„Célba lőni kell tanítani az ifjúságot! Becsületemre, ennél jobb gondolatot még sohasem hallottam.” írja Krúdy Gyula 1931-ben, “A kékszalag hőse” című művében. Az eszme közel 100 év távlatából sem vesztett érvényéből.
Gondolunk itt többek között arra, hogy ma a technológia, a digitalizáció és a média milyen rendkívül erős hatást gyakorol a fiatal generáció fejlődésére. Kevesebbet mozognak, sok időt töltenek képernyő előtt, idegrendszerük leterhelt, stresszes. Továbbá arra, hogy a válságok és a biztonsági környezet változása milyen új kihívásokat jelentenek a társadalmaknak, melyekre valamilyen válaszokat kell találni.
A fiatalok lövészeti oktatása persze nem új ötlet, hiszen szerte a világban akár régen, akár ma vizsgáljuk a honvédelmi nevelés megvalósítási formáit, változatos megoldásokat találunk, de mindegyikben központi szerepet kapott a céllövészet, mint a testi, szellemi, erkölcsi fejlesztés eszköze. A sportlövészet ezen felül növeli a tanórákon való figyelemösszpontosítási képességet, remek aktív kikapcsolódást nyújt, versenyzési lehetőséget biztosít, eközben olyan jellemvonásokat erősít fel, melyek segítségével a diákok az életben is sikeresebben vehetik az akadályokat. Látható, hogy a sportág jellemfejlesztő hatásai egyéni és társadalomi szinten is előnyösek, miközben a céllövészet hozzájárul a haderő minőségi utánapótolásának biztosításához és a nemzeti szellem ébrentartásához is. Mindezek ellenére mégis méltatlanul háttérbe szorult az utóbbi időszakban.
A Honvédelmi Sportszövetség programja
A Honvédelmi Sportszövetség (HS, https://honvedelmisport.hu/) kiemelt célja a lőkészséget fejlesztő programok megvalósítása, melynek gyakorlati feladata a sportlövészet népszerűsítése, ezen keresztül a fegyverismereti és lőelméleti ismeretek megalapozása, széles körű terjesztése. Így a szervezet megalakulása után, az egyik első feladata volt a Lövészetvezetői és sportlövészeti alapismeretek pedagógusoknak lövésszakkörök vezetéséhez című 60 órás pedagógus-továbbképzési program hivatalos akkreditáltatása. A programot az EMMI szakemberei ellenőrizték és engedélyezték, a hivatalos pedagógus továbbképzési programok közé történő felvételét. A képzést eddig 6 csoportban összesen 83 fő teljesítette sikeresen.
A program legutóbbi csoportjában tapasztaltakról Szőrös Zoltán területvédelmi tartalékos hadnagy számolt be lapuknak.
Mindig is érdekelt a lövészet, és szabadidőmben légpuskával a kertben lőttem is eleget a magam örömére, gyerekkoromban pedig még megélhettem az általános iskolában a lövész szakkör utolsó éveit. A területvédelmi tartalékos szolgálatom elmúlt öt évében pedig – legnagyobb örömömre – egyre többet teljesítek a honvéd kadétok képzésével, vagy a katonai toborzással kapcsolatos feladatokat. Így amikor megtudtam, hogy a Honvédelmi Sportszövetség lövészetvezetői kurzust hirdetett, ami elsősorban az iskolai és egyesületi légfegyveres lövészetre van kihegyezve, nem tétováztam a jelentkezéssel. A járványhelyzet miatt csúsztak is a képzések, majd a harmadik gyermekem születése miatt egyet ki is kellett hagyjak, de hosszú-hosszú várakozás után 2022 tavaszán sikerült bekerülnöm az induló továbbképzésre.
Elmélet és gyakorlat
A tanfolyam online elméleti részből, és 5 (2+2+1) nap gyakorlati részből áll. A 37 órás elméleti részt hetekkel a gyakorlati képzés előtt megkaptuk, így mindenkinek kényelmesen volt ideje elsajátítani azt. A jegyzet igen szemléletes, laikusok számára is könnyen értelmezhető, változatos és könnyen tanulható, egyáltalán nem egy száraz, tudományos anyag. Kiemelném, hogy az e-tananyagai az ifjúság képzéséhez is felhasználhatóak, és a tényleges lövész szakkör vezetés során is elővehető hasznos szakirodalom. (Talán célszerű lenne online letölthetővé tenni! – A szerk.)
A gyakorlati rész két péntek-szombati turnus, illetve egy plusz napon zajlott. A kétnapos részek Budapesten a BOK csarnokban, a KSI magas szinten kiépített és modern eszközökkel felszerelt légfegyveres lőterén zajlottak. A messzebbről érkező kollégák számára ingyenes szállást is biztosítottak a szervezők, reggelivel és vacsorával, bőséges és finom ebédet szintúgy minden résztvevő kapott, még a vega kolleganőre is külön figyelve. Az ötödik napon a MSSZ által szervezett lövészetvezetői vizsga a HKLK szentendrei lőtéren zajlott.
Az ország minden részéből jött össze a 20 fős csoport, akik vagy gyakorló pedagógusok vagy lövész egyesületek fiatalokkal foglalkozó, vagy foglalkozni tervező tagjai. A pedagógusok egy része pedig már a kadétképzésben részt vevő iskolákból érkezett, hogy szakmai ismereteit e téren is elmélyítse. Egybehangzó véleményünk szerint ez volt eddig a legjobb pedagógus továbbképzés, amin részt vettek, ráadásul megkapták érte a hét ötévente kötelező továbbképzéssel összegyűjtendő 120 kredit felét. Mindezt teljesen ingyenesen (a résztvevőket csak az oda és a hazaút költsége terheli), míg más képzések sok esetben jelentősebb összegekbe kerülnek, és még úgy sem érnek nyomába a lövészetvezetői kurzusnak.
A tanfolyam színvonalát tovább emelték azok a külső előadók, akik komoly szaktekintélynek számítanak a magyar sportéletben és szakterületükön az ország legjobbjai! Mivel a tanfolyamot vezetők, rendszeresen fiatalokkal foglalkoznak, lövészetvezető edzők, így nem csak a résztvevők tapasztalatcseréje színesítette a képzést, de elmondhatjuk, hogy olyanoktól tanulhattunk, akik évek óta, minden nap foglalkoznak is ifjú lövészpalántákkal. A tanfolyamon nem csak a lövészet alapjaival ismerkedhettünk meg, de a lövész szakkörök teljes programjához szükséges legújabb szakmai ismeretekkel is gazdagodtunk, a bemelegítéstől kezdve a szárazedzésen át egészen a levezetésig, beleértve a versenyre való mentális és technikai felkészülést is. A tanfolyamot egy elméleti és egy gyakorlati vizsga zárja, ahol számot adtunk egy edzés minden mozzanatáról és egy mini légpuskás versenyt is megszerveztünk. Mindezt csak megkoronázta az ötödik napon letett lőfegyveres lövészetvezetői vizsga*.
*(A résztvevők az akkreditált pedagógus továbbképzési program részeként, a lőfegyverek, lőszerek hatósági tárolásáról, a fegyvertartáshoz szükséges elméleti és jártassági követelményekről szóló 49/2004. (VIII. 31.) BM rendelet 5. §-ban szereplő lövészetvezetői vizsgát is megszerezték, melyet az országos sportlövő szakszövetség által kijelölt versenybírói bizottság előtt tettek le.)
A tanfolyamot sikeresen teljesítő tanárok iskoláiban, a Honvédelmi Sportszövetség támogatásával megindulhatnak a lövész szakkörök. Lövészként, tanárként és katonaként is úgy gondolom ez hatalmas lehetőség a sportágnak, az intézményeknek, a honvédelemnek.
A képzésről további információkat a Honvédelmi Sportszövetség oldalán, a feladatok fülön (https://honvedelmisport.hu/wp-content/uploads/2021/10/HS-Ped-Tovabb-WEB-2021_.pdf) lehet találni. Mindenkit csak bátorítani tudok a jelentkezésre!
Szabó Zoltán alezredes, Szőrös Zoltán t. hadnagy