Kalasnyikovok közt – a Zsámbék Rakétabázison
Reneszánszukat élik nemcsak hazánkban, hanem a környező országokban is a katonai rendezvények, hadijátékok, legyen szó egy kisebb falunapról vagy állami ünnepről. A rendezvények nemcsak a katonaviselt férfiaknak vagy az akciófilmeken, videójátékokon ”szocializálódott” fiúknak nyújtanak programokat, hanem kitűnő kikapcsolódás és szinte egy megelevenedett történelemóra az egész család számára.
Fegyversimogató
Minden katonai fesztivál egyik kiemelkedő attrakciója a hatástalanított fegyverek kiállítása vagy becenevén” fegyversimogató” (a köznyelvben terjedt el ez a becenév, a cikkünknek nem témája az elnevezés kommentálása). Az idei évben a kalasnyikov.hu és az AK relikviák oldal közös Kalasnyikov kiállítással jelent meg a Zsámbék Rakétabázis területén a nyár eleji hadifesztiválon.
A Zsámbék Rakétabázis az egykori MN1159 Honi Légvédelmi Rakétaosztály tüzelőállása (fedőneve: Kókusz) ma műemlék, az egyetlen olyan elhagyott, egykori MN katonai létesítmény hazánkban, ami eredeti formájában megmaradt és látogatható. A tavasztól őszig, havonta megrendezésre kerülő Bázis Napokon és a nyár eleji hadifesztiválon lehetőségünk van felfedezni a rakétabázis tizenöt hektáros területét, az eredeti épületeket, beton fedezékeket, földalatti bunkereket, és bepillantás nyerni a katonai hagyományőrzők életébe, a Budapest Főváros Rádió Klub (ha5kdr.hu) egyedülálló katonai rádió-gyűjteményébe, vegyivédelmi és vezetékes híradó kiállításba, illetve a repülésrégészeti gyűjteménybe, benne egy FW190 repülőgéppel. Idén került átadásra – lelkes önkéntesek munkájának köszönhetően – Magyarország legnagyobb rakétagyűjteménye, az egykoron itt szolgált 10,7 m hosszú, 2,3 tonnás harci tömegű SZ-75M Volhov közép-hatótávolságú légvédelmi rakétával. A bázis egyedülálló ”mikroklímával” rendelkezik, a megvalósult világbéke jegyében a második világháborús Wehrmacht és a Vörös Hadsereg katonái együtt kávéznak, sütnek, főznek.
Mert olyan, mint a Coca-Cola
Miért pont Kalasnyikov? Mondhatnánk, a Kalasnyikov olyan, mint a Coca-Cola. Minden kontinensen jelen van, mindenki hallott róla, sokan használták is. Nagyon sok legenda, történet övezi e fegyvert, fegyvercsaládot. A kiállítás emléket állított Mihail Kalasnyikovnak, aki egy egyszerű altáji parasztgyerekből egy korszakot meghatározó legenda, a lezárult hidegháború egyik márkaneve lett.
A kiállítás egy idővonalon keresztül mutatja be az orosz, szovjet és a Varsói Szerződés fegyverarzenálját. A cári korszak Moszin-Nagant tervező párosával fémjelzett, M1891 mintájú ismétlőpuskától kezdve a Simonov féle kihajtható szuronnyal ellátott SKS gépkarabélyon át a Spagin PPS-41 géppisztolyig (ami a partizánfilmekből és az 56’-os forradalom arcaként fémjelzett, Vagn Hansen fotográfus által készített „Erika fotóról” lehet ismerős a nagyközönségnek) jutunk, majd a Degtyaryov-féle DP-28-s és RPD golyószórókon keresztül vezet az út a Kalasnyikovok felé.
A lengyel, román, jugoszláv, kínai AK variánsok mellett a Csehszlovák Samopal Vz.58 gépkarabély is helyett kapott a kiállításon, és bár nem Kalasnyikov rendszerű (rövid löketű gázdugattyús mechanizmussal rendelkezik), a szomszédos országból érkezett látogatók legnagyobb örömmel veszik kézbe. A kiállítás egyik ritkasága az izraeli Galil gépkarabély, amit Balasnyikov (nem elírás, ez a tervező születési neve, később vette fel a Galili nevet) tervezett, az AK-47 gépkarabélyt alapul véve. A fegyver érdekessége, hogy a beépített villaállvány drótvágóként és sörnyitóként is funkcionálhat, amit a héber kezelési leírás részletesen taglal.
A kiállításon a magyar gyártású fegyver-variánsok között megtalálhatóak az AK47/55, AK63F, AMD-65 és az AMP-69 gépkarabélyok. Az AMD-65 kétségtelenül a „fegyversimogató” legkedveltebb darabja, hiszen sokan ismerik, a magyar Néphadsereg egyik legelterjedtebb kézifegyvere volt. A leggyakrabban elhangzott mondatok: „Ilyen volt Nekem is a seregben”, „Még emlékszem a fegyverszámára”, ” Szétszedhetem?”. Sikeres export termék és néhány akciófilmben is megtalálható: pl. Trautman ezredes egy AMD-65 gépkarabélyt használ a Rambo III. című filmben. A falon egy nagyított, plexiből és fából készült AMD-65 oktató tábla is megtalálható, ami manapság igazi ritkaságszámba megy.
Nem csak fegyverek
A Kalasnyikov rendszerű fegyverekhez illeszthető bajonettek is ki vannak állítva – bár külön asztalokon – a gyűjtők és látogatók nagy örömmel nézik. A sokak számára ismert példányok mellett a különlegességnek számító textilbakelit gyakorló bajonett, a 30 éves szolgálatért járó munkásőr bajonett és AK-74 bajonett is mind-mind megtalálható a kiállítási anyagban.
A lelkes közönség nemcsak a fegyvereket nézheti meg, de szakmai kiadványok, korabeli fotók, poszterek, illetve bélyegek is színesítik a tárlatot. Nagyon sok magyar nyelvű, eredeti orosz nyelvű, francia, olasz, német vagy akár japán nyelvű szakkönyv között válogathat, olvasgathat a műértő közönség. Gyerekkorom meghatározó kiadványát, a Kováts Zoltán által írt „Nyílpuska, Puska, Géppuska” c. könyvet a Haditechnika fiataloknak sorozatból 1987-es kiadásban, kiváló állapotban – bár kissé megsárgulva – újra fellapozhatjuk a kiadványok között. Érdekesség a NVA (Nationale Volksarmee – az NDK Nemzeti Néphadserege) szaklapjai a 60-as, 80-as évekből, aminek oldalain Szűcs Judit és Medveczky Ilona művésznők is megtalálhatóak.
1:35 méretű diorámákon keresztül nyerhet az érdeklődő bepillantást egy keletnémet hadgyakorlatba (gyerekkorunk PIKO tankjával és a PGH Effelder „gumi” figuráiból, a 80-as évekből) vagy Afganisztáni-, Afrikai, közel-keleti konfliktusokba, ahol a Kalasnyikov variánsok főszerepet játszottak.
A legfiatalabb látogatóknak is kínált érdekességet a kiállítás: egy 1400 darabos építőkockákból kirakott AK-47-est vagy a Lemezárugyár elemes játék géppisztolyát (4,5 V-s zsebtelepről működő AKM-63-s gépkarabélyt mintázó játék), ami sok felnőtt szemlélődőben is nosztalgikus élményeket kelt.
Májustól októberig
A kiállítás a továbbiakban is elérhető Zsámbékon, a Rakétabázis tavasztól őszig havi rendszerességgel (májustól októberig minden hónap második szombatján) várja a lelkes látogatókat. A folyamatosan frissülő www.zsambekraketabazis.hu -on vagy a Bázis Facebook oldalán további hírek és események olvashatóak.
Barabás Zsolt