, de ugyanolyan gépkarabélyt rendszerben tartani nagyobb mennyiségben. Plusz harmadik tárral működő AK-alapú fegyverek is még évekig használatban maradnak várhatóan.
A 40×46 mm-es cső alatti gránátvető beszerzését is megerősítették, de a rendszeresítésre kerülő csekély mennyiség okán ezek biztosan nem lesznek magyar gyártásúak, a cseh gyárból fognak érkezni.
Megerősítette azt is, hogy már rendelkezésre áll a gyártást végző 200 magyar munkavállaló is. Felvetésünkre elmondta, hogy tudomása szerint nincs a licenc-szerződésben tiltás a polgári célú fegyverek gyártására-értékesítésére vonatkozóan (értelemszerűen a géppisztoly és gépkarabély félautomata verzióban gondolkodva).
Őszintén szólva volt bennem egy nagy adag szkepszis, amikor a hazai fegyveripar újraélesztéséről pár éve először jelentek meg nyilatkozatok, de szerencsére nem enyészett el jelszavak szintjén a dolog. Ezek a fegyverek bizony kézzelfoghatóak, és tényleg világszínvonalúak.
Vass Gábor