BUSS GS-91 – TT gázpisztoly
BUSS GS?91
A kis Polski ? a gáz TT
Amikor kibontottam a Németországból érkezett csomagot, én is felkiáltottam, mint ahogy II. József, amikor udvari orvosa, dr. Zwack egy különleges gyógynövénylikőrrel kínálta: ?Das ist ein Unicum!? De az én kezembe nem a híres likőr, hanem egy nagyon különös és ritka gázpisztolyt került, de a hangulatomat feldobta ez is!
Rendszerváltás környéki zűrzavar
A 80-es évek végéig Lengyelországban is szabályozatlanok voltak a gáz-riasztó fegyverek. Nagyon népszerűek voltak az akkori német gyártmányú gázfegyverek, melyeket főleg magánimport útján az NSZK-ból szereztek be.
Az 1990-es évek legelején a Lengyel Katonai Fejlesztési Hivatal (Biura Uruchomien Sprzetu Specjalnego ? rövidítve BUSS) kifejlesztette az első lengyel gázpisztolyt, a BUSS GS?91-et. De aztán a szabad világhoz való csatlakozás jegyében ? hasonlóképpen, mint Magyarországon ? ott is engedélyhez kötötték a gázfegyver tartását és viselését. Annyiban más volt azért a magyar rendszerhez képest, hogy csak a központi gyújtású kaliberek (8 mm K, 9 mm R Knall) lettek engedélykötelesek. A peremgyújtású 6 mm flobert platz és a .22 Lang Knall maradtak szabadon, bár ezek elsősorban startpisztolyok és jelzőrakéta-lövő fegyverek voltak.
Az engedélyhez kötés ott is a piac halálát jelentette, így BUSS GS?91-ből nem is készült több, mint kétszáz darab. Ezeket is főleg a nyugdíjba vonuló katona- és belügyi tisztek kapták emlékbe.
A legendás TT átalakítva
A BUSS GS 91 tulajdonképpen nem más, mint a lengyel fegyveres erők állományából évtizedekkel korábban kivont, honi gyártású, raktárakban porosodó TT?33 pisztolyokból némi átalakítás után előállított gázpisztoly.
Az átalakítás viszonylag egyszerű volt, lerövidítették a szánt (ezzel hasonlóvá vált a jugoszláv Zastava TT-modifikációihoz). Az eredeti 190 mm teljes hossz az új fegyveren 165 mm lett. Megszüntették a reteszelőbordákat, de a kengyeles csőlebillentési megoldás megmaradt.
Továbbá lerövidítették a helyretoló rugóvezető rúdját is, és természetesen alaposan módosították a csövet.
Az új cső töltényűre 8×20 mm gáz-riasztó kaliberű, és semmilyen lövedék kilövésére sem alkalmas, ezt a négy irányból beépített akasztó garantálja.
A fegyver szétszerelhető ugyanúgy, mint az eredeti TT-pisztoly, de eggyel több alkatrészből áll, nevezetesen kapott egy plusz csőhátratoló rugót, amit a csőre kell ráhúzni.
A változtatást a tár sem kerülte el, ami tulajdonképpen abból áll, hogy egy más típusból kiemelt 8 mm-es gázpisztolytárat rögzítettek bele a TT-tárba, így az biztonságosan adogatja a töltényeket, 7 darabot.
Szépséghibák
Talán az átalakítás egyetlen szépséghibája az, hogy a szán felső részét bemarták és ide gravírozták be az új típus- és kaliberjelölést. Ellenben lehet, hogy ennek a lekönnyítésnek a kisebb szántömeg létrehozásában is szerepe volt. A markolathéjakra került BUSS-feliratú kis rézmedallion pedig ugyan jól néz ki, de egy (ex-) hadipisztolyon kissé profán.
Pozitívum viszont az, hogy a fegyver csövébe menetet vágtak, így a szabványos 15 mm-es rakétaindító toldat becsavarható.
Szüzesség elvétele
A fegyver bár jócskán nagykorú, de még nem lőtt vele senki, így én lettem az, aki elvette a szüzességét. Egyetlen csappantyúhibás töltényen kívül semmilyen akadályt nem produkált a kis Polski, csak tette a dolgát.
Köszönet a gázfegyver beszerzéséért Andreas Prandziochnak!
Gonda Zsolt