KaliberInfo

Egy Weihrauch másik ruhában – Geco M900G

Valószínűleg a nem hardcore gázfegyvergyűjtő olvasók számára a Geco 900G típusjelzés nem mond semmit, ugyanakkor a képeken látható fegyver formája feltűnően ismerős lehet.

Geco? Az meg milyen gyártó?

A legkorrektebb válasz az, hogy ma már semmilyen. A Gustav Genschow & Co. AG egy 1912-ben alapított német lőszergyár volt, Karlsruhe-Wolfartsweierben működő üzemmel. Nekik volt a Geco a márkanevük, mely alatt vadász- és sportfegyvereket is árultak, igaz, ezeket más gyártotta.
Azonban az 1930-as évek elején a Dynamit Nobel AG beolvasztotta őket, de megtartotta a márkanevet, lőszereket, csappantyúkat forgalmazva.
Az 1980-as, 1990-es években aztán a Dynamit Nobel számos fegyvergyártót bízott meg azzal, hogy Geco névre címkézzenek fel fegyvereket. Ezek közt voltak sörétes és golyós puskák, légfegyverek és ami nekünk most konkrétan érdekes: gáz- és riasztófegyverek. Ezek gyártói között aztán szinte a teljes akkori gyártói kört megtaláljuk. Tehát a teljesség igénye nélkül: az Umarexet (Geco Ultra, P225), a HS-t (Geco M1910, P35), az ERMA-t (P217), a Röhmöt (722G), az Alfát (890) és cikkünk alanya esetében a Weihrauchot.
A Geco név alatt futó gázfegyverek kisebb része önálló konstrukció volt (pl. P217), de a többségük az eredeti gyártó régóta piacon levő típusainak átdesignolásából született.

HW10GR + HW3 = Geco 900G

A Geco 900G gázrevolver esetében gyakorlatilag a fenti műveletet sikerült elvégezniük.
A német Arminius HW10GR korának egyik legjobb minőségű gázrevolvereként említhető, az 1980-as években kezdték gyártani. Egyetlen hátrányaként talán megemlíthető a cső alatt szabadon álló ejektorrúd, mely esetleg beakadhat rántáskor, illetve némileg talán sérülékeny.
Az éles, .22 LR vagy .22 WMR és .32 SW Long kaliberű HW3 snubbie-n azonban megvolt ez a látványosabb, teljes hosszú ejektorrúdházas csőköpeny, így a kettőt házasítva a leglátványosabb HW-alapú gázrevolvert hozták talán létre.
Tesztfegyverünk 1991-es gyártású, a gyártás mennyisége és időtartama sajnos nem ismert, PTB-je 410-es.

Sok-sok acél

Az éles fegyveres minőség a HW3-mal azonos tok és elsütőszerkezet alapján is nyilvánvaló. De az acélban is dúskálhatunk. Ebből készült a dob, a dobforgató koszorú, a csőbetét, a nagyméretű tűzfalbetét és a komplett elsütőszerkezet is. A tok, a markolat?sátorvas egység és a csőköpeny spiáter csak. A tok monolit, nincs oldallemeze, az elsütőszerkezetet tartalmazó sátorvas-markolatkeret (?csutka?) egyben kivehető lefele.
A dobnyitás Smith and Wesson-rendszerű, a dobba 5 db 9 mm R Knall gáz- vagy riasztópatron fér ? azt azért megjegyezhetjük, hogy 5-lövetűségéhez képest picit méretes a Geco 900G. Ahogy az megszokott, a revolver ejektorcsillaga kompletten üríti az összes hüvelyt az ejektorrúd megnyomására.
Az elsütőszerkezet természetesen DA/SA, passzív (kakasblokkoló) ütőszeg-biztosítással, kifejezetten jó (nem könnyű, de sima) revolverezéssel.

Akasztók, csapok zsákfuratok

A dob ? az SW-dobnyitóstól szokatlanul ? az óra járásával ellentétesen forog (hátulról nézve), de ezt ezen HW-szériánál már megszokhattuk. A dob az adott példány esetén olyan, hogy a töltényűri furat elejénél vannak acél keresztstiftek beütve felfúrás ellen.
De inkább jellemző az a kevésbé esztétikus megoldás, amikor a gáz ?átömlőfuratok? között szemből zsákfuratokat találunk. Ez utóbbit a .22 Lang Knall kaliberű, feltűnően ritka HW gázfegyvereken és a nem front-firing, csak riasztó kiviteleken is alkalmazták.
A keresztstifteken túlmenően természetesen a dobfuratok szemből excentrikusak is a töltényűrökre, így furkálni bármire is esélytelen.

Szellős cső

A csőben ? a mai típusokat ismerve ? kifejezetten soványka az akasztó, noha szemből nézve a csőtorkolati átmérő majdnem 50%-át blokkolja a felülről benyúló, U-alakú acéldarab. Ennek hegye előremered, de ennek ellenére alig látszik szemből. Felvetődhet a kérdés, hogy vajon gumiképes-e ez a modell: nos, 8,2 mm-res biztosan, a 10 mm-est erősen zsírozva talán. Ugyanakkor pótolhatatlan gyűjteményi státusa miatt ezt inkább nem próbáltuk ki, hiszen kaphatóak ma újonnan 11?12 mm-es gumiképes gázrevolverek is.
A csőköpenyben koncentrikus acélos csőtorkolat talán a leggusztusosabbak egyike. Ugyanakkor nem hagyták el a rakétalövő toldatnak való menetet sem. A rakétalövő toldat menete azonos a HW37 és HW88SA típusokon ma is használtakkal.

Ritkaság

Annak ellenére, hogy a HW-alapú Geco 900G (nemcsak szerintem) a legjobban kinéző gázrevolverek egyike, és a műszaki tartalma is a prémiumkategóriába sorolja, igazán nem mondható elterjedtnek, keveset gyártottak belőle. Azért is érthetetlen, mert a HW-modellekhez való rengetegféle (kicsi, nagy, műanyag, gumi, fa) markolat is felszerelhető rá, tehát maximálisan testre (kézre) is szabható. A gyűjtők azért már kezdik felfedezni, árban 40?60 ezer forint között mozog, de a válság miatt néha egészen baráti áron is hozzá lehet jutni.

Vass Gábor