Nemrégiben ismét a kezembe akadt ez a kis szerkentyű, mely nem más, mint egy több, mint fél évszázaddal ezelőtt gyártásba került 6 mm flobert platz kaliberű gáz-riasztó derringer. Mint történelmi emlék és érdekes műszaki megoldásokat felvonultató fegyverecske, talán érdekes lehet 2024-ben is.
Nyugatnémet piac
A PTB-jelzése 3-72 (mely ez esetben az utóbbi 2 számjegy az 1972-es éve utal), a származási helyről (kereskedőcégről) pedig a kissé elmosódott L. I. F. Düsseldorf felirat tanúskodik. De természetesen a Made in Germany felirat hiánya és a kidolgozási minőség erősen árulkodik arról, hogy szinte biztosan olasz gyártmányú ez is.
1972-től lett kötelező a Bundeswaffengesetz alapján a szabadon tartható gáz- és riasztófegyverekre a PTB típusjóváhagyó jelzés, mely 2022-től egészült ki az EU69/2019-nek való megfelelőség elfogadásával.
(Pár évvel később jelent meg PTB-296 Umarex Derringer, mely hasonló formavilágú, egyes részmegoldásai is azonosak, de lényegesen egyszerűbb és igénytelenebb sok ponton, de eott egyértelmű a Made in Italy és a Kimar, mint gyártó.)
Remington nyomán
A formavilágot tekintve egyértelműen a 19. századi Remington Model 95 derringer utánérzése, itt is a tok jobb oldalán levő kar átfordítása után lehet a csőpárt felfele nyitni. Ekkor üríthetők az esetleges ellőtt hüvelyek (2 db), a kis hüvelykitoló segítségével, illetve tölthetőek be a friss 6 mm flobert platz riasztó vagy gázpatronok. (Nyilván a lőpor nélküli, csak CN-töltetű, minimális hatékonyságú CN-gázpatronok önvédelemre nagyon-nagyon korlátozottan alkalmasak, a legolcsóbb CS-gázspray is sokkal hatékonyabb náluk.)
Műszaki szempontból a legérdekesebb mai szemmel a csőpár kialakítása. Ebben nincsen klasszikus értelemben vett akasztó, csak egy kb. 3 mm-es eltolt furat, ahol a csappantyúelegy gázai el tudnak távozni.
Azonban felfúrni mégsem lehet, hiszen a csőpár jobb oldalán, közvetlenül a töltényűr után van egy kb. 6 mm széles mély bemarás, tehát ott gyakorlatilag nincsen anyag, bármilyen próbálkozáskor kettéesik az egész.
A csőtorkolat erősen aszimmetrikus – a felső cső 15 mm-es torkolatú, az alsó 9 mm-es. Ennek megfelelő méretű jelzőrakéta tölthető beléjük, de a felső csőtorkolat a 15 mm-es szakasz alatt rejteget egy 9 mm-es furatot is, így abból mindkét fajtát lehet indítani.
Ez is az elsődleges funkciója: zsebben elférő, tenyérnyi vészjelző eszköz.
A csőköteg maga 1 db csavarral van rögzítve a tokba, levehető. Összesen tehát három okból sem lehetne ma már ilyet gyártani/forgalmazni az EU69/2019 alapján: levehető cső, nem létező akasztó, integrált rakétalövő.
Anyag, elsütőszerkezet
A kis gázpisztoly tokjának és csőkötegének anyaga természetesen spiáter, olcsó festett felületkezeléssel és erősen koszosodó fehér markolatpanelekkel. Sajnos a csőköteget nyitó kar is spiáter, ez rendszeresen letörik, a bemutatott példányon is pótolva lett acél alkatrésszel.
Ellenben az elsütőszerkezet anyaga eleve acélöntvénynek tűnik, és a két cső sütése közt minden felhúzásnál automatikusan átkapcsol. Van valamiféle biztonsági állása, de szerintem ez mára elkopott, mert ebben az állásban is kiállnak az acél ütőszegházból kissé az ütőszegek.
Én ezt nem merném megtöltve hordani, nem mintha sok értelme lenne…
A kakas felhúzásához és a sütéshez is felettébb sok erő szükségeltetik, de ez nem az a műfaj, ahol ezért siránkozni illik.
Amúgy működik szépen: durran, van kicsi torkolattüze is, kipróbáltam.
Gyűjtői holmi
Sok értelme ennek a kis Düsseldorfi derringernek már a maga korában sem volt, de a cowboy-romantika jópofa kelléke. Nem véletlen, hogy a német egunon a gyűjtők szinte már nevetséges, akár 200 euró feletti árat is megadnak egy szebb állapotú darabért – a silányabb Umarex-féle testvére is hasonló összegekért kel el rendszeresen.
Vass Gábor