A laikus vásárló gyakran veszik el ott a légpisztolyok terén, hogy nem tudja megfogalmazni neki mire is kellene az, így a különféle kategóriák közti alapvető differenciákat sem érti meg. Így nehezen értelmezhető a huszonezertől az akár milliósig terjedő árfekvés. “Hiszen mindegyik legfeljebb 7,5 J-t tudhat, nem?” kérdezi gyakran. Nos, akkor tekintsük át címszavakban milyen fontosabb légpisztoly-kategóriák kaphatóak – A TELJESSÉG IGÉNYE NÉLKÜL!
– egylövetű rugós-dugattyús csőletörősök, azaz a legegyszerűbb belépő szint. Ezekhez nem kell CO2 vagy más hajtógáz, csak izomerő. Jellemzően sörösdobozt gyilkolunk velük 8-10 méteren, de csak lassan és egyesével, közben rezonálnak, rúgnak gyakran, sütésük nem sportos, de a nagyon kezdő felhasználónál ez felfogható balesetvédelmi intézkedésnek. Többségükben nagyon olcsók (20-40 ezer Ft).
Példák: Gamo P900, Record LP02, CZ TEX 086.
– egylövetű elősűrített (PCA: Pre-Charged-Air) levegős modellek: mivel nincs nagy tömegű mozgó dugattyú és rugó, sokkal nyugodtabb a viselkedés, finomabb a sütés, mert csak egy szelepet kell nyitni. Ezek közül a jobbak amatőr pontlövő sporttevékenységre is alkalmasak lehetnek, akár 100 ezer Ft alatti ár mellett is. Persze csak a sportkarrier elején, mert a sűrítéshez szükséges izommunka és széles mozdulatok nem kedveznek az elmélyült koncentrációnak, egyenletes pulzusnak stb.
Példák: Weihrauch HW40PCA, Gamo Compact.
– többlövetű CO2-os légpisztolyok, kifejezetten hobbi célra: talán ezekből van a legnagyobb választék. Rugós tárból acél gömblövedéket vagy valamilyen forgótárból diabolót indítanak, nem a pontosságról szólnak, arra sem a sütésük, sem a csőhosszuk nem igazán alkalmas.
Ezek lényege, hogy valamilyen nagykaliberű éles pisztolyt formázzanak meg többé-kevésbé valósághűen és sokat lehessen egymás után lőni, jellemzően 5-10 méterről kilukadó, felboruló, széttörő céltárgyakra. Laikusnak ez adja a legtöbb sikerélményt, örömet, és éppen élethűsége miatt a valódi dinamikus lövésszámokhoz, önvédelmi/szolgálati fegyverhasználathoz is a legjobb gyakorlóeszközök. Torkolati sebességük a 90-130 m/s között, tehát a 7,5 J túllépésének elméleti lehetősége sincs meg. Élethűségtől, kidolgozási minőségtől, anyaghasználattól függően 25-120 ezer forintos ársávban találunk ilyeneket.
Példák: Walther CP88, CP99, Gamo PT-85, Crosman 357
– Sűrített gáz-tartályt (jellemzően sűrített levegő, de pár évtizede még CO2-alapú is lehetett) energiaforrásul használó légpisztolyok (PCP – Pre-Charged-Pneumatic). Itt nincs a külső hőmérséklet nyomásingadozásának kitett eldobható CO2 palack, nincs a felhúzáshoz szükséges nagy erő. Ellenben van külső kompresszor vagy palack igénye a töltéshez, lövő kezéhez reszelt sportmarkolat, finoman állítható precíziós elsütőszerkezet gyakran, – és több ezer eurós ár. Világversenyeken pontlövő légfegyver számokban gyakorlatilag csak ilyenekkel indulnak – de a felhasználók 99,99%-a (ideértve e sorok szerzőjét is) sosem fog olyan jól lőni, hogy ilyenre szüksége legyen.
Az utóbbi években megjelent néhány ilyen PCP légpisztoly többlövetű és bőven 7,5 J feletti kivitelben is, melyeket vadászatra (ahol legális) és sziluettlövészetre is lehet használni, de ezek a magyar jogi környezetben irrelevánsak.
Pl: Steyr LP2, Walther LP500, Weihrauch HW44
Természetesen az adott főkategóriák között vannak átmenetek, pl. az olcsó és egylövetű szén-dioxidos LOV-21 kifejezettek alkalmas pontlövészetre hobbi szinten, HA a külső hőmérséklet állandó. Vagy a többlövetű néhai Röhm Twinmaster modellcsalád, melyek kellemes sütésük okán sörösdobozok gyilkolásán túl sportfegyverként is értelmezhetőek voltak, illetve szén-dioxidos és PCP kivitelben, egylövetűre átépíthetően léteztek. Viszont nem véletlen, hogy ezek a “vegyesfelvágottak” soha nem lettek igazán sikeresek. A piacon levő típusok többsége azonban besorolható a fenti kategóriákba.
Vass Gábor