Amikor nincs rajtunk derékszíj – Falco speciális tokok
Az minden rendszeresen fegyvert viselő számára egyértelmű, hogy az erősebb kéz oldalán övtokban elhelyezett elsődleges önvédelmi fegyver a legjobb megoldás a kényelem és a gyors ránthatóság szempontjából, az esetek legalább 90%-ában. De mi van akkor, ha valamiért nincs, vagy nem lehet rajtunk derékszíj?
Mikor nem jön szóba az övtok?
Leginkább nyáron okoz sokaknak problémát, hogy könnyű rövidnadrág-póló párosítás viselése közben nem tudják rejteni a fegyvert.
De az éppenséggel túl laza “dress code” is lehet problémás, például egy testőrnek, ha a védett személy kocogni megy, akkor nagyon feltűnő a mellette loholó nagydarab ember például öltönyben. Edzőruhához a derékszíj sem nagyon illik.
Hallottam olyan történetet is, hogy a védett személy szintén védett gyerekeit kellett óvodába vinni, és termetükből adódóan kissrácok “alánéztek” a testőr álcázó ruházatának, és rendszeresen felhívták rá a figyelmet a “bácsinál milyen pisztoly van?” kérdésekkel.
Ugyanakkor nem megszokott elhelyezésnek oka lehet az is, hogy az elsődleges fegyver mellé a backup (tartalék) fegyvert már nem tudja jól rejteni a viselője.
Két táskamegoldás a Falco-tól
A klasszikus fanny-pack (“hasi-tasi”) mára már szinte árulkodóvá vált, így a tárkaszerű tokok körében a fényképezőgép- vagy PDA/tablet PC tokokra hasonlító vállon átvethető táskák kezdenek elterjedni. Van természetesen az “off-body” viselésnek egy olyan potenciális hátránya is, hogy az esetleges rablók elsődleges célpontja egy kövérre hízlalt kamera-tok az oldalunkon.
A szlovák Falco SK sro cég rengetegféle pisztolytáskát és egyéb kiegészítőt kínál fegyverviselőknek, lövészeknek, így kétféle hordtáska is szerkesztőségünkben járt. Az egyszerűbbik 33 euróba kerül relatíve szimpla kialakítású, vállszíja is vékonyka. Összesen 4 darab zippzáras tárolórekeszre oszlik, melyből a leghátsó és legnagyobb szolgál a fegyver részére. Itt tépőzáras – változtatható szögű és méretű – gyöngyvászon (cordura) szalag tartja a fegyvert a helyén. Legfeljebb közepes méretű öntöltő pisztoly (pl. Glock 19, SIG P228) vagy 3 hüvelykes csőhosszú közepes tokméretű revolver (pl. S&W M19 Combat Magnum) fér el bennük. A magyar valóságot nézve inkább gáz-riasztó fog belekerülni persze, így mondjuk a Röhm RG88, Walther P22, PK380, illetve mondjuk a Röhm RG89 revolverek azok, amik még kényelmesen viselhetőek benne.
A másik tok méretében, befogadóképességében szinte azonos, de minden tekintetben sokkal masszívabb, minőségibb darab – majdnem duplájába (59 euró) is kerül. Itt az elülső kisebb zseb felett műanyag csatos fedél is megtalálható, a vállszíjon pedig a súly viselését javító puha feltét helyezkedik el.
Mindkét modell hátulján övbújtató is van, tehát ha mégis van övünk, akkor akár arra is rögzíthető. A táskák anyaga mérsékelten vízálló szövet ugyan, de a zippzáraknál erős esőben juthat be víz a fegyverhez is, rendszeresebb karbantartás tehát ajánlott ilyen hordmódnál.
A kritikus ezeknél a tokoknál a rántás gyorsasága. Gyakorlati tesztjeink (lásd: www.fegyvervideo.hu) szerint jobban járunk, ha nem az előlap lenyitására szolgáló kis fülekkel kísérletezünk, hanem a táska sarkánál hagyjuk kicsit nyitva a zippcárat. Ha rantás közben ide nyúlúnk be, mondjuk hüvelykujjal, sokkal gyorsabbak lehetünk. Tesztjeim alapján gyakorlással olyan 1,8-1,9 másodperc környékére szorítható le az IPSC timer jelétől az első lövés leadásáig eltelt idő ezen tokokból rántva (tűzkészen viselt fegyver esetén). Ez természetesen alaposan elmarad egy normál övtoknál produkálható értékektől, de ez a kényelem ára.
Tok a hasamon
Az előzővel szinte ellentétes filózófiájú megoldás az az elasztikus betétekkel ellátott övszerű szalag, mely kb. 9 cm vastag és direktben a hasunkon, a kitűrt póló/ing alatt kell viselni. Az övet vastag tépőzáras szakasz tartja rajtunk szorosan, oldalt pedig szitaszerű szakadok próbálnak védeni attól, hogy ráizzadjunk.
Ha nem eresztettünk sörhasat, és nem a kishúgunk polóját sikerül felvenni, akkor gyakorlatilag tökéletes rejtést nyújt, és majdnem olyan gyors belőle rántani, mint egy övön belüli (IWB) tokból.
Ellenben a konstrukció korlátozza a kényelmesen és a kiejtés veszélye nélkül viselhető fegyver méretét/tömegét. Inkább zsebfegyverek illenek ide, például szuperkönnyű J-frame revolverek, vagy műanyagtokos szubkompakt pisztolyok. Nekem a legnagyobb, amit még kényelmesen hordani tudtam benne, az egy Walther PK380 volt.
A tok-öv egységen van hely póttárnak és egy kis tépőzáras zseb is az iratoknak, pénznek, így ha fegyver nincs is benne, akár turistáknak zsebtolvaj ellen is egészen használható a holmi. Árban nagyon kellemes, a Falco webshopjában 22 euró.