KaliberInfo

5+1 Tipp: Hogyan NE védekezzünk gázsprayvel?

 

Nemrégiben közöltünk egy cikket arról, hogy miképpen kerülhetjük el a gázpisztolyos önvédelem buktatóit. Mivel a legolcsóbb, legtöbbek által ismert és hozzáférhető önvédelmi eszközzel kapcsolatban is elkövethető egy csomó hiba, így most a gázspraykkel kapcsolatban is pontokba gyűjtünk pár jótanácsot!

 

1.  Ne a táska alján hordjuk a gázsprayt!

 

Hiába vettük meg akár a legszuperebb, leghatékonyabb gázsprayt, ha a táska alján hever a sok-sok kacat között! Hirtelen támadás esetén, vagy stressz alatt úgysem tudjuk elővenni. Jusson eszünkbe, néha a lakáskulcs után mennyit kotorászunk ugyanott. És nem, a táska aljára dobás ma már nem csak a hölgyek kiváltsága, bőven vannak hasitasik, tactical bag-ek férfiaknak is.

A gázspray viselési helye az erősebb kéz* oldalán a külső nadrág/kabátzsebben van, lehetőleg olyat válasszunk, amelyik klipje miatt nem csúszik zsebünk legmélyére. Még a hölgyek ruházata esetén sem lehet gond egy kicsi, vékony 20 gramm alatti flakon elhelyezése.

Ha pedig rossz környéken, sötétedés után mászkálunk, akkor egy kisebb flakonos gázspray feltűnés nélkül folyamatosan kézben tartható és késlekedés nélkül használható.

*Ha (gáz)fegyvert hordunk erősebb oldalon és a spray backup, akkor nyilván a gyengébb kézhez tegyük.

 

2.  Ne hordjunk lejárt szavatosságú gázsprayt!

 

A gázspray egyszerű nyomástartó edény. Vagy tökéletesen zár, vagy nem. A gyártók egy 2-4 éves szavatossági időt szoktak megadni, ezt időnként ellenőrizzük. Ha lejárt a szavatosság, akkor vegyünk újat! A régit pedig fújjuk el gyakorlásként.

Nem szükségszerű, hogy a spray a lejárat napján megszűnjön üzemképes lenni, de ennek valószínűsége minden nappal növekszik. Lehet, hogy a kezdeti nyomás 90%-a van meg, de lehet, hogy csak 50%-a. A benne levő hatóanyag is könnyen bomolhat, például hő hatására, ezt végképp nem tudjuk ellenőrizni gázkromatográf nélkül. Nem tudhatjuk, ne ezen spóroljunk!

 

3. Ne viseljünk ammóniás vagy klóracetofenonos sprayt!

 

A CN jelzésű klóracetofenon a klasszikus könnygázok közül messze a leggyengébb, leglassabban ható anyag. Az ammóniára (szalmiákszesz, NH4OH) egyszerűen nincsen értelmes magyarázat, a benne levő gyengén lúgos oldat maró hatású, akár szemsérülést is okozhat, de mint könnygáz gyakorlatilag értelmezhetetlen. Ingerlő hatása még a CN-ével sem játszik egy ligában.

A modern és hatékony könnygázok (ingerlő anyagok) közül a CS és a CR hatóanyagúak nem minősülnek közterületi viselés szempontjából tiltott Közbiztonságra Különösen Veszélyes Eszköznek, ha a töltettömeg 20 gramm alatti, így szabadon vásárolhatóak és viselhetőek. Nincs értelme tehát gyengébb hatóanyaggal próbálkozni!

A rendkívül hatékony, humánus, természetazonos hatóanyagú pepper/paprika/OC/PV/kapszaicin hatóanyagú gázsprayk közterületi viseléséért a magyar jogalkotó tökéletes elmebaja miatt szabálysértési bírság jár. Támadó kutyára viszont ez a leghatékonyabb. Viszont akinek nincs fegyverekkel kapcsolatos engedélye, amit bevonhatnak, az egy gyorshajtás szintű bírságot kockáztat csupán.

Én tegnap is gyorshajtottam, és Ön?

 

4. Ne JET szórófejeset válasszunk!

 

A JET szórófejű sprayk kínálta, akár 3 méteres hatótávolság nagyon csábítóan hangzik. Csakhogy ezekkel a vékonyka, vízipisztolyszerű sugarakkal el is kell találni stressz a alatt a támadó fejét! Nos, ez nem nagyon szokott menni, ráadásul csekély oldalszél is nagyon könnyen eltéríti ezt a sugarat. Normál, civil önvédelmi felhasználásra a terítő (FOG) jellegű szórófejes sprayk sokkal alkalmasabbak, még akkor is, ha a hatótáv inkább csak 1-1,5 méter.

(Természetesen, ha kényszerítőeszközként használja a rendőr vagy biztonsági őr, akkor a JET (FOAM, GEL) kiszórási formájú sprayk alkalmasak lehetnek arra a feladatra.)

 

5. Ne takarékoskodjunk vele!

 

A gázspray egyszer használatos eszköz. Ha már kifújtuk belőle “szituációban”, akkor utána kuka és venni kell másikat, mert nem tudjuk mennyire elég, ami benne maradt.

Éppen ezért, ha élesben használni kell, akkor menjünk biztosra, toljuk bele a támadó(k) arcába az egész flakonnal! Ne kövessük el azt a hibát, hogy szisszentünk egyet a támadó felé, aztán várjuk a csodát. Mert lehet, hogy a csoda az lesz, ha a baleseti sebészeten magunkhoz térünk.

 

+1: Sose hívjunk rendőrt!

 

(Nahát, ez pont ugyanaz, mint a gázpisztolynál. Vagy bármilyen önvédelmi esetben.)

Ha legjogszerűbb, legtisztább önvédekezés, amire van egy tucat tanú és 3 szögből HD videófelvétel az amiben részünk volt, akkor is mi ellenünk fognak eljárást indítani garázdaságért, és 97% eséllyel el is fognak ítélni. Sose hagyjuk, hogy a hatóságok tudomására jusson az esemény.

 

Vass Gábor

 

(Köszönjük kolléganőnknek, hogy modellt állt a nyitóképhez. Sajnos Palvin Barbara ezúttal nem ért rá.)