KaliberInfo

Gerber Downrange Tomahawk

Gerber Downrange Tomahawk – harci mentő tomahawk, erős kompromisszumokkal (Fotó: Gerber)

 

Tesztünk alanya egy magyarországi fizetésekhez képest igen drága játékszer, a Gerber két évvel ezelőtt bemutatott többfunkciós mentőszerszáma, azaz egy tomahawk!

 

Tuskónak lenni nem egészséges!

Dobozból kivéve, az első érzés az volt, hogy a fej túl könnyű a teljes tömeghez képest, maga a fej nem vastagabb az alap markolati rész kialakításhoz képest, és a ráhegesztett kalapács rész is kicsinek tűnik.

 

Hátizsákra rögzített hordmód

 

Molle kompatibilis, de szétesett

 

Maga a tomahawk három részen csatlakoztatható MOLLE kompatibilis tokot kapott, mely sokoldalúan rögzíthető, stabilan tartja az eszközt.
A fej rész egy külön patenttal rögzíthető kydex szerű borítást kapott, amit az alap használathoz, tehát a feszítéshez, kalapács fej használatához nem kell levenni.
Igen ám, de ez a burkolat eléggé gyengére sikerült, a harmadik levételnél atomjaira hullott.
A molle tokon található patentos gumiszalagok rögzítik a tokba a multiszerszámot, viszont már most, új korában is elmondható, nem lesz hosszú élettartamú, a guminak ragacsos fogása van.
Ezek helyett egy sima gyöngyvászon szalagot többre értékeltem volna.
Azért egy közel 150-170 ezres vételár mellett nem ezt várja az ember…

 

A tok nem bizonyult éppen túlélőnek…

 

Túrázásra alkalmatlan, mentésre megfelel

 

Maga a termék ” elvileg az USA-ban készül, kivéve a markolat panelokat, ami Kínából érkezik.
A markolat kialakítása robosztus, de külön csúszásmentesítés nincs rajta, a szabadkezes megfogásnál szinte vágnak a kialakított bordák.
Kesztyűben stabil fogást biztosít. Második nekifutásra fog kapni egy gyors oldású paracord fonást, így tábori körülményekre 10-15 méter zsinórt tárol, anélkül, hogy hasznos helyet foglal.
Az él kialakítása nem vágásra van kitalálva, inkább roncsolásra.

Lemezmunka

Ebből kifolyólag nem egy túra, bushcraft fejsze, sőtt, a piacon kapható számos gyártó tomahawk -hoz képest faragásra, gallyak vágására is alkalmatlan.
Viszont mint mentőeszköz: zárat leütni, gépkocsi karosszériát megbontani tökéletesen helytáll.

Ütőfelület is lehetne kicsit nagyobb

A feszítő részen kialakított zsinórfurat dizájn elemnek tökéletes, valódi felhasználásra, tehát csuklóhoz rögzítéshez értelmetlen, mert ha fordítva használjuk, feszítésre, szöghúzásra, mindig csak útban van.

A gyári fotókon látható kopottas kialakítás a valóságot tükrözi, kevés használat után a CERAKOTE bevonat látványos kopásba kezdett.

 

Erős kompromisszum

 

Összességében egy használható eszköz, ahol ismét bebizonyosodott, nincs univerzális, mindenre jó megoldás. Kompromisszumokat kell kötni valaminek a hátrányára.

Véleményem szerint ezt igazából csak összedobták a Gerber emberei, hogy jelen legyenek a ” taktikai ” szegmensben, mert nincs semmi extra, ami miatt valamely téren kiemelkedő teljesítményt nyújtana..

Használható? Igen.

Jópofa? Igen.

Megvenném ismét? Kizárt.

Ha módosítanának pár dolgot rajta, mint például vastagabb fej ( akár kétszerese is lehetne a mostaninak ) akkor a marketingben beharangozott “tokkal is fogható fejkialakítás feszítéskor” értelmét veszíti, viszont a növelt tömeg sokkal használhatóbbá tenné.

A tomahawk felépítése

Mentőszerszámnak a kocsiba, zombik ellen, preppereknek abban az esetben tanácsolnám a beszerzését, ha már minden megvan, és van felesleges pénzügyi forrás olyan dolgokra, aminél jobb, használhatóbb is létezik.

 

Ódé József Levente