KaliberInfo

IWA2024 – TOP5 leginnovatívabb fegyver

TOP innovatív fegyver az IWA2024-en. Szubjektív lista

 

Nem akarván megbántani azok gyártóit sem, de fegyverkiállításokon járva nem feltétlenül a százhuszonhatodik M1911, AR-15, vagy legújabban Glock-klón az, amitől a magunkfajta vérnyomása magasabbra szökik, pupillája kitágul és arrébb lökdösi a kósza nézelődőket a standtól.

 

Nem is a dekoratív, de tökéletesen fogalmatlan hoszteszlányok, hanem ha egy kis csipet INNOVÁCIÓT, valódi újdonságot fedezünk fel. Nézzük, mik voltak – szubjektíve – a legizgalmasabbak az 50. IWA kiállításon 2024-ben.

Hangsúlyozom: ez teljesen egyéni lista és nem is feltétlenül jelent értékbeli sorrendet a felsorolás, másnak más dolgok lehettek teljesen újak! Persze könnyedén lehet, hogy ezekből a koncepciókból, termékekből hosszabb távon nem lesz semmi. Hiszen sokkal több új ötletről derül ki, hogy a piac nem volt rá nyitott, vagy nem sikerült megfelelő minőségben és marketinggel megvalósítani. Nem véletlen ugye, hogy a “biztosra menő” AR-15-, M1911- és Glock-klónok gyártói összehasonlíthatatlanul többen vannak!

 

  1. Alfa NARD

 

Pont a megbízhatóan ugyanazt a konstrukciót 30 éve gyártó cseh Alfaproj-tól nem vártam volna ilyen radikális újdonságot. Az Alfa NARD (New Age Revolver Design) prototípus a második világháborús német szükségfegyverekre emlékeztet némileg. Tehát a “Blechpistole” után itt a “Blechrevolver”, melynél a tokov lézervágott vaslemezekből csavarozzák és ponthegesztik össze, természetesen néhol nagyobb acél betétekkel/távtartókkal. A kissé fura – nem éppen szép – tokkialakítás előnye, hogy drasztikusan olcsóbb, mint az öntött acél tok, és külső szállítótól sem kell annyira függeni. (Esetünkben a külső beszállító a CZ, és az ő öntödéjükben már jártam – nem lehet egyik napról a másikra felhúzni egy olyat, még végtelenül sok pénzből sem.)

A lemeztokos revolverbe minden sorozatban gyártott Alfa dob és elsütőszerkezeti elem beszerelhető változtatás nélkül, de sajnos a markolatpanelek nem. Így viszont sajnos a kiállított prototípusnak elég kényelmetlen fogása volt.

A bemutatott revolver .38 Special+P kaliberű volt, de kipróbálták, és a .357 Magnumot is tartósan képes tüzelni ez a “szendvicsszerkezet”.

 

 

  1. Dentler DR21

 

Dentler DR21
DR21 lenyitott markolattal és kivehető tárral

 

A bullpup ismétlő vadászpuska koncepciójával már többen megpróbálkoztak és bele is törött a bicskájuk. Hiszen az emberi test nem úgy van megkonstruálva, hogy ezek ergonomikusak legyenek. Vagy a zárat nem lehet mozgatni, vagy a kezelőszervek nincsenek értelmezhető helyen, vagy a tár csak nőgyógyásznak elérhető – esetleg ezekből mind.

Nos, a Dentler DR21 talán egy fokkal közelebb jutott a gordiuszi csomó átvágásához, hiszen a forgó-tolózáras helyett egyeneshúzású záras. A manuális biztosító mint olyan nincs a fegyveren, helyett egy HK P7-ére emlékeztető, de a markolat hátulján, alul elhelyezett fura kis pedál feszíti meg/feszteleníti le a fegyvert. Ha rámarkolunk: tűzkész. Ha elengedjük a markolatot: biztosított a fegyver. A tárat pedig alapértelmezésben felülről töltjük nyitott zárnál (bőven van hely), mint egy öreg Kar98k-n, vagy a teljes pisztolymarkolat lenyitása után egy sínen lehúzva cserélhetjük.

Szóval az egész elég egyben van, átgondolt, jó minőségű. És persze 6 ezer euró (2,3 M HUF), de az első kettőszáz darabot már eladták.

 

 

  1. GoGun/FX Gatling
Gogun/FX Air Gatling

 

Jörg Sprave és a svéd FX légfegyvergyártó egy döbbenetes újdonsága, avagy a “lég-számszeríj-gatling” PCP-légpuska. 8 db 9 mm-es, sima furatú csöve van egy csőkötegben, melyeket az oldalt levő felhúzókar mozgatásával léptetünk.

Csakhogy ezekbe a csövekbe nem légpuskalövedéket teszünk hátulról, hanem karbonszálas nyílvesszőket elölről (ezek végén gumi tömítőelem található, hogy tömítsék a mögöttük jövő sűrített levegő útját, és persze ne essenek ki).

A képen levő hegyes, pengés vadászhegyekkel persze sikerült elvágni a kezem, de a 7,5 J alatti verziók nem is fogják ezeket értelmezhető sebességgel kilőni. Ahhoz sokkal könnyebb, kisebb roncsolóképességű vesszők tartoznak majd. Az egész persze arról szól, hogy ott lesz mellette a csere szelepszett, és azt mindenki a maga felelősségére építi be, ha akarja…

Persze túlzott elterjedése miatt nem kell aggódni, mert várható ára közelebb lesz a háromezer euróhoz, mint a kettőhöz.

Kaliberjelzése a legjópofább: Spezialpfeil (azaz: speciális nyíl)

 

 

  1. Daniel Defence H9
Daniel Defence H9, 9 mm Luger, 15+1

Ahhoz képest, hogy mekkora sztori volt ennek a pisztolynak a megjelenése az USA-ban, itt jól eldugták amerikai nagyker/exportőr cég standjának belső oldalára.

Eredetileg a Hudson H9 néven futó pisztoly is a minél alacsonyabbra helyezett csőtengelyvonal (ezzel kisebb hátrarúgás/felcsapódás) tervezési vonalat követte, de sajnos a fizikailag is létrehozott pisztolyok gyakran törtek és mindenféle megbízhatósági problémákkal is küzdöttek. A Hudson aztán szépen csődbe is ment.

A konstrukció lényege a sátorvas elé helyezett helyretolószerkezet volt, most ezt a koncepciót támasztotta fel a minőségi AR-15 klónjairól ismert Daniel Defense. Az ő H9-esük formailag hasonlít az eredetire, de gyakorlatilag minden alkatrésze más, teljesen áttervezték, és a közel full size méretűből egy kompakt méretű, nagyon lapos pisztoly lett. A “jó ötlet” és a “működő pisztoly” közt egymillió darab lőszert kellett ellőni a Daniel Defence fejlesztőinek.

A fegyver “inverz” billentyűbiztosítós, strikeres sütésű, Browning-SIG reteszeléssel, alumíniumtokkal, 9 mm Luger kaliberben 15-lőszeres tárral. De itt sem mondják el a nyers adatok, hogy milyen finom kis jószág ez, kellemes sütéssel, kényelmes markolattal, igényes kidolgozással. Ehhez kézbe kell venni!

Amerikai ára 1299 dollár, ami a konstrukció unikális voltáéhoz képest nem is sok.

 

 

  1. Son of Gun PCC

 

SOG PCC, 9 mm Luger

 

Az angol név ellenére ők bizony egy lengyel cég, ami abból is nyilvánvaló volt, hogy a “kurvajó” megjegyzésünkre a “haha, kurwa” válasszal reagált a kiállító, hiszen a kurva szó a közép-kelet európai szláv nyelveken ugyanazokat jelenti. Meg nálunk, meg a románoknál is. Közös identitásunk alapja.

A nyelvtudományi értekezés helyett nézzük saját fejlesztésű termékeiket, melyek kissé sci-fi vonalvezetésű, de felettébb ergonomikus PCC/SMG-t jelentenek (vagyis 9 mm Luger pisztolykaliberű karabély vagy géppisztoly, természetesen Glock-tárakkal). A műanyagtok egy integrált betolható válltámaszban végződik, melynek tusatalpa is cserélhető, és mindez az alumínium tokfelsőrésszel egy szerves egységet alkot. A fegyverről eltűnt az AR-15-ösök T-handle felhúzókarja, ehelyett egy MP5-szerűen az előagyra elhelyezettet kapunk. A szabad tömegzáras fegyver kifejezetten könnyű, de  persze nálunk csak hosszabb csővel kerülhet forgalomba, hogy ne legyen A7 kategóriás tilos holmi. Azonban a nem behajtható válltámasz miatt olyan sokat nem kell csövet hosszabbítani, talán egy 15 centi is elég lehet. Saját bevallásuk szerint már eladtak ezer darab ilyen fegyvert, főként lengyel rendvédelmi és biztonsági szektornak, de jutott belőle Ukrajnába is.

A PCC modelljük csak 750 euró, ami ebben a kategóriában nevetségesen olcsó. Kijöttek egy hasonló megjelenésű AR-15-szerű fegyverrel is, de az még csak prototípus, nem gyártják. Abból viszont a .223 Rem. és .300 BLK mellé reteszelt záras, gázelvételes 9 mm Luger PCC-t is terveznek.

 

 Vass Gábor