Nemrégiben a www.9mm.hu fegyveres fórumon egészen agresszív vita zajlott le a gázpisztolyok biztonságos tűzkészen viselhetősége, illetve a leejtéskor történő véletlen elsülés lehetősége kapcsán. Ezt a problémakört elemezném kicsit alaposabban.
“Úgysem dobálom”
Ez az az érv, mellyel – afféle önmegnyugtatásként, és a “béna amatőrök” felett álló felsőbbrendű lényként – nyugtatják magukat azok, akik nem feltétlenül racionális szempontok, hanem inkább a külső alapján választanak. “Én felelősséggel viselem és kezelem a fegyveremet, odafigyelek, hogy ne eshessen le” – ez alapján a logika alapján persze minden üvegpohár és porcelán étkészlet is örök életű lenne, hiszen azokra is igyekszik vigyázni az ember, és lehetőleg nem dobálja őket.
Azonban mégoly gondos gazda mellett is megtörténhet, hogy a gázpisztoly leesik, például mert a ruházat levételekor abban (pocket holster) vagy azon (övtök) felejti az ember – ez velem is megesett már nem egyszer. Ellentétben az előző bekezdésben emlegetett emberfeletti lényekkel. Legalábbis saját bevallásuk szerint.
De talán az még velük is előfordulhat, hogy elbotlanak, vagy megcsúsznak a jeges úton, és pont a fegyverükre esnek. vagy esetleg rájuk csukódik a metrókocsi vagy egy lift ajtaja, vagy akár saját autójuk ajtaját csapja rájuk a szél. Ilyenkor felettébb kellemetlen tud lenni, ha egy gázpatron fűszerezi a körülöttünk állók unalmas hétköznapjait.
Ebből ugyanis a nyilvánvaló kényelmetlenségek mellett könnyedén lehet szabálysértési- vagy büntetőeljárás is akár.
Védekezés az efféle véletlenek ellen
0. Nem hordunk fegyvert – azt hiszem ez azért olvasótáborunk esetében kevéssé elfogadott opció. Aki ebben gondolkozik, az úgysem jutott el eddig az olvasásban.
1. Modern DA/SA vagy DAO gázrevolvert hord, ezek szinte mindegyike esetében kizárt, hogy leejtéskor, vagy kakasra mért ütéskor elsülés következzen be. Mindaddig teljesen képtelenek a lövés kiváltására, amíg az elsütőbillentyűt akaratlagosan teljesen hátra nem húzzuk. Ráadásul messze ez a konstrukció a legmegbízhatóbb a gáz-riasztó fegyverek mezőnyében. Azonban persze nem olyan “menő”, mint öntöltőt hordani (és kevesebb töltény is fér bele), másrészt bizonyos méretek alá nem lehet lemenni, hiszen egy 5-lövetű forgódob 9 mm-es gáztölténnyel kiad egy minimális méretet. Igazán zsebre rakható méretű gázpisztoly az sajnos csak öntöltőben kapható.
2. Cső alá töltve hordjuk. Ez tényleg biztonságos, biztosan nem sül el. Ekkor azonban nagyon-nagyon messze vagyunk attól, hogy egy kicsit is hirtelen támadásra effektíven válaszolhassunk. Mert maga a csőretöltés mehet ugyan villámgyorsan, ha sokat gyakorol a tulajdonos. De akkor is két kéz kell hozzá (hagyjuk most a nadrágszíjon és fűzfánfütyülőn, valamint a napfényes holdsugáron megtámasztással csőretöltős esti meséket). Két kéz pedig egy tipikus utcai szituációban ritkán áll rendelkezésre, mert például ütésre emelt sörösüveget kell elhárítani vele, vagy éppen egy jókedvű pitbull ráncigálja.
3. Bebiztosítva viseljük. Figyelem: van számos olyan típus, melynél sajnos a bebiztosítás legfeljebb azt gátolja, hogy az elsütőbillentyű meghúzásával lövést lehessen leadni, de egy izmosabb ütés hatására szépen eldurrannak. A bebiztosítva viselésnek akkor van értelme, ha a manuális biztosító fizikailag blokkolja annak lehetőségét, hogy az ütőszeg vagy a kakas előremozdulhasson. Vannak típusok, ahol a szánbiztosító például bebiztosított állásában fizikailag megfogja, nem engedi mozogni az ütőszeget, ezek kedvezőek ilyen szempontból. Vannak típusok ahol (például a revolverezés hiánya miatt) csak a felhúzott kakasra való rábiztosítás az opció (cocked-and-locked amerikai-angolul), itt érdemes tesztelni, hogy ez tényleg véd-e a leejtéskori elsülés ellen. Illetve ilyen esetekben olyan tok javasolható, amelynél a zárópánt a felhúzott kakas és az ütőszeg között kap helyet. Tehát, ha a kakas leold, még mindig van egy plusz “védőfal”. Belátható azonban, hogy a kibiztosítás finom motorikus mozdulat, könnyű stressz alatt elhibázni, és sok fegyveren a biztosító sincs éppen ergonomikus helyen.
4. Olyan típust keresünk, amelyen van valamilyen biztonsági megoldás a külső erőhatásra történő “magától” elsülés ellen. Ezek közül a két leggyakoribb a repülő ütőszeg és a kakas biztonsági állása. A tokban levő fegyvert ért reális külső erőhatások esetében ezek eléggé jól védenek a vétlen elsülés ellen. El kell viszont ismerni, hogy az aránylag magasról való kemény felületre leejtés ellen ezek nem nyújtanak 100%-os védelmet. A repülő ütőszeg tehetetlenségét és rugójának erejét legyőzheti a becsapódás ereje (csőtorkolatra ejtés), a kakasra ejtés esetében pedig a biztonsági állásban álló kakasba csapódik be a hátramozgó szán, és vele az ütőszeg és a hüvelyvonó által húzott töltény.
5. Passzív ütőszegbiztosítással rendelkező fegyvert választunk. Ez azt jelenti, hogy valamilyen belső mechanikus elem folyamatosan blokkolja magának az ütőszegnek a mozgását, mindaddig, míg a billentyű nincs teljesen hátrahúzva. Ez tökéletesen biztonságos akár több méterről való betonra leejtéskor is. Egy apró probléma van vele: jelenleg ilyennel rendelkező öntöltő gázpisztoly újonnan itthon nem kapható.
Technikailag nem csak gázpisztolyra igaz
Tudomásul kell tehát sajnos vennünk, hogy a ma kapható gázpisztolyoknak csak kisebb része alkalmas arra, hogy biztonságosan és tűzkészen is viselhessük. Ezért is bölcsebb revolvert választani a nyilvánvaló magasabb fokú megbízhatóság mellett. Az ezen cikkben leírtak tisztán műszakilag persze a valód maroklőfegyverekre is igazak. Viszont egyrészt azoknál azért az utóbbi 10-15 évben már nem nagyon jelennek meg olyan új önvédelmi/szolgálati típusok, melyekben ne lenne valamilyen passzív ütőszegbiztosítás. Másrészt azok a magyar valóság keretei közt a gyakorlatban úgysem érdekesek kimutatható számú polgár számára. Hiszen a gyakorlatban a tömegek számára csak és kizárólag a gázpisztolyok elérhetők, mint az önvédelem legális eszközei.
Vass Gábor