KaliberInfo

Hogyan tedd tönkre a Pitbullodat?

A képeken látható darabokra robbant gumiképes gázrevolver NEM gyári hibás volt! Nem bizony! A tulajdonosa volt olyan ostoba (és ez most enyhe kifejezés), hogy pár reménybeli plusz joule kedvéért semmibe vette a biztonsági szabályokat. Ezt a sztorit és a fotókat tehát kifejezetten elrettentésül közöljük le!

 

 

2 lövés, aztán BUMM és RECCS!

 

 

A cikkben szereplő Keserű Pitbull egy 3″-es csőhosszú, aludobos és alutokos gázrevolver, mely mellesleg a felhasználó saját felelőségére használható például gumilövedék kilövésére is. A gyárilag 9 mm R. Knall (.380 R Blanc) kaliberjelű gáz- és riasztófegyverekbe való SZABVÁNYOS riasztótöltényekkel élettartam sok száz lövés (500 lövés felett levő példányok dokumentáltak). A gyártó által javasolt riasztótöltényekkel 12 mm-es gumival stabilan 50-60 joule-ra képes.

 

Ehhez képest ezt a példány jól láthatóan 2, azaz KETTŐ lövés után darabjaira robbant. Nem is csak egyszerűen megrepedt vagy elgörbült a dob vagy a tok. Hanem a teljes csőszerkezet a tok elejével együtt elrepült, sőt, még a tok jobb oldalon alul is végigrepedt. A két töltényhüvely beleszorult a töltényűrbe, de a fenekükben ott van az acél tűzfali betét lenyomata rápréselődve. Iszonyatos erők léptek itt fel. Isteni szerencséje volt annak, aki ezt a revolver alakú repeszgránátot elsütötte, az elrepülő cső ilyenkor felfele fordul ki általában, ami súlyos arc- vagy szemsérüléshez is vezethet.

 

 

Ez nem a hentesipar, hahó!

 

 

Az eufemisztikusan csak katasztrofális meghibásodásnak tekinthető esemény oka rendkívül hamar megvolt. A nagyon okos felhasználó ugyanis nem tudta a töltényűrökbe dagadt hüvelyeket eltávolítani, mikor garanciális javításra (gurgulázóan öblös röhögés) küldte a fegyvert. Ezek NEM szabványos riasztópatronok voltak, hanem vörös csappantyújelzésű RWS 9×17 mm-es MARHAÖLŐ ipari hüvelytöltények. A vörös csappantyújelzés ráadásul a zöld, sárga, kék, vörös sorból a lehető legerősebb (“für schwerstes Vieh”) muníció volt.  Ennek tényére három jelentős nyelven is feliratot helyeznek el a csomagolásán. És persze az is nyilvánvaló, hogy nem véletlenül kerülnek ezek bele ezekbe a fegyverekbe, néhány an internetes fórumokon, közösségi oldalakon kifejezetten bujtogatnak effélékre. Nyilván kipróbálták, a zöld csappantyújelzésű 5 lövésig nem vetette szét az esetleg másik gyártójú vagy típusú fegyvert, aztán a sok okostojás beteszi a pirosat is, “végül is, mi baj lehet, tuti erősebb lesz, juhú”. Pedig nem. A gáz-riasztó fegyvereket kifejezetten úgy tervezik, hogy azokat ne lehessen “élesre alakítani”, anyaguk, falvastagságaik töredékei a valódi fegyvereknek, vagy különösen a centis falvastagságú, teljesen acél hentesipari ölőkészülékeknek. A “Schussapparat Blitz”, melybe a használt töltényt teszik bizony a töltényűrnél konkrétan 2 rétegben 10 mm-nél vastagabb falvastagságot képvisel.

 

Sokan azt írogatják, hogy a hasonló disznóölő/marhaölő patronok nem veszélyesek, mert sima gáz-riasztóból kisebb a dörejük, mint a normál riasztótölténynek. De ez is becsapós, egyrészt, mert itt szépen lefojtották egy gumilövedékkel. Másrészt a lövedék nélkül teleszórja elégetlen lőporszemcsékkel a fegyvert (főként az akasztózott cső hajlamos ezeket “benyelni”), amik aztán egyszer csak esetleg egyben felrobbannak, szétvetve a fegyvert.

 

 

Tanulság: azt tedd bele, ami belevaló!

 

 

Az elsődleges tanulság, hogy gáz-riasztófegyverbe csak a bele való gáz- vagy riasztópatront tegyük (ezek csomagolásán a kaliberjel mellett CIP-próbajel és a riasztótöltény mivoltuk is fel van tüntetve), ne pedig azt, ami nagyjából belefér, és azt hisszük vagy azt mondták, hogy ettől erősebb lesz.

A másodlagos tanulság viszont a jogalkotást illeti: el kellene felejteni ezt a tömködős-zsírózós-riasztópatronos szükségmegoldást, és legalizálni végre az ellenőrizhető teljesítményű, szerelt lőszeres gumilövedékes traumatikus, nem halálos hatású fegyvereket!

 

 

Vass Gábor