Karácsonyra is kaptunk egy értelmetlen fegyvertörvény-módosítást!
Úgy tűnik idén csak totálisan értelmetlen, gyakorlatban senkit sem érintő, vagy éppen csak a jogbizonytalanságot növelő fegyverjogi változásokra tellett a jogalkotóktól, lásd:
– talált fegyver tökéletesen életszerűtlen új szabályozása (https://www.kaliberinfo.hu/cikkek/jogszabalyvaltozas-oktobertol-talalt-fegyver/)
– tárolható lőszerek mennyiségének teljesen meghatározhatatlanná tétele (https://www.kaliberinfo.hu/cikkek/ujabb-gyalazatos-jogszabalyvaltozas/)
Most pedig karácsonyra itt a legújabb őrület, amit senki nem kért, senkit nem érint (illetve valószínűleg valakit bizony nagyon és ismét személyre szabott jogalkotással van dolgunk), de legalább elképesztően bonyolult és bürokratikus! (Ha értelmes módosítást akart volna a jogalkotó, akkor ENNYIT ÍR: “a lőfegyvertartási engedéllyel rendelkező bármilyen, nem tiltott lőszer megszerzésére és tartására jogosult.”. Na, ehelyett lett ez a szövegdzsungel!)
– a lőszerek kölcsönadásának új szabályozása.
Bevezeti az Ftv. definíciókba (2. §) a fogalmat:
“53. * lőszer ideiglenes átvétele: az átadás és az átengedés esetét ide nem értve a lőszernek közvetlenül a tartására jogosulttól a továbbadás céljából megvalósuló, ellenérték nélküli megszerzése;
54. * lőszer továbbadása: az átadás és az átengedés esetét ide nem értve az ideiglenes átvétel keretében megszerzett lőszernek közvetlenül a tartására jogosult részére történő, ellenérték nélküli rendelkezésre bocsátása.”
Magát a tevékenységet viszont eképpen szabályozza:
“3. §
(2b) * A lőszer ideiglenes átvétele keretében – az e törvényben, valamint a Kormány rendeletében meghatározottak szerint – a lőfegyverhez tartozó (használható) lőszertől különböző lőszer is megszerezhető.”
“A lőszer ideiglenes átvételének, továbbadásának szabályai *
11/B. § *
(1) A 3. § (2b) bekezdése alapján kizárólag vadászlőfegyverhez, illetve sportlőfegyverhez tartozó lőszer szerezhető meg, abban az esetben, ha
a) a vadászlőfegyverhez tartozó lőszert megszerző személy rendelkezik lőfegyver tartására jogosító engedéllyel és érvényes vadászjeggyel, illetve
b) a sportlőfegyverhez tartozó lőszert megszerző személy rendelkezik a sportlőfegyver tartására jogosító engedéllyel.
(2) A 3. § (2b) bekezdése alapján megszerzett lőszer legfeljebb 1 évig tárolható; ha e határidőn belül annak továbbadására nem került sor, a 3. § (2b) bekezdése alapján megszerzett lőszert haladéktalanul le kell adni a rendőrségen.
(3) A 3. § (2b) bekezdése alapján megszerzett lőszer egyidejűleg tárolt mennyisége nem haladhatja meg a Kormány rendeletében meghatározott mennyiséget. (4) A (2) bekezdés alapján tárolt lőszer nem használható, nem szerelhető szét, nem vihető ki az ország területéről és – a továbbadás kivételével – nem idegeníthető el.
11/C. §
* (1) A lőszer ideiglenes átvételéről, illetve továbbadásáról a Kormány rendeletében meghatározott adatokat tartalmazó magánokiratot kell készíteni.
(2) A lőszer ideiglenes átvételéről készült magánokiratot a lőszert megszerző személy az okirat kiállításától számított öt évig köteles megőrizni.
(3) A lőszer továbbadásáról készült magánokirat 1–1 példányát a (2) bekezdésben meghatározott személy, valamint a lőszert tőle megszerző személy – jogi személy esetén a vezető tisztségviselő vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetén a tevékenységért felelős vezető – az okirat kiállításától számított öt évig köteles megőrizni.”
TEHÁT összefoglalva: lehet ugyan majd olyan lőszerünk, amire nem rendelkezünk engedéllyel, de sportlövő csak sportlövőtől, vadász csak vadásztól vehet át, csak 1 évig lehet a birtokában, és erről is magánokiratot kell írni, amit 5 évig meg kell őrizni. És ezzel sem lépheti át a tárolóhely korlátait. Ami az előző korm. rend. módosítás miatt értelmezhetetlen így!
Láthatóan életszerűtlen, értelmetlen (hiszen 364 naponta is lehet új papírkát firkálni, akkor minek az 1 éves limit? Hogy elfelejtse a jobbágy és bevonhassák az engedélyét.). És minek 5 évig megőrizni, ha másnap összetépjük, senki nem tudja, hogy volt nálam olyan lőszer! Ja, és persze a kormányrendelet még nem módosult, tehát az adattartalma ezen dokumentumnak még nem ismert.
(Valószínűleg valamelyik következő nyomtatott Kaliber lapszámban Dr. Bokros Gábor ügyvéd, jogi rovatvezetőnk jogászi szemmel is elemzi ezt a módosításcsomagot.)
A Fegyvertörvény 2025. január elsején hatályos állapota (nyilacskákkal jelölve a változás):
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a0400024.tv×hift=20250101
VG