KaliberInfo

100 éve született Eugene Stoner

Eugene Stoner 1922-1997

 

Tegnap volt 100 éve (1922. november 22.), hogy megszületett a 20. század egyik legnagyobb hatású kézifegyver-tervezője, az amerikai Eugene Stoner.  Karrierjét, mint korosztályabeli kollégáinak többsége a második világháborúban kezdte, mikor a tengerészgyalogság légierejének fegyvermestereként fedélzeti fegyvereket javított.

Leszerelése után is repülőgépiparban maradt és a Fairchild Engine & Airplane Corporation nevű cég ArmaLite nevű leányvállalatánál kötött ki, ahol megszületett az akkor elképesztően szokatlan külsejű, forradalmi Armalite Rifle, azaz AR típuscsalád. Ezek szerkezeti anyagként és ágyazásként alumíniumot és műanyagot használtak, a tusa a csőtengelyvonalba került, a gázdugattyú helyett pedig direkt vezették hátra egy vékony csővel a lőporgázokat a zárkeretre. Az egész eredménye a maga korában szuperkönnyű katonai egyéni lőfegyver lett. Először .308 Winchester kaliberben (AR-10), majd az új kiskaliberű köztes lőszerre, a .223 Remingtonra (később 5,56×45 mm NATO) is létrehoztak egy ilyen fegyvert (AR-15).

Az eredeti AR-15

Ez utóbbi gépkarabély szabadalmait és terveit vette meg aztán a Colt 1959-ben és lett az M16 katonai jelzésű Stoner-fegyver előbb a légierő őrcsapatainak majd a teljes amerikai haderőnek az egyéni lőfegyvere. A kezdeti gyermekbetegségek kikúrálása után a világ egyik legsikeresebb fegyverplatformja lett modularitása okán – civil és katonai célra egyaránt. Az USA haderőinél csak napjainkban kezdődik meg szélesebb körű lecserélése, de az alapja az új IAR és NGSW-R fegyvereknek is jórészt ergonómilailag a kiváló Stoner-féle recepten alapulnak.

Az M16/AR-15 sikere után még számos izgalmas koncepciót tett le az asztalra, például moduláris fegyvercsaládot (Stoner-63) is alkotott, melyet azonban csak kis mennyiségben használtak a speciális alakulatok Vietnamban. Az AR-18 modellje már nagyobb karriert futott be, ez számos elterjedt típusnak szolgált alapjául.

AR-18

Természetesen nem csak sikeres alkotásai voltak, a Colt All American 2000 forgócsöves nagy tárkapacitású 9 mm Luger kaliberű pisztoly elképesztő kudarc volt műszakilag és üzletileg is.

Colt All American 2000

Az 1990-es években még közreműködött a Knight’s Armament Company-nál az 7,62×51 mm NATO kaliberű AR-10 továbbfejlesztésén, melyből idővel megszületett az amerikai haderő által is használt Mk11 és M110 DMR-puska.

Stoner-nek még megadatott az is, hogy találkozzon kollégájával a másik oldalról, Mihail Tyimofejevics Kalasnyikovval. Élete során pedig 60-nál több szabadalma volt. A modern gyártástechnológiák elterjesztésében és a moduláris fegyverek népszerűvé válásában elévülhetetlenek az érdemei, a mai gigantikus AR-15-klón- és kiegészítőipar mind végeredményben neki köszönhető.

 

VG