TOP5 öntöltő gázpisztoly önvédelemre
Az persze evidencia, hogy mindenkinek elsősorban revolvereket javaslunk önvédelemre a gáz-riasztó mezőnyben, de 90%-ban öntöltőt szeretnének venni mégis a vevők (akciófilm-romantika és hasonlók). Nézzünk akkor egy objektivitásra törekvő, de persze óhatatlanul szubjektív listát arról, melyek a ma kapható, önvédelemre legjobban ajánlható öntöltő gázpisztolyok?
Elöljáróban persze megjegyezném, hogy a lenti lista NEM jelent értéksorrendet, ezért gyártó szerint ABC-sorrendben közöljük. A listába csak és kizárólag az itthon jelenleg ÚJONNAN, boltban kapható modellek férnek bele, ezek közül szemezgettünk. Hiszen mondjuk egy Röhm RG800 vagy egy Geco P217 lehet, hogy műszakilag vagy más szempontból veri a felsorolt típusokat, de egyik sincs gyártásban több, mint 2 évtizede. Vagy egy ZVI Night Hawk (MWM Steel Eagle) hiába műszakilag kiemelkedő, ha legközelebb Németországban kapható boltban. Ugyancsak nem foglalkozunk konverziókkal, kizárólag eleve gázpisztolynak tervezett, nagy tömegben sorozatgyártott modellekkel.
A felsorolás alapja az önvédelemre (ez alatt most napi rejtett viselést értünk) alkalmasság, tehát lehetőleg kompakt méret, minél kisebb tömeg, és a csőretöltve tűzkészen viselhetőség alapelvárás volt. Azt például kevésbé vizsgáltam, hogy egy szilveszteri rakétalődöző-maratont melyik bírna ki jobban, de bizonyos szintű tartósság azért alapelvárás. Mindegyik típus 9 mm PAK kaliberű.
Megpróbálok mindegyik fegyverhez jelenleg – 2019 május vége – jellemző árat is megadni, illetve ha felmerül, akkor alternatív modellt mellé.
- Atak Arms Zoraki 914
A pocakos török egyértelműen a magyar piac egyik kedvence is. A legeslegelső szériát kivéve ugyanis van a kakasának biztonsági állása, tehát tűzkészen viselhető lett. A nagyon kis mérethez a 14 darabos tárakapacitás a megjelenésekor példátlan volt, és ma is nagyon derék. A nyitott szán okán pedig felettébb megbízható még gyengébb patronokkal is. Mivel létezik belőle szerelt lőszeres gumis, így nagyon masszívra építették. Hátránya, hogy nagyon vaskos, kisebb kezűeknek a markolat sem kényelmes.
Jellemző ár: 30-35 ezer Ft.
Alternatíva lehet: 914A, azaz sorozatlövő testvére. De ha full auto állásban van, akkor nem tud revolverezni.
- Ekol ALP+
A 14-darabos tárkapacitás mellé ennyire lapos műanyagtokost tervezni tényleg szép kihívás lehetett, de a teljes palettáját megújító török Ekol szépen vette ezt az akadályt. Éles eredetije – hasonlóan a Zoraki 914-hez, ennek sincsen, de egy elegáns, klasszikus pisztolyformát hoztak össze. A repülő ütőszeges +-os kivitelek viselhetőek csőretöltve, fesztelenített kakassal, hiszen manuális biztosító nincs. A kakasba, tűzfalba itt is acélbetét került, kis tömegéhez képest meglepően masszív és tartós a fegyver – kivéve az első generációkat, ahol hajlamos volt repedni a kakas – pont az acélbetétnél.
Jellemző ár: 30-32 ezer Ft.
Alternatíva lehet: Ekol ALP2+, azaz ugyanennek a nyitott szános testvére, ami még sokkal könnyebb, de valószínűleg kevesebb lövést is bír majd ki.
- Ekol Aras Compact
Az eredetileg az Umarex GPDA-ra épülő fegyvernek legalább 10 éve már csak a sokkal tartósabb (kakast csavarrugó mozgatja, erősített vezetőlécek a tokon) második változata volt kapható, immár pedig a tovább javított “3.0-ás” változatnál tartunk. Itt is igen jelentős tárkapacitás (15 db) párosul egy nagyon lapos, jól rejthető kompakt mérettel. A legjobb azonban az benne, hogy kétkezes fesztelenítő került a tokjára, mely az elsütőbillentyű érintése nélkül engedi le a kakast. A fegyver kakasát biztonsági állásba helyezve lehet csőretöltve, tűzkészen viselni, manuális biztosítója nincsen. Hátránya talán az, hogy tisztításhoz nehézkes a szétszerelése, a szánakasztó-tengely kitolása nagy erőt igényel.
Jellemző ár: 30-32 ezer Ft.
Alternatíva lehet: Ekol Aras Magnum, vagyis ugyanez a fegyver pár centivel hosszabb csővel és szánnal, ami a nagyobb és látványosabb típusokat keresőknek fog feküdni.
- Umarex Röhm RG96
Ez egy picit kilóg a TOP5-ből mert méretében nagyobb, mint a többi kompakt modell. Ellenben az egyik legerősebb és legátgondoltabb felépítésű és egyben legbiztonságosabb német gázpisztoly a piacon. Igaz, hogy csak 9+1 töltény fér bele, de fesztelenítővel és kakas biztonsági állással is rendelkezik, és masszív acélcsöve is szemet gyönyörködtető. A műanyag külső tok okán pedig azért olyan tragikusan még nem nehéz, tisztításhoz szétszedni pedig pofonegyszerű. Formája a HK USP P8 német hadipisztolyét idézi. Több mint 25 éve van gyártásban, az eredeti Röhm felvásárlása után az Umarex is megtartotta a palettán.
Jellemző ár: 58-65 ezer Ft.
Alternatívája lehet: Umarex HK P30, mely egy modernebb HK-pisztolyt másol, szintén fesztelenítős, szintén tűzkészen hordható és 15-ös tárkapacitása van. De messze nem olyan tartós és átgondolt, mert Umarex és nem Röhm-tervezés.
- Umarex Walther PK380
Az Umarex ezzel a fegyverrel egy prémiumabb irányba próbálta tolni a gázpisztolypiacot, én sajnálom, hogy nem lett semmilyen folytatása. Mert az éles PK380 pisztollyal több közös alkatrészt is felvonultató, teljesen élethű gázpisztoly egyedülálló azzal, hogy a szánja és az elsütőszerkezete is acél. Mindazonáltal a komplett tokbelső a csővel együtt spiáter és eléggé soványka az anyagvastagság, így ez erőteljesebb használattól bizony elrepedhet. Ha csak napi viselésben van, havi pár gyakorló lövéssel, akkor efelől nem kell nagyon aggódni. Természetesen tűzkészen viselhető, a kakas biztonsági állás mellett repülő ütőszege is van.
Műanyagtokja könnyű, a fegyver lapos is, és a 8 darabos egysoros tár kapacitása pedig önvédelemre elegendő. Sajnos azonban magasan a legdrágább fegyver a mezőnyben.
Jellemző ár: 85-90 ezer Ft
Alternatívája lehet: acélszános öntöltő gázpisztoly nincs másik a magyar piacon.
Vass Gábor