Régi forma, új ország
Az 1920-as évek végéről származó Walther PP és PPK forma a gázpisztolypiacon nem megy ki a divatból, bár a mintául szolgáló valódi rendőrségi pisztolyok már évtizedek óta elavultnak számítanak. Most a legfrissebb török PP-replikát, a teljesen elmebeteg nevű Ekol Majarov-ot vesézzük ki.
PP, Makarov, Majarov, Majorov, Majör, Para, ME – mivaaaan?
A forma nyilvánvalóan az 1929-es Walther PP pisztolyét idézi, meglehetően pontosan, kivéve persze a feliratokat, jelzéseket, hiszen azok az Umarex tulajdonában vannak. Az igazi PP mellett a fotón látszik, hogy a Majarov szánjának hátulja eléggé más dőlésszögű, itt csuklik csak meg a hasonlóság igazán, valamint érezhetően vaskosabb, mint az igazi. A tesztfegyverünk török gyártmányű, és a dolog pikantériája, hogy a 7,65 mm Browning (és 9 mm Br. Short) kaliberben a Walther PP klónját ott is gyártották MKEK Kirrikale néven.
Viszont a kínaiaknál is lelkesebben másoló török fegyveripar nem az Umarex-féle “Walther PP” gázpisztolyt koppintotta le, hanem a szintén német Cuno Melcher (ME Sportwaffen) ME 9 Para típusát. A kettő szerkezetileg eléggé sok ponton tér el. A német ME fegyvert több, mint 20 éve gyártják.
Ellenben a nevet én már a német eredetinél sem értem, hiszen mi az, hogy “9 Para”? Az eredeti pisztoly legtöbbször 7,65 mm Browning kaliberű volt, 9 mm Parabellum pedig sosem. A “PP” jelzés nyilván védettség alatt áll, de hívhatták volna “Polizei 9” vagy akarmilyen jobban hangzó néven.
A törökök ezzel szemben a fegyverre a MajArov nevet írták, meg a dobozára is, de a dobozban levő használati utasításon már MajOrov. Miközben az ég világon nincsen semmilyen formai vagy szerkezeti rokonsága a hasonló hangzású orosz-szovjet Makarov pisztolyhoz.
Ennél is nagyobb baj a névválasztással, hogy összetéveszthető az Ekol saját “Majör” nevű fegyverével, mely azonban sokkal silányabb, még revolverezni sem tud, és élettartama is csekély.
AZ EKOL MAJAROV SEMMIBEN NEM AZONOS AZ EKOL MAJÖR-RAL!
Tűzkészen viselhető!
A török gázpisztolyok körében egy kézen meg lehet számolni azon öntöltő modellek számát, melyek gyárilag eleve tűzkészen viselhető kialakításban készülnek. Nos, mivel a mintául szolgáló germán fegyver is ilyen volt, az Ekol Majarov is az lett.
A DA/SA elsütőszerkezethez ugyanis repülő ütőszeg tartozik, így a kakast érő ütésre nem sülhet el a fegyver, mégis veszélyhelzyteben csupán a billentyű meghúzásával azonnal lehet lőni.
A kakasban nincsen acélbetét, de az ütőszeg két részből áll, és a hátsó része bizony nem más, mint egy nagy felületű, széles, szögletes spiáter tömb, egy a két nagyfelületű puha anyag nem veri szét egymást.
A csak jobbkezes szánbiztosító lefele fordulva ez utóbbi spiáter ütőszegvéget blokkolja, fesztelenítési funkciója sajnos nincs. Nyilván egy huszonezer forintos török gázpisztolyon ezt nem is várhatom el.
Waltheros belső
A 9 mm PAK kaliberű Ekol Majarov tárába hivatalosan 7 db töltény fér (tesztfegyveremnél: 6), a tárkioldó nyomógombos (jobbkezes), de a tárfenék mögött van egy kis kiemelkedés a markolatfenéken, mint sarkantyús tárkioldó lenne, ennek értelme semmi. A tár kifogyásakor annak adogatótömbjében akad meg a szán hátul – természetesen a belsü szánakasztót elspórolták.
A tár kivétrele után elleőrizzük a töltetlenséget, hogy részlegesen szétszerelhessük a fegyvert. Ez a PP-külsőnek megfelelően a sátorvas lehúzásával, majd a szán ütközésig hátrahúzásával és felmelésével történik. A helyretoló rugó a cső körül található, mint az igazinál.
A tok és a szán anyaga természetesen cinköntvény. Spiáter az elsütőszerkezet is a rugók, csapok kivételével. A hüvelykivető orr, a dupla hüvelyvonó, és a csőbetét anyaga acél. Ami kellemes meglepetés, és az Ekol minőségjavulásának egyik “tünete”, hogy a tűzfalat egy jókora acélbetét alkotja.
Szögletesség hátul
A kidolgozási minőség úgy általában egészen jónak mondható, a fényes fekete felületkezelés szép ugyan, de kopni fog hordástól, a nikkelezett ilyen szempontból kedvezőbb lehet. A vacak spiáter rakétalövő toldatot ez a fegyver is megkapta, mint a többi török gázpisztoly. A csőtorkolat viszont egész türhetően élethű, olyan 7 mm belső átmérőjű.
Ahol tényleg botorság volt másolni: a markolathéjak hátul rettenetesen szögletesek. Ha valami komoly hátrarúgású lőfegyver lenne, bizony vágná a kezet. Egy reszelővel le lehet kerekíteni, de az öntőformát kellett volna inkább jól megcsinálni.
Egy rövid tesztre volt időm: 2 tár 9 mm PAK Titan riasztót küldtem ki vele, ebből 5 lövést DA-ban. Tökéletesen működött, de sejthető, hogy a feltűnően erős helyretoló rugó miatt gyengébb tölténnyel akadozni fog.
Féláron laposság
A huszonezer forintos árával az Ekol Majarov nagyon vonzó lehet a PP-forma kedvelőinek, hiszen a németek hasonló gázpisztolyai közel kétszer ennyibe kerülnek. Aki öntöltő gázpisztolyt kíván önvédelemre hordani, az nem jár rosszul vele: lapos, aránylag könnyű (700 gramm alatti tömeg), és tűzkészen viselhető. Ár/érték és ár/használhatóság aránya is remek. Nyilván sokszáz lövéses szilveszteri maratonra ne ezt válasszuk, akkor hamar szét fog hullani.
Köszönjük a tesztfegyvert a www.gunbox.eu fegyverboltnak (21.900- Ft ott a fegyver).
Vass Gábor