Mint mi is többször beszámoltunk róla, 2023. november elsejétől VALAMILYEN ma még ismeretlen RÉSZLETSZABÁLYOZÁS MELLETT MAJD legális lesz sportlövészeti és vadászati célra is a hangtompító Magyarországon. Kizárólag lőfegyvertartási engedéllyel már rendelkezők számára. Az erről szóló híreink alatt azonban olyan mérhetetlen butaságról, rosszindulatról, ismerethiányról, irigységről és izzó gyűlöletről tanúskodó hozzászólások születtek, hogy szükségét érezzük a tévhitoszlatásnak!
(Az alábbi felvetések _valós_ posztok fórumokról, facebookról!)
„Majd orvgyilkosságokhoz fogják használni a hangtalan fegyvereket”
Az engedéllyel rendelkező, ellenőrzött személy az engedélyére vásárolt hangtompítóval fog pont orvgyilkolni? Túl sok Dzsémszbondot és Bérgyilkosokat tetszett nézni!
Ráadásul NEM teszi a hangtompító teljesen hallhatatlanná a lőfegyvereket! Egy nagykaliberű pisztoly hangját kb. kiskaliberű pisztoly szintjére viszi le, ajtócsapódásszerű akkor is, egy nagykaliberű puskát meg durván egy nagykaliberű pisztolyéra. Egy kiskaliberű pisztolyt meg kb. egy CO2-os légfegyver csattanásához hozza le. (Nyilván csőhossztól, alkalmazott lőszertől (szubszonikus vagy sem), gáznyomástól stb. függően.)
„Minek az egész, a vadász néhány lövést kibír, nem süketül meg!”
De. Kifejezetten megsüketülni ugyan soká fog, de súlyos hallásérülést nagyon gyorsan összeszed – ez tudományos bizonyított tény. Már néhány nagykaliberű lövéstől komolyan romlik a hallás, tartósan ilyennek kitéve pedig ez drasztikusan felgyorsuló folyamat.
Azonban itt nem csak a vadászról és sportlövőről van szó, hanem a környezetéről, amibe beletartozhat a társas vadászat többi résztvevője, a hajtó, vadászkutya, meg az erdő összes lakója, és a vadászterületet vagy lőteret környező települések lakossága is. A hangtompító kifejezetten egészség- és környezetvédelmi felszerelés. Emiatt is legalizálták az utóbbi 2 évtizedben az EU-ban is számos helyen.
„Steel challenge-nél a fémek csattanását hogy tompítják majd le??”
És annak hangterhelése mekkora a torkolatdörej százalékában? És mindenki csak Steel-t lő, ugye? És hány szabadtéri lőtéren űznek az összes lőtér százalékában rendszeresen Steel Challenge-et? (Ez az, amikor szándékosan keresünk valami szinte teljesen irreleváns ellenvetést, mert bután irigyek vagyunk.)
„Vadászatnál pedig a puszta közepén felállított vadászlesen nyugodtan lövöldözhetnek úgyse zavar senkit sem.” „Sok vadász csak könnyíteni akarja a saját dolgát hogy a lövés hangjára ne fussanak el a többi állatok.”
A hangtompító mibenlétének teljes félreértése ez. Az értelmes méretű, tömegű, nagykaliberű vadászpuskára alkalmazható hangtompító jó esetben körülbelül egy 9 mm Luger pisztolylövés szintjére viszi le a torkolatdörejt. Ez bizony azért nem olyan csendes, mint a filmekben, sok száz méterről hallható, DE NEM KILOMÉTEREKRŐL. A lőtávon belül levő vad tehát elfut. És puszta közepe a magyar településsűrűség okán nem nagyon van.
„Meg a pisztoly ormótlan, csúnya és orrnehéz lesz tőle, a tokból hogy lehet majd előrántani? Fekete bőrdzseki alól mint a filmekben a bérgyilkosok?”
A tokból rántást meg nem is érteni, hiszen önvédelmi maroklőfegyverhez (amilyen gyakorlatilag már szinte nincs is), NEM IS ENGEDÉLYEZIK november 1-től sem!
A csúnya meg szubjektív.
„hangtompítóra ácsingózók túlnyomó többségének finoman szólva is hiányosak az ismeretei az eszközökkel kapcsolatban, illetve amennyi hanghatást ők rázúdítanak a lőterekre vagy a vadállományra, amiatt tök felesleges nekik ilyesmibe beruházni Az évi 5 – 10 lövés nem az a mennyiség ami drasztikusan rombolná a föld akusztikáját ”
Csak ez így rendőri gondolkodás nagyon (tilcsunkbemindent, amit/amihez nem értünk). Engedélyes, ellenőrzött személy vehet csak majd ilyet, van bármi káros társadalmi hatása? Nincs. Onnantól viszont senkinek semmi köze hozzá – ha akarja, használhatja szexuális segédeszközként is. Az ismereteket meg csak úgy lehet megszerezni, ha az eszköz legális, lehet próbálgatni pl. különféle lőszerekkel, lövedékekkel stb.
Az évi 5-10 lövést meg érdemes felszorozni a vadászok több tízezres számával, és a szabadtéri lőtereken leadott pár millió lövéssel/év. Ha ezeknek csak néhány százalékában hangtompítóval történik a lövés, máris sokat csökkentettünk a zajterhelésen.
Én speciel amúgy biztos vagyok benne, hogy hamarosan számos szabadtéri lőtéren kötelezővé is teszik a hangtompítót.
„Ja, majd lőnek vele 2-t azt leveszik..”
És neked ez miért fáj? Adót befizetik, a gazdaság pörög. Engedélyes, ellenőrzött személy vehet csak majd ilyet, van bármi káros társadalmi hatása? Nincs.
„viszont esélyes, hogy a rapsickodás durván meg fog ugrani.”
Aki eddig rapsickodott lőfegyvertartási engedély nélkül, az eddig is megszerezte illegálisan a hangtompítót, legálisan pedig ezután sem fogja tudni.
Az engedélyes vadász szabálytalan orvvadászata pedig eddig is rendészeti, vadászati hatósági kérdés volt, a legális hangtompítóval ennek maximum a lebukási kockázata csökken. Bár a modern, olcsó erdei (vad)kamerák inkább tudják ezt visszaszorítani, mint a hangtompító illegalitásban tartása.
„Milyen típusú “hangtompitórol “van is szó. Ha a kis tudásom nem csal egyik típusa csak “zaj csökkentő ” melyet standard lőszerrel használhat. Ballisztikus röppája kinetikus erő nem változik. Míg a másik típus ami igazán halkit. Azt ügye hang sebesség alatti lőszerel használhatjuk hatékonyan. Viszont onnét már teljesen más ballisztikus értékek vannak.”
A Ftv. egyértelműen definiálja mi a hangtompító.
„10. hangtompító: lőfegyver torkolatdörejének csökkentésére szolgáló, a fegyvercsőre vagy annak torkolatára felszerelhető eszköz;”
Aztán, hogy azon belül ki milyet vesz, abba milyen lőszert használ, az saját felelősége. Majd kipróbálja neki milyen célra milyen hangtompító, milyen lőszerrel és milyen távra megfelelő. Nem kell ezen okoskodni.
Személygépkocsi is sokféle kapható, nem is mindenki használ ugyanolyat.
„A hangtompítóval úgyis teljesen máshova hord, semmitse fognak vele eltalálni.”
Egyrészt a jól megtervezett hangtompító nem, vagy csak minimálisan változtatja meg a szórásképet, külballisztikát (azonos lőszert, csőhosszt feltételezve). Másrészt a gondos sportlövő meg vadász a precíziós lövéshez még akár az adott cosmag (vagy LOT) lőszert is leteszteli hova hord, mielőtt vadászatra/versenyre megy vele. Értelemszerűen ezt hangtompítóval is meg kell tenni.
A dinamikusabb meg közeli pisztolytávoknál/nagyobb céloknál ez meg nem is szempont.
UPDATE: hiába volt NOVEMBER 3. a társadalmi egyeztetés határideje, már 2023 okt. 31.-én megjelent a Magyar Közlöny 2023. évi 154. száma, ebben pedig benne van már “A Kormány 486/2023. (X. 31.) Korm. rendelete a fegyverekről és lőszerekről szóló 253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet” módosításáról a hangtompítóra vonatkozó alábbi szabályozás (http://www.kaliberinfo.hu/hirek/nyilvanos-a-hangtompito-tartasaval-kapcsolatos-fegyver-kormanyrendelet-modositas-tervezete/) tekintetében.
Vass Gábor