KaliberInfo

Hogy lehetne szerelt lőszeres gumilövedékes fegyvered?

Persze nem lesz, sehogy sem… De heti szinten fegyverboltosként legalább 2 emberrel találkozom, aki ilyet szeretne. Amikor közlöm a tényállást, akkor jellemzően az összevissza hazudozás következik. “A haverom kapott, én vagyok a rendőrfőnök testvérének a műkörmösének, annak a szomszédjának az ivócimborája. És én kapok rá engedélyt!”  Felkiáltással távozik… Öntsünk tiszta vizet a pohárba!

 

Milyen kategóriába esnek ma Magyarországon a szerelt gumilövedékes fegyverek?

 

Még mielőtt bárki elkezdené a fegyvertörvényben keresni ezen nem halálos fegyverek körét, el kell, hogy szomorítsam: nincs ilyen. A szerelt gumilövedékes fegyverek megszerzésének nehézségét az általuk használt lőszer adja.

A 2004. évi XXIV. törvény a lőfegyverekről és lőszerekről 2. § 22. a következőt mondja:

„lőszer: olyan egybeszerelt töltény, amely lövedéket, lőport, továbbá gyúelegyet tartalmaz;”

Mivel a lőszer, mint tárgy, függetlenül a használati céltól, legyen az akár vadászati, akár vagyonvédelmi, vagy mint esetünkben önvédelmi fegyverben felhasználva: engedélyköteles. És értelemszerűen az a fegyver, ami ilyennel üzemel, az engedélyköteles lőfegyver. Esetünkben rövid lőfegyver.

A hatályos jogszabály e fegyverek nem csak a megszerzését, de a tartását is engedélyhez köti. Emiatt szerelt gumilövedékes fegyverünk megszerzéséhez „engedély” szükséges, és kizárólag úgynevezett önvédelmi célú maroklőfegyver megszerzésére feljogosító határozat lenne erre megfelelő. Majd pedig a fegyverünket akkor viselhetjük, ha azt beírták az úgynevezett „barna kiskönyvünkbe”.

 

Hogy is kaphatnánk mi ilyen fegyverre engedélyt?

 

A 253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet a következőket mondja:

“25. § (1) E rendelet eltérő rendelkezése hiányában önvédelmi célra rövid lőfegyver és lőszer tartása annak engedélyezhető, aki bizonyítja, hogy élete, testi épsége – tűzfegyverrel elhárítható veszélyhelyzet fennállása miatt – fokozott védelmet igényel.

(2) Önvédelmi célra kettő darab rövid lőfegyver tartása engedélyezhető.”

 

Tekintsünk el tehát attól a súlyosan elbaltázott mondattól, hogy „aki bizonyítja, hogy élete, testi épsége – tűzfegyverrel elhárítható veszélyhelyzet fennállása miatt – fokozott védelmet igényel”, és ne vegyük figyelembe, hogy pontosan e miatt a mondat miatt vonják vissza (nem hosszabbítják meg az engedélyt)  folyamatosan az éles önvédelmi fegyvereket is. (Aki ennél a pontnál nem érti, hogy miért írok  “éles” önvédelmi fegyverről egy ártalmatlan, nem halálos eszköznél az kérem, olvassa el az elejéről a cikket!)

 

Tehát a jogi alapok tiszták, de mire van szükségünk ahhoz, hogy ezt az engedély megkapjuk?

 

Csodára. Mert a kérelmünket önvédelmi maroklőfegyverre mindenképpen automatikusan el fogják utasítani. Hacsak civilként nem vagyunk politikai vezetők vagy olyan gazdag emberek, hogy nyugodtan meg tudunk fizetni egy tucatnyi testőr állandó szolgálatait. Tehát semmi szükségünk amúgy sem magunkkal cipelt fegyverre. ( A két kategória mellesleg erős átfedésben van.). Innentől tehát leginkább a tudományos fantasztikum világába tartozik írásunk. – A szerk.

Maroklőfegyverre vonatkozó fegyverismereti vizsgabizonyítványra, II. kategóriás orvosi szakvéleményre és egy tárolóhelyre. Ezek bekerülési költsége összességében kb. 35.000-50.000 Ft-ot tesznek ki. Ha ezekkel megvagyunk, a területileg illetékes rendőrkapitányságra, ahol 6000 Ft befizetésével tudjuk elindítani az elbírálás folyamatát. Maga az elbírálás a KET általános szabályai szerint 8 napot vesz igénybe, amit a rendőrség meghosszabbíthat.

Tételezzük fel, csak a cikk folytathatósága kedvéért, hogy nem elutasító határozatot hoz a postás. (Hahahaha)

 

Csak külföldről

 

A megszerzésre jogosító határozat 90 napig érvényes, úgyhogy igyekeznünk kell! Mivel hazánkban nincs piaca a szerelt gumilövedékes fegyvereknek (Ki az a hülye, aki valódi lőfegyverre szóló megszerzési határozatra ilyet venne?), ezért kell kérnünk egy behozatali engedélyt a fegyverünkre, mert azt csak külföldön tudjuk megvásárolni. Ezt a behozatali engedély szintén a területileg illetékes rendőrkapitányság állítja ki, kérvényezni egyébként személyesen és on-line is lehet(ne), bár ez az utóbbi a gáz-riasztó fegyver viselési engedélyekkel kapcsolatban is csak egyes igazgatásrendészeti osztályokon működik.  Tehát ha rendelkezünk a 253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet 16. számú mellékletében lévő behozatali engedéllyel akkor indulhatunk is vásárolni.

Hol vásárolhatunk?

Ugyan több olyan ország is van a környékünkön ahol az úgynevezett szerelt gumilövedékes fegyver megszerezhető, a nem EU-tag Ukrajnából való behozatalt a VÁM kötelezettség és az ezzel járó plusz utánajárás miatt én egyáltalán nem javasolnám. Induljunk tehát déli (Románia) vagy északi szomszédaink (Szlovákia és Csehország) felé! Megvásárolhatjuk akár a gyártótól is például a szlovákiai Grand Power fegyvergyár T910-es (9 mm PA Rubber) vagy T12-es (10×28 mm T) vagy a cseh Alfa szinte bármelyik revolverét 9 mm PA Rubber, esetleg .45 Rubber kaliberben.

 

Megvan a fegyver! Most mit is kell csinálni?

 

Amennyiben sikeresen megvásároltuk a fegyverünket akkor indulunk el szépen hazafelé. Első körben a Polgári Kézilőfegyver és Lőszervizsgáló Kft.-hez kell ellátogatnunk, ahol a fegyver, megkapja az érvényes MKH kártyáját. Irány a területileg illetékes rendőrkapitányság, ahol a fegyvert beírják a barna kiskönyvünkbe. Arra azért vigyázzunk, hogy a megvásárlás és a bejegyzés között 8 nap telhet el maximum. Ha kicsúszunk a határidőből az szabálysértésnek minősül, és bukjuk az egész eddigi folyamatot!

Jajdejó! Van szerelt gumilövedék kilövésére képes fegyverem!

Bizony van! De nincs hozzá lőszered, hiszen a behozatali engedélyed csak a fegyverre szólt, a hozzá tartozó lőszerre nem. Tehát újra irány az igazgatásrendészeti osztály, új behozatali engedélyt kell kérni, majd pedig újra kimenni északi/déli  szomszédjainkhoz, ahol meg tudjuk vásárolni a kívánt lőszert. Természetesen figyelembe véve a hazai jogszabályban rögzített, alapesetben otthon tárolható maximális mennyiséget, ami mint tudjuk 1000 db.

A gumilövedékes lőszer persze a környező országokban is engedélyköteles, így a megfelelő mennyiség biztosítása esetleg komoly szervezőmunkát fog igényelni.

 

Konklúzió

 

Képzeletben tehát elszórakoztunk közel 10 napot az életünkből (ha minden egyes ügyintézésre egy egész napot számolunk) ami alapján látszódik, hogy az egyébként tökéletesen megszerezhetetlen engedély birtokában sem lenne valami egyszerű ma kishazánkban szerelt gumilövedékes fegyvert és a hozzá tartozó lőszert legálisan megszerezni  és tartani. Csodák pedig nincsenek, engedélyt senki sem kaphat, így amíg drasztikusan polgárbarát jogszabályváltozás nem lesz, senki nem fog itthon gumilövedékes szerelt lőszeres pisztolyt árulni. Marad a zsírozás és tömködés…

 

Juhász Ákos