Sportág-bemutató: SAS – Sport Action Shooting
A SAS a legfiatalabb magyar sportlövészeti versenyág, ami azért jött létre, hogy a sportlövők (valamint a honvédelem és rendvédelem hivatásos/szerződéses/önkéntes tagjai) biztonságos és gyakorlatias keretek között tudják a lőtudásukat fejleszteni. (A Sport Action Shooting-nak természetesen nincs köze a brit Special Air Service-hez. – A szerk.)
Kialakulása
A SAS egy Magyarországon kialakult versenyág, azonban számos meglévő korábbi versenyágból merített tapasztalatot.
A formális szabályok leginkább az MSSz Steel Challenge-hez kötődnek (pl. a fegyver divíziók megnevezései megegyeznek), a szemlélet pedig a 10-20 évvel ezelőtti IDPA-hoz áll legközelebb. Abban az időszakban jellemző volt a “rendes” fedezékhasználat és az ismeretlenes pályák. Ez utóbbiakhoz készült egy mini oktatóvideó Simonyi Ottó főszereplésével: foto.belse.hu/ismeretlen.mp4
2020-ban volt az első SAS verseny, ezt követte további hat 2021-ben, majd már MSSz minősítő versenyként 9 db 2022-ben. A helyszínek: Esztergom, Gyál, Győr, Tab, Mogyoród, Jászfelsőszentgyörgy, Budapest, Neszmély, Dunaújváros.
Szabályok
Röviden összefoglalva a szabályokat: életszerű önvédelmi (ideértve a rendvédelmi fegyverhasználatot is) helyzetek szimulálása sportversenyen. A nagy kaliberű pisztolyok esetén minden felszerelésnek mindennapos viselésre alkalmasnak kell lennie. A lőlap egy absztrakt matematikai alakzat 6 téglalappal, amin a legjobb találatok vannak értékelve a ráírt büntetőidőnek megfelelően (tehát ha a 2 legjobb találatot értékeljük, és van 1-1 db találat a 0-s, 2-s, 5-s mezőkben, akkor a végeredmény 2 másodperc büntetés).
A fedezékeknél a még meg nem támadott célok felől nézve a lábnak teljesen, a felsőtestnek legalább félig takarva kell lennie. Aki egy kicsit kilóg, az a “Fedezék” felszólításra korrigálhat, ennek hiányában 3 másodperces eljáráshibát kap. Ha teljes mértékben kilép a fedezékből, akkor 10-13 másodperc büntetést kap.
A pálya végeredményét az idő+büntetések együttese adja.
Mint minden hasonló sportágban, itt is nagyon komolyan vesszük a biztonságot, lényegében, ha valaki az igazán veszélyes cselekedet 1/3-át megteszi, már kizárásra kerül a versenyből.
Pályák példaként
A száraz bevezető után nézzünk meg néhány konkrét pályát:
1. Pisztoly
Kezdjük pár egyszerűbbel a legelső pisztoly versenyről:
“Otthon, édes otthon”: Ennek a pályának (azon kívül, hogy egy gyors-pörgős pálya), az volt a célja, hogy a kezdő versenyzőknek felhívja a figyelmét a taktikai elsőbbséggel való végrehajtásra, vagyis hogy szépen szeletelve kell támadni a jobboldali célokat, hiszen ahonnan a belső cél látszott, oda csak az után kerülhet az ember, ha a külsőt már meglőtte. 1. cél támadása behúzódva a fedezék mögé:
- cél támadása közelebb a fedezék széléhez:
Végül a 3. cél leküzdése a bal oldalról:
“Késelés”:Nagyon fontosnak érzem, hogy ilyen jellegű pálya sok versenyen legyen, hiszen magyar alattvalóként önvédelmi fegyverünk úgysem lehet, és elenyésző eséllyel kerülünk lőfegyveres támadás áldozatává, de azt fontos gyakorolni, hogy gázpisztollyal hogyan hárítanánk el egy késes támadót: pont úgy, mint éles fegyverrel. Ennek megfelelően az ellenünk (is) irányuló támadás a közvetlen közelünkből indul:
Ahonnan nagyon gyorsan távozunk legalább 91 cm távolságra fegyverrántás közben:
Majd további hasonló távolodás közben elérünk 3 találatot:
“Veszélyes utca”: ez egy kicsit bonyolultabb, itt induláskor fogni kellett egy ember méretű bábut gyenge kézzel:
Az első célcsoportot (2 közeli célt) fedezékbe mozgásból, egy kézzel kellett leküzdeni:
Majd utána a fedezékben el lehetett engedni a bábut, és innentől mindkét kezet lehetett használni a 3. és a 4. cél leküzdéséhez, természetesen a paraván fedezékében maradva (ami a 3. cél esetében nem volt egyszerű, főleg jobbkezeseknek):
2. Puska
Viszonylag ritkák a SAS puska versenyek, de a legelső SAS verseny pont ilyen volt, pár fotó innen (a 300 m-es pályáról nem készült felvétel, pedig ilyen távolságra is volt kirakva cél):
És egy pár fotó a tavalyi puska versenyről és az idei SAS puska OB-ról:
Néha az autómból is lövünk:
És néha az utánfutómból is (itt egy pontból nem látható az összes cél, ezért bizony át kell menni az utánfutó túloldalára, ami közben átbillen alattunk):
2022. Országos Bajnokság
A 2022-es OB pályái közül néhánynak egészen különös története volt: számos esetben van arra példa, hogy sok-sok embert lemészárolnak a lőfegyver nélküli támadók, miközben lőfegyverrel könnyedén megvédhették volna magukat az áldozatok.
Ilyen konkrét, a valóságban megtörtént helyzeteket mutatott be számos itteni pálya.
A “Deltone mészárlás” hátteréről en.wikipedia.org/wiki/Deltona_massacre oldalon lehet olvasni, és azért volt nagyon különleges, mert egy szekrényben állva indult a pálya, mivel a valóságban is az egyik áldozat ott próbált elbújni (a maximális biztonság érdekében csak kint lehetett csőre tölteni a fegyvert).
A “Vasútállomáson” pályán eredetileg (edition.cnn.com/2014/03/01/world/asia/china-railway-attack/index.html) 10 gyilkos 29 embert késelt halálra, szóval védjük meg magunkat és további 28 ártatlan járókelőt:
És volt olyan pálya is, ahol 67 tanulót kellett megvédeni a gyújtogatóktól (en.wikipedia.org/wiki/Kyanguli_Fire_Tragedy):
Néhány nagyon közismert fegyverhasználat is megjelent a pályákon, mint pl. Kyle Rittenhouse (szerepelt a Kaliber magazinban is, illetve a www.kaliberinfo.hu portálon is, legutolsó rész itt érhető el: www.kaliberinfo.hu/cikkek/megtortent-esetek-a-rittenhouse-ugy-4-resz):
Valamint Eli Dicken (akkori infók alapján 8 találat 15 másodperc alatt 36,6 méterről, róla is többször volt szó az újságban, kaliberinfo.hu/cikkek/megtortent-esetek-eli-dicken-tortenete-majdnem-egy-evvel-kesobb )
A messze (36,6 m-re lévő) szögletes nagy fémcélra kellett lőni (a jobb oldali papírcélok egy másik pályához tartoznak).
Az újpesti késelés (amivel kapcsolatban nagyon érdekes riportot láthatunk a youtube-on “Budapesti Zsaruk – Szarvas Erika” és “Budapesti Zsaruk – Lingvai Péter” címen), ahol mozogva kellett mozgó célra lőni:
Versenyek
Miközben a hasonló sportágakban a pályák változatosak, mi egy lépéssel tovább mentünk: nálunk a pályák is, és a versenyek is változatosak.
Sok verseny “közepes” nehézségű, mint a fent bemutatottak.
SAS bevezető verseny
Van néhány egészen könnyű verseny, ezekre a legjobb példa a “SAS bevezető verseny I.” Nagyon fontos, hogy senkinek sem kötelező ezzel a versennyel kezdenie, de ez olyan versenyzőkre van optimalizálva, akik eddig “csak” Rapid Shooting, Steel Challenge, vagy akár pontlövészettel foglalkoztak.
Az első pálya nagyon hasonlít a Rapid shootingra: 3 cél van, 2-2 találatot kell elérni rajtuk, de mivel mind látható, ezért először a közeli kombinált cél célterületét kell eltalálni (a no-shoot rész elkerülésével), majd a 2 távolabbit:
A következő pálya fedezék mögött indul, ezért itt már “szeletelni” kell, vagyis láthatósági sorrendben lőni (a fedezék jobb oldalától jobbról-balra haladva), végig ügyelve a fedezékhasználatra:
Az utolsó pálya a legbonyolultabb: 4 lőszerrel indul a lövő, amivel a 2 látható célra 2-2 lövést lead, majd előremozog a fedezékbe, közben tárat cserél (mivel közel a fedezék, gyakorlatilag álló helyzetben tölt csőre), ahonnan 3-3 lövéssel meglövi mindhárom célt (fedezékhasználattal):
Összességében viszonylag egyszerű verseny, csak 25 lövés, megépíteni is nagyon könnyű, mégis gyakoroltatja a taktikai sorrendet látható céloknál és fedezékhasználat közben is. Van benne pici mozgás (üres fegyverrel), tárcsere is.
Speciális versenyek
Ezen kívül vannak “különleges” SAS versenyek is, de azok már egy másik cikk témái…
Az összes SAS verseny megtekinthető (lesz) a belse.hu oldalon, közte pl. a szeptember 23-án Gyálon megrendezésre kerülő OB.
Belme Attila