Jog és SZÁMSZERÍJ
A hazai jogszabályok alapján a számszeríj megszerzéséhez és tartásához nem kell semmiféle engedély – ez hasonlóan van az európai országok döntő többségében is. Azonban van néhány olyan jogszabályi korlátozás illetve biztonsági szabály, amiről érdemes tudni.
A számszeríj nem fegyver, mégis találunk róla rendelkezést (bizonyára véletlenül benne maradt) a fegyver-kormányrendeletben (253/2004.).
“39. § (5) Jogszabály eltérő rendelkezése hiányában a kizárólag 7,5 joule vagy annál kisebb csőtorkolati energiájú légfegyver, számszeríj, szigonypuska közterületen, nyilvános helyen – ideértve az ott lévő járművek belső tereit is -, közforgalmú közlekedési eszközön csak zárt tárolóeszközben birtokolható (szállítható).”
Sima ügy, nem lehet közterületen Tell Vilmosost játszani, egy nagyobb sporttáskában szállítható az eszköz.
” 41. § (1) Számszeríj kizárólag sportíjászatra, az e célra kijelölt helyen viselhető és használható a terület kezelőjének hozzájárulásával és a lőtérre vonatkozó biztonsági előírások alkalmazása mellett.”
Magyarán nincs olyan, hogy kimegyünk az erdőbe/mezőre és lövöldözünk egy jót, már csak azért sem, mert ezt könnyedén fogják orvvadászatnak tekinteni. A számszeríjjal lőni csak olyan helyen lehet, ahol van megfelelő vesszőfogó, nem járkálhat be bárki, tehát lehetőleg körülkerített terület legyen, amelyet a kilőtt vessző nem hagyhat el.
Az is kiderül, hogy a számszeríj sporteszköz, vadászni vele semmiképpen nem lehet legálisan, ellentétben a hagyományos íjjal, mellyel a megfelelő vizsgák, engedélyek stb. birtokában folytatható ilyen tevékenység.
1996. évi LV. törvény a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról
“Tiltott vadászati eszközök
37/A. § * (1) E törvény alkalmazásában tiltott vadászati eszköznek minősül:
1. a mérgezett hegyű és robbanó fejű nyílvessző;
2. a számszeríj;”
A 175/2003. (X. 28.) Korm. rendelet a közbiztonságra különösen veszélyes eszközökről is érinti a számszeríjat, ekképpen:
” Melléklet a 175/2003. (X. 28.) Korm. rendelethez
A közbiztonságra különösen veszélyes eszköz:
a) * az olyan szúró- vagy vágóeszköz, amelynek szúróhosszúsága vagy vágóéle a 8 cm-t meghaladja, továbbá a szúróhosszúság vagy a vágóél méretétől függetlenül a dobócsillag, a rugóskés és a szúró-, vágóeszközt vagy testi sérülés okozására alkalmas egyéb tárgyat kilövő készülék (különösen: felajzott íj, számszeríj, francia kés, szigonypuska, parittya, csúzli);”
Mint ilyen eszközt közterületen csak biztonságosan elcsomagolva szállíthatjuk (3. § (2) bb): ” az eszköz birtoklása vagy szállítása rejtve, a szokásos módon becsomagolva, szétszedve vagy zárt tárolóeszközben történik”), ami erősen redundáns, hiszen lényegében ugyanez benne van a fegyver kormányrendeletben is. Ott viszont nem definiálják magát az eszközt. De ugye ismerjük a hazai jogalkotás magas minőségét…
“4. § (3) Gázspray, íj, számszeríj, szigonypuska csomagküldő szolgálat, ügynöki tevékenység, házalás és az információs társadalommal összefüggő szolgáltatás útján nem forgalmazható.”
Hogy a 21. században betiltani egy szabadon tartható dolognak a webshopos forgalmazását az mekkora középkori sötétségre vall, azt nehéz feldolgozni, indokolni pedig lehetetlen.
Aki pedig ezeket a szabályokat megszegi, az a 2012. évi II. törvény (a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről) szerint szabálysértést követ el – ismét redundánsan szabályozva.
“152. A közbiztonságra különösen veszélyes eszközzel kapcsolatos szabálysértés
198. § (1) Aki a közbiztonságra különösen veszélyes eszközök birtoklására, szállítására, forgalmazására vonatkozó szabályokat megszegi, szabálysértést követ el.”
“157. Számszeríj, szigonypuska jogellenes használata
203. § (1) Aki számszeríjat, szigonypuskát a jogszabályban meghatározott rendelkezésektől eltérően vagy jogszabályi tiltás ellenére használ, szabálysértést követ el.
(3) Az (1) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt a halászati őr is szabhat ki helyszíni bírságot.”