Nemrégiben tettük fel a www.kaliberinfo.hu és a www.fegyvervideo.hu portáljainkra a Bartal-féle 7 mm-es muzeális hobbi céllövőpuska tesztjéről készült videónkat.
(lásd: http://www.kaliberinfo.hu/fegyvervideok/bartal-muzealis-puska-6-mm-start-7-mm-olomlovedek)
Erre reagált a www.9mm.hu fórumon több felhasználó és maga a gyártó is, nem tanulság nélkül való ezeket közzétenni, ez olvasható alább.
Eyefull fórumozó (www.9mm.hu) saját – BŐVÍTETT – tesztje:
Sniper vs. Bartal
Muzeális céllövőfegyverek hármas tesztje
Kis hazánkban két gyártó állít(ott) elő muzeálisnak minősülő céllövőfegyvereket, az egyik a közismert Keserű-Művek, a másik pedig Bartal Béla úr. A hármas teszt szereplői a .22-es Toz-8-asból átalakított Keserű Sniper, a Bartal 5 mm-es elöltöltő pisztoly és a Bartal 7 mm-es elöltöltő puska, amely a hármas legfrissebb tagja. A következő tesztben arra kerestem a választ, milyenek a paraméterei az új kihívónak a meglévő riválisokkal szemben.
A résztvevők felsorakoznak
A három fegyver működési elve hasonló, 6 mm-es startpatron segítségével indítják útra az ólomlövedéket, közülük kivételt képez a 7 mm-es Bartal puska, mivel az rendeltetésszerűen üzemeltethető feketelőporral is (értelemszerűen arra engedéllyel rendelkező lőtéren).
A Keserű Sniper szerkezete, működése már sokszor sok helyen ismertetésre került, így azt jelen esetben nem is részletezném, lássuk inkább Bartal úr termékeit
A Bartal féle elöltöltős céllövő fegyverek teljes mértékben acélépítésűek, a pisztolynál fekete műanyag, a puskánál fa agyazással. A pisztoly festett műanyag markolata nagyon könnyen kopik, és alatta fehér a műanyag, ami így eléggé csúnya, viszont közepes vagy nagy méretű kezűeknek a fogása kényelmes. A puska faagyazása kifejezetten kényelmes. A sütés nagyon jó, nagyon kis erőhatásra következik be, és mindkét modellen van túlhúzásgátló csavar (ez a korai Bartal pisztolyon még nem volt). A fegyverek külső kakasosak, mindkettőnek van biztonsági állása. A kakason első látásra két ütőszeg van, de ebből a felső a valódi, az alsó acélcsap feladata a töltényűr rögzítése lövéskor.
A Bartal fegyverek működésének kulcsa a kivehető töltényűr, ebbe helyezhető bele előröl az ólomlövedék, (illetve a puskánál a feketelőpor is), hátulról a 6 mm-es starpatron, a kettő között középponti szűkítéssel. A töltényűrtömbök oldalában mindkét típusnál furatokat tesz a gyártó, ezzel is megakadályozva a lőfegyverré való átalakítást (felfúrást). A puska hosszabb töltényűrjében egy kis mágnes is található, így az, ha a kakas biztonsági állásban van akkor sem eshet ki a fegyverből.
A töltényűrből induló középponti átömlő furat a pisztolynál 2,5 mm-es, a puskánál még szűkebb, mindössze 1,5 mm-es. Ennek oka, hogy ha feketelőport is használunk akkor a hátrafelé irányuló gáznyomás ne szakítsa szét a csappantyút. Éppen ezért a Bartal 7 mm-es puskához csak a vastagabb rézből készült startpatron használat ajánlott, mégpedig a cseh S&B startpatron (piros tetejű dobozban) és a Walther feliratú startpatron, ez utóbbi a hazai kereskedőknél kapható legkedvezőbb áru töltény (18 Ft/db, a S&B 21 Ft/db). A Bartal puskához a vékony és puha vörösrézből készült RWS startpatron és az újabban gyártott Umarex kék-fehér dobozos startpatron erősen ellenjavalt, gyakori a csappantyú szakadás, amely elakasztja a puskát, illetve csökkenti a teljesítményt, és még a lövőnek sem kellemes élmény az arcába csapódó gáznyomás.
Pontossági teszt
A pontosság tesztet asztalra feltámasztott puskával végeztem 25 méteres lőtávon. Mindegyik fegyverhez 6 mm-es Walther starpatront használtam, ezzel csappantyúszakadás, ürítési nehézség nem fordult elő, elcsettenés is csak néhány volt a leadott 300 lövés során. A Sniperen egy Bosile 4-16×50 mm-es távcső, a Bartal pisztolyon egy 3-7×20-as Hawke, míg a Bartal puskán egy 6×42-es Hammerli távcső volt. A pontosság vizsgálata során 5 lövéses sorozatokat lőttem és a legjobban sikerült szórásokat hasonlítottam össze.
Keserű Sniper
A Sniperból először 5,6 mm-es H&N fekete gömblövedéket használtam, majd pedig 5,6 mm-es H&N Barracuda légpuskalövedéket. A Sniper lett a teszt nyertese. Gömblövedékkel kb. 4 cm-es, Barracuda lövedékkel pedig kb. 2,5 – 3 centiméteres szórást tudtam lőni, ami egészen figyelemreméltó eredmény.
Azt azért mindenképpen hozzá kell tenni, hogy a sniperek minősége finoman szólva is hullámzó, sajnos nekem is volt szerencsém olyan „felújított” példányba belefutni, ami használhatatlanul gyenge volt, szemmel lehetett látni a kilőtt lövedéket. A tesztelt sniper viszont ütött kopott állapota ellenére kitűnően használható hobbieszköz.
A Sniperek hátránya a könnyen megszoruló, és deformálódó karú töltőkapu, illetve, hogy ha távcsövet is rakunk rá, akkor a lövedék betöltéséhez egy kis csavarhúzóra is szükség van, na meg a távcső rögzítés sem egyszerű.
Bartal 5 mm-es pisztoly
A Bartal pisztolyból először 5,6 mm-es H&N fekete gömblövedéket használtam (ami a gyártó tanácsára szappanozott az optimális kenés és tölthetőség miatt), majd 5 mm-es (.20-as) szoknyás légpuskalövedéket, amelyet közvetlenül a csőfarba helyeztem egy kis imbuszkulcs segítségével. Ez utóbbinak azért így elég macerás a töltése.
A szórás 7 méteren kb. 2 cm, 15 m-en kb. 4 cm, míg 25 méteren kb. 8 cm-re adódott, tehát innen még lehet vele ananászos konzervdobozra vadászni. Meglepő tapasztalat volt, hogy az
5 mm-es (.20-as kaliberű) szoknyás légpuskalövedékkel sem lett kisebb a szórás, vélhetően ez a vékony szoknyájú diabolo lövedék nem ideális a startpatronhoz. 5 mm-es Barracuda lövedék pedig nem állt rendelkezésemre.
Bartal 7 mm-es puska
A Bartal puskában a gyártótól vásárolt 7 mm-es gömblövedéket használtam. Mivel ezt a fegyvert a fekete lőpor töltethez és a 4 grammos hengeres lövedékhez tervezték ezért nem a 25 méteres lőpor nélküli lövészet az erőssége, de kíváncsi voltam mire számíthat az, aki csak otthon, a saját kertjében használná ezt a puskát.
A legjobb szórás amit sikerült elérnem az 6,5 cm átmérőjű kör volt, de előfordultak ettől gyengébbek is. Összességében pontosság tekintetében a két Bartal termék nagyjából megegyezett.
Elvileg a 6,35 mm-es légpuska lövedék használata is működőképes megoldás, de nekem ez nem állt rendelkezésemre, így annak pontosságáról, sem teljesítményéről sincs információm.
Bartal Béla úr a puskára vonatkozó szavait szó szerint idézve „hengeres lövedékkel, és feketelőporral tudom garantálni a pontosságot”. Tehát mindenképpen tervbe vettem egy lőtéri tesztet, ahol feketelőporral és hengeres lövedékkel mutathatja meg a puska a tudását.
Teljesítmény teszt
Ennél a tesztnél arra voltam kíváncsi melyik fegyver is a legerősebb a hármasból. A gyártói adatok alapján a Sniper 16 Joule-ra képes, a Bartalok pedig 20-26 Joule-t tudnak.
Céltárgyként egy szintén 25 méterre kihelyezett 1,8 cm-es fenyődeszka szolgált. Itt a fegyverek hozták a gyártók által megadottakat, a Bartalok könnyedén átütötték a fenyőlapot, míg a Sniper lövedéke „csak” mélyen belefúródott.
Legnagyobb átütése a Bartal pisztolynak van, ez 3 méterről átlőtt egy 2,8 cm vastag puhafa deszkát is, ami igen figyelemreméltó. A Bartal a 7 mm-es lövedékei pedig gyönyörű nagy lukakat ütnek, igazi rombolópuska.
Összegzés
Ezeknek a muzeális céllövőfegyvereknek a pontossága már csak a startpatronok egyenetlen teljesítménye miatt sem vethető össze az igazán jó minőségű légfegyverekével, noha torkolati energiájuk közel azonos szinten van egy-egy ilyen 7,5 J feletti „álom légpuskáéval” (nálunk gyakorlatilag elérhetetlen álom). Viszont ha az olcsóbb és kevésbé igényes gyártók (pl. Hatsan, Gamo, Norica stb.) alacsonyabb árfekvésű puskáival hasonlítjuk őket össze pontosság tekintetében, akkor nem is kell annyira szégyenkezniük. Teljesítményben meg nincs értelme őket a légpuskákkal összevetni a 7,5 Joule-os energiakorlát miatt.
Mindhárom fegyverrel nagy élményt jelent a lövészet, és jellegükből adódóan egyik sem lesz a kapkodó idegbetegek kedvence, bár a Bartal pisztoly kifejezetten gyorsan újratölthető. Hazánkban – bölcs politikusaink köszönhetően – csak így léphető túl legálisan a 7,5 Joule-os korlát. Mindegyik eszköznek megvan a maga varázsa, a Sniper egy éles puskából átalakított fegyver forgótolózárral, a Bartal 5 mm-es egy meglepően erős, és nagyon kis kézbeillő pisztoly, amelyből egy válltámasszal klassz kis plinker karabélyt lehetne varázsolni, míg a Bartal 7 mm-es puska könnyű, igazán ergonomikus és erős, ráadásként még lőtéren feketelőporral akár 50 vagy 100 méterre is használhatjuk.
A gyártó Bartal Béla megjegyzései a videóhoz (szerkesztetlen, változtatás nélküli közlés):
„
Köszöntöm a fórumozókat, Bartal Béla vagyok a Bartal féle fegyverek gyártója. Szeretnék egy-két gondolatot megosztani a Bartal puska szórásképével kapcsolatban. Egyébként teljesen értetlenül állok az előtt, hogy egy legfőképp feketelőporos használatra tervezett fegyver a bemutató teszten feketelőpor használatával még ki sem lett próbálva. |
„
„„- miert nem valami jaratosabb kaliberben keszult?, peldaul a nyilvanvalo 5,5 mm (.22) adja magat, es, mint a Sniper esetebol latjuk, jol elmukodik lopor nelkul is.”
.22-es kaliberben a csőgyártást jelenleg nem tudom megoldani és megfelelő nyerscső beszerzési forrásom pedig nincs.
„- a felfujodo startpatron ismert jelenseg, miert nincs a toltenyurtombon semmi erokar, hogy beszprulaskor kiveheto legyen? „
Egy ilyen kiálló erőkar véleményem szerint rontaná a fegyver vonalvezetését. Egyébként megfelelő technikával és egy kis gyakorlattal az esetek döntő többségében nyitható a megszorult töltőkapu. Praxisom folyamán talán ha két alkalom volt, hogy külső segédeszközt kellet alkalmaznom a megszorult töltőkapu nyitásának meginditásához.
„- miert ilyen kis rovidke az elsutobillentyu? „
Ennek oka valószinüleg a gyártói vakság nekem ezidáig nem tűnt fel. De köszönöm az észrevételt ezen majd változtatok.
„Mert nekem a Bartal-puska AMUGY kifejezetten tetszett, preciz kis cucc, csak a 7 mm-es koncepcio erthetetlen. Ha feketeloporral akarok loteren duhajodni van .45-os meg .54-es puskam is.”
Ha valaki lőtérre jár és van .38-as és .45-ös pisztolya akkor egy .22-es pisztoly már teljesen értelmetlen?”
Saját (VG) észrevételeim/reflexióm:
A feketeloporos tesztelesre ertelemszeruen jogilag kell meg nehany lepes, peldaul arra engedelyezett loter es ott lopor.
Igazabol ha mar van loporhoz legalis hozzaferes+loter, ahol hasznalni
lehet, akkor ennek ebben a formaban nincs ertelme. Ennek pont az lenne
az ertelme, mint a Snipernek, Trainernek, hogy szabadon hozzaferheto
uzemanyaggal legpuskatol masfele elmenyt, elesfegyveresebbet adjon
plinking kozben.
Jogilag a .22 LR meg a .45 ACP pisztoly tokugyanaz: csak loteren hasznalhato, engedelykoteles lofegyver. Itt a kert vegeben hobbilodozesre hasznalt legpisztoly lenne a megfelelo hasonlat. Ha ahhoz csak loteren lehetne mondjuk CO2-patront kapni, es csak ott lehetne hasznalni, akkor pont a lenyege veszne el.
Szoval nekem a Bartal-puska nem egy modern inline elolloltos vadaszfegyver alternativajakent jelenik meg, hanem a legpuskaenak. Ezert is preferalnam a kisebb kalibert, csak startpatronnal.
Mert nekem a Bartal-puska AMUGY kifejezetten tetszett, preciz kis cucc, csak a 7 mm-es koncepcio erthetetlen.
Vita bővebben:
http://www.nethirlap.hu/keserusniper.php?par=4&topic=7909