Hatósági (félre)tájékoztatás?
A mellékelt képen olvasható nyúlfarknyi levelet kapta meg 2016. december folyamán az összes Budapesten működő fegyverbolt a BRFK Igazgatásrendészetétől. Az ember persze elvileg örül, ha a hatóság olyan előzékeny, hogy az őt érintő jogszabályváltozásról tájékoztatást küld.
Azt tekinthetjük újmódi kukacoskodásnak, hogy a 21. század második évtizedében miért nem e-mailben történik ez, ingyenesen és gyorsan – miért drága, és a címzettnek időrabló ajánlott postai küldeményként. De spongyát rá!
Nagyobb gond az, hogy maga a tájékoztatás tartalma is kifogásolható:
1. Nincs elválasztva, megkülönböztetve a beidézett konkrét jogszabályi szöveg a hatóság “magyarázatától”. A valós jogszabályi tartalom vége az “időpontig hatályos.”. Ez így erősen félrevezető, mert e nélkül úgy tűnik, hogy a következő mondat IS a jogszabály része. Pedig NEM!
2. A beidézett 14. § (3) a napnál világosabban írja le, hogy a felsorolt engedélyek (köztük a forgalmazó alkalmazottjáé – gyk: eladó a fegyverboltban) VISSZAVONÁSIG érvényesek. Ami azt jelenti, hogy nincs lejáratuk, nem kell őket meghosszabbítani.
3. Ehhez képest a levél alapján lejártuk előtt MEG KELL őket hosszabbítani – de ez a mondat már nem a jogszabály részre, és az előtte levő jogszabályi idézet tartalmának gyökeresen ellentmond. Ez pont olyan, mintha azt írták volna: “Az ég kék, tehát zöld az ég”.
Nyilván az ezen jogszabály hatályba lépése előtt kiadott kereskedői engedélyeken van lejárat feltüntetve. Azonban nem szerepel a módosító rendeletben (371/2016. (XI. 29.) Korm. rendelet) olyan, hogy ” a Módosító Rendelet hatálybalépését megelőzően kiadott hatósági engedély hatályosságát nem érinti”. Ennek hiányában tehát teljesen mindegy, hogy a kis műanyag kártyára mi van írva, az engedély bizony az új jogszabály szerint: visszavonásig hatályos.
Ha a hatóság egyértelműsíteni szeretné a helyzetet, akkor arra korrekt megoldás lenne, ha minden érintettnek (ez pár tucat ember) egyszerűen legyártatna és kipostázna egy szép új kártyácskát, rajta a “Visszavonásig érvényes” szöveggel.
Mi lehet ezzel a sajátos “jogértelmezéssel” és (félre)tájékoztatással a cél? Csak találgatni merünk: talán az, hogy a jogszabály szövegéből tájékozódó jogkövető vállalkozásokat tömegével be lehessen zárni később erre hivatkozva? De nem, ilyen rosszhiszeműek nem lehetünk…:-)
VG