KaliberInfo

Gáz-riasztófegyverek és a műszaki vizsga

 

 

Műszaki vizsga/tanúsítvánnyal kapcsolatos hatályos jogszabályi rendelkezések

– 2014. januári állapot

 

 

Mivel az utóbbi időkben  megszaporodtak az ezzel kapcsolatos olvasói kérdések, mélyebb jogi értelmezés nélkül, lényegében szövegszerűen összefoglaljuk a gáz-riasztó fegyverekkel és az úgynevezett “műszaki vizsgával/tanúsítvánnyal” kapcsolatos jogszabályi rendelkezéseket. Forrás: www.njt.hu (Nemzeti Jogszabálytár)

 

 

1.

 

A fegyvertörvény szerint a rendőrhatóság kizárólag a lőfegyver műszaki érvényességét illetően jogosult az adat kezelésére, más fegyvernél nem:

 

2004. évi XXIV.
törvény

a lőfegyverekről és lőszerekről1

5. § (1)56 A lőfegyverek központi nyilvántartását a Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvényben meghatározottak szerint a rendőrség központi szerve kezeli.

(2)57 Az erre a feladatra kormányrendeletben kijelölt rendőrségi szerv központi nyilvántartást vezet

ad) a nyilvántartásba vett lőfegyver fajtája (tűzfegyver vagy légfegyver), típusa, gyártója, gyártási száma, kaliberjele, tűzfegyver esetében kategóriájának betűjele és száma (a továbbiakban: a lőfegyver azonosító adatai), a lőfegyver műszaki érvényességének időtartama,

 

2.

 

A fegyverviselés NEM jelenti a fegyver használatát.

 

40.24 fegyverviselés: fegyvernek a természetes személy testén, illetve a testén lévő ruházatán rejtett vagy nyílt módon történő elhelyezése;”

 

 

3.

Csak lőfegyver esetében szükséges tanúsítvány a forgalmazáshoz is (egyéb fegyvereknél elég a próbajel):

 

253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet

 

„6. § (1) Fegyver csak akkor hozható kereskedelmi forgalomba, ha azt a külön jogszabály szerint egyedi vagy típusjóváhagyó vizsgálattal a biztonságos működés céljából megvizsgálták, alkalmasságát a beütött próbajel igazolja, valamint egyedi azonosításra alkalmas gyártási (azonosítási) számmal látták el, lőfegyver esetében nem alkalmas arra, hogy más tárgy benyomását keltse, továbbá a vadászathoz vagy sportlövészethez szükséges mértéken túl nem alkalmas az összehajtásra, megrövidítésre, a gyorsított szétszerelésre és átalakításra, és az egyedi vizsgálatról megfelelőnek minősített értékelésű tanúsítvánnyal rendelkezik.”

„(3) Az egyedi vizsgálat elvégzéséről tanúsítvánnyal rendelkező lőfegyver kivételével lőfegyver csak a fegyverek és lőszerek vizsgálatára kijelölt szervezet szemlézéséről kiadott tanúsítvány birtokában forgalmazható.”

 

4.

 

Csak a használat korlátozott érvénytelen tanúsítvány vagy próbajel esetén  gáz- és riasztófegyvernél:

 

„38. § (1)98 A lőfegyvert, gáz- és riasztófegyvert tartó személy

j)106 lőfegyverét, gáz- és riasztófegyverét nem használhatja

ja) – a vadász- és sportlőfegyver kivételével – az annak vizsgálatáról kiállított tanúsítványban megadott idő lejárta után a próbajel érvényesítéséig,

jb) a próbajel érvénytelenítése esetén;”

 

5.

 

Csak a használatban levő fegyvert kell újravizsgáztatni, a használaton kívülit a – kormányrendelet fenti rendelkezéseivel összhangban – nyilvánvalóan NEM.

 

31/2006. (VI. 1.) GKM rendelet

 

„7. §6 (1) Már használatban lévő fegyvert – a (3) bekezdésben foglaltak kivételével – a Korm. r. 38. § (1) bekezdés g) pontja alapján a tanúsítványban megadott érvényességi határidő lejártakor, de legalább tízévenként újbóli vizsgálatra kell bemutatni. „