KaliberInfo

UK59/VZ59 ?Rachot? géppuska – Mosolyfakasztó

A volt Csehszlovákia területén barangolni csodás élmény; még mindig jó a sör, finom a sztrapacska, normális fegyverjogszabályok és kellemes hangulatú fegyverboltok fogadják az ide látogatókat. Fegyvergyűjtőként engedélyre bárki vásárolhat UK59-es géppuskát is, ami átszámítva alig több, mint 50 000 forint. (Egyelőre) állampolgárság és megszerzési engedély hiányában mi csak kipróbáltuk az UK59-est egy erre alkalmas lőtéren, de ez is elég volt ahhoz, hogy mosolyunk hazáig kitartson.

Universalny Kulomet

Az UK59 fegyvertörténeti előzményei még a második világháború előttre nyúlnak vissza. A ZB37 géppuskát Vaclav Holek, a kor legendás cseh fegyvertervezője alkotta meg és Brnóban gyártották.
A ZB37 igazi nemzetközi karrierre tett szert, hiszen 7,92 mm Mauser kaliberben Csehszlovákia felosztása után a németek is alkalmazták MG37 név alatt. A brit verzió neve BESA MK Infanterie volt, ez a brit .303-as puskalőszert lőtte. Erről hiányzott a karakteres tűzgyorsaságváltó szerkezet, mely 450 vagy 750 lövés/perc elméleti tűzgyorsaságra kapcsolhatta a géppuskát. Az ZB37 már rendelkezett a jellegzetes, pisztolymarkolattal való felhúzás megoldásával, bár létezett harcjármű-fedélzeti, tusa és markolat nélküli kivitelben is.
A második világháború után az új csehszlovák néphadsereg a hazai fejlesztésű 7,62×45 mm-es köztes lőszerre alapozott hevederes (de tárból is adogatni képes) golyószórót rendszeresített, melyet később a Varsói Szerződésben egységesített 7,62×39 43M lőszerre átterveztek, ez lett a VZ?52/57.
Az Universalny Kulomet vzor 59 géppuskát a VZ?52 és a VZ?52/57 alapjaira építve az ’50-es évek közepe táján kezdték el fejleszteni a csehszlovák állami tulajdonban lévő Zbrojovka Vsetin fegyvergyárban. A géppuskát 1959-ben rendszeresítették a csehszlovák hadseregben UK59 néven, de miután az ország kettévált, a géppuska új nevet is kapott, így VZ59 néven is megtalálhatjuk. Az igen erőteljes, 7,62x54R lőszerre tervezett géppuskát két verzióban is gyártották; az UK59L (Lehky: könnyű) a könnyített verzió, rövidebb csővel és bipoddal, illetve az UK59 hosszabb és erősebb csővel, háromlábú állvánnyal. Természetesen az alkatrészek csereszabatosak, így bármikor átépíthetjük kedvenc géppuskánkat.
A fegyver univerzalitása abban áll, hogy a lövészcsapatok általános géppuskával kapcsolatos összes igényét ki tudja elégíteni. Elég könnyű ahhoz, hogy villaállványról gyalogsággal együtt mozgó golyószóróként vessék be, de lehet légvédelmi célra háromlábú állványról alkalmazni, vagy akár megerősített géppuskafészekből stabil pozícióba beállítható állványzatról.

Gázelvételes, billenőzáras ? felhúzni pedig a markolattal

Az UK59 gázelvételes rendszerű, a gázdugattyú a cső alatt található, a reteszelést a VZ58-nál megismerthez hasonló billenő retesztest biztosítja. A gázdugattyú itt egybe van építve a zárvezetővel, és az egész ?fejjel lefele? működik a gépkarabélyhoz képest (hiszen az adogatás is felülről történik.) Az UK59 nyitott zárpozícióból tüzel.
A géppuska a VZ?52/57-tel ellentétben nem rendelkezik kettős elsütőbillentyűvel, így a fegyver csak sorozatlövésre alkalmas. Feltehetően a peremes lőszer miatt szintén elhagyták az elődnél található kettős lőszeradagolást is, ahol választhattunk a 25-ös ívtár, illetve a 100 darabos heveder között, így az UK59 csak heveder befogadására alkalmas.
Az 50 lőszert (vagy többszörösét) befogadó acélhevedert a fegyver jobb oldalára szerelhető hevedertartó dobozból, a tokfedél felnyitása után lehet a géppuskába fűzni. A hevedertartó rakasz szintén a tokfedél felnyitásával cserélhető, illetve távolítható el, ami egyrészt az újratöltést gyorsítja meg, másrészt ha több hevedert kapcsolunk össze, a gyári rakasz nem elegendő méretű.
A biztosítót a fegyver bal oldalán, a pisztolymarkolat felett találjuk, melynek eredeti rendeltetése mellett a ?csőre töltésben? is szerepet kap; bebiztosított állásban nyomjuk lefele a biztosítóval egybeépített gombot, majd folyamatosan húzott elsütőbillentyű mellett egy erőteljes mozdulattal toljuk előre és húzzuk vissza a pisztolymarkolatot.
A markolat előre mozgatásával egy lőszert toltunk a töltőpályára, a markolat hátrahúzásával az elsütőszerkezetet tettük tűzkésszé.

Egyéb kallantyúk, kiegészítők

Ha az UK-t jobban megfigyeljük, apró érdekességeket fedezhetünk fel rajta. Az egyik ilyen különlegesség a tusából kihajtható íves acéllap, melyet a vállunkra fektethetünk tüzeléskor. Ugyancsak szokatlan megoldás a többfunkciós hordfogantyú is, melyet egy rugós retesz tart a helyén. A reteszt kioldva a fogantyú 90 fokban elforgatható, majd kattanásig lehajtva mellső markolatként használható. A kényelmesebb tüzelési pozíció érdekében a fegyverhez különféle állványokat is vásárolhatunk, melyek távoli célok leküzdésében, vagy kiépített pozícióból tüzeléskor lehetnek hasznunkra. Szintén javíthatunk a találati pontosságon, ha a 2000 méterig állítható kihajtható irányzék helyett céltávcsövet applikálunk a tokfedél mögött található szereléksínre.

Simán szétszedhető

A szétszerelés viszonylag egyszerű, ráadásul egyes alkatrészek és műszaki megoldások már ismerősek lehetnek a VZ58-ból. A tokfedelet felnyitás után 60 fokkal jobbra forgatjuk, így a csőfarba illeszkedő bajonett/csavarzár reteszelőelemei is kifordulnak, tehát a csövet előre lehúzhatjuk a fegyverről. A gyors csőcsere a tartós tüzelésnél létfontosságú a túlhevülés szempontjából.
Ezután a tusát szereljük le, melyhez a tok bal oldalán található méretes acélstiftet kell kihúznunk a helyéről. Ekkor hátrafelé levehető a válltámasz, melyben megtalálható a zárszerkezet helyretoló rugója, valamint a reteszelésért felelős rugó is. A markolattal egybeépített elsütőszerkezetet az elsütőbillentyű fölött jobb oldalon található karral tudjuk eltávolítani a géppuskáról. Ezután a gázdugattyúval egybeépített zárszerkezetet hátrafelé kihúzzuk a tokból, így minden fontos alkatrészhez kényelmesen hozzáférünk.

Kint a ?harcmezőn?

A tesztelt példány egy masszív, háromlábú állványra szerelve várt minket egy szlovákiai lőtéren. Az állvány segítségével beállíthatjuk a fegyver hosszanti dőlésszögét és ezzel egyúttal a lőtávot is, így amikor oldalirányban pásztázunk a géppuskával, nem kell a vertikális célzással is bajlódnunk. Miután végigsimogattuk a fegyvert és célképet vettünk a homokdombok felől támadó ellenséges fémcélokról, elkezdhetjük a lőszereket a hevederbe helyezni. Ehhez meglepően erős kézre és sok gyakorlásra van szükségünk, ugyanis nagyon könnyű rossz helyre pattintani a lőszer peremét, és ekkor szerszám nélkül szinte lehetetlen orvosolni a problémát. A hevederezés legnagyobb hibája, hogy nem benyomni kell hátulról a lőszert, hanem fentről bepattintani ? nyilvánvaló is, hogy géppel való hevederezéshez optimalizálták a rendszert.
Ha az összes ellőni kívánt lőszer a helyén van, nincs más dolgunk, mint befűzni a hevedert, csőre tölteni a géppuskát és elkezdeni a hangoskodást. Kezdetben csak óvatos, rövidke sorozatokkal próbáltuk ki a fegyver uralhatóságát, de miután rájöttünk, hogy az állvány valóban funkcionál, a maradék lőszert egyetlen zakatolással indítottuk útnak a célok felé. A 750 lövés/perc tűzgyorsaság kellemesen beoszthatóvá teszi a lőszerjavadalmazást, például az MG42-höz képest, ugyanakkor nem olyan lomha, mint a Maxim.
Csodálatos érzés; a nehéz állvány ellenére az UK59 irdatlan ereje a fegyver ?békésebbik? felén is jól érezhető, főleg, ha a már említett acéllapot becsukott állapotban hagyjuk. Az elsütőbillenytű meghúzása után gyakorlatilag megszűnik a célkép a felverődő homokfelhőben, a forró hüvelyek a kezünk előtt található nyíláson keresztül csilingelve potyognak az állvány alatt található kupac tetejére, az ugráló heveder úgy tűnik el a tokfedél alatt, mint riadt sikló a nádasban ? hiába, élni tudni kell!
Az egész napos lövészet és több száz lőszer ellövése alatt egyetlen olyan akadály jelentkezett, amihez részlegesen szét kellett szedni a fegyvert, de egy csepp olaj most is megoldotta a problémát. Szerencsére a szerelés 5 perce alatt is volt mivel lövöldözni.

Napjainkban

Az UK59 gyártását 7,62x54R kaliberben ugyan már megszüntették, de 7,62x51mm NATO űrméretben mind a mai napig gyártják UK68 néven. A cseh és szlovák hadsereg által leselejtezett példányokat az ottani állampolgárok engedély nélkül megvásárolhatják 7,62x54R vaktöltényre átalakítva, engedéllyel pedig éles, sorozatlövő állapotában is megszerezhető gyűjteménybe.
Ha valaki ezen sorokat olvasva ellenállhatatlan vágyat érezne egy kis géppuskázáshoz, semmi akadálya; csak néhány kilométert kell észak felé utaznia, de ha nagyon ráér (dédunokái körében), megvárhatja, míg Magyarországon is legalizálják a sorozatlövésre alkalmas lőfegyvereket.

Uram János – Vass Gábor