KaliberInfo

PCC és WTF? – Karabély, kurtály, kötözködés

PCC, puska, karabély, gépkarabély…

 

Ahányszor cikket, videót vagy hírt közlünk online felületeinken pisztolylőszert tüzelő öntöltő hosszú lőfegyverről, egyből ott terem néhány trollkodó. Ezek azzal próbálnak lelkesen hozzá nem értésünkre felhívni mindenki figyelmét, hogy kifejtik: az bizony nem pisztolykaliberű karabély, mert nem karabélylőszeres. Pedig lehet, hogy nem mi vagyunk a hülyék.

 

Ezt pedig így hívják, mert ez a neve!

 

Azt elöljáróban le kell szögezni, hogy a PCC, azaz Pistol-Caliber-Carbine egy nemzetközileg bevett terminus technicus, és pontosan azt jelenti, amit a bevezetőben vázoltam: központi gyújtású pisztolylőszert tüzelő, csak öntöltő működésű, vállból való tüzelésre tervezett lőfegyver. Ez adott fegyverjogi környezetben lehet hosszú lőfegyver, vagy SBR (short barreled rifle), vagy akár EU-s A7 kategória.

Tipikus képviselői ennek a kategóriának a CZ Evo3 S1 Scorpion (csőhossztól függő jogi besorolással), a Ruger PC Carbine (nahát, ennek még a neve is ez), a HK SP5 válltámaszos verziói, a HK USC (itt is benne van a Carbine a névben) vagy a sokféle 9 mm Luger lőszeres AR-15-alapú fegyver.

A Pistol Caliber Carbine egyébként az ezekkel űzött versenyszám neve is – lásd IPSC szabálykönyv (https://www.ipsc.org/pdf/RulesPCC.pdf), illetve az IDPA versenyrendszerében is így hívják hivatalosan (https://www.idpa.com/idpa-matches/idpa-match-rules/).

Továbbá: a kontinensen igencsak fontos német szaknyelv is pontosan eképpen definiálja: “Pistolenkarabiner sind halbautomatische Langwaffen, die Kurzwaffenmunition verschießen”. Az összes jelentős német sportlövő szövetség (BDS, BDMP, DSU) rendelkezik ilyen fegyverekhez kiírt versenyszámmal.

 

És akkor mi van a lőszerrel?

 

De akkor mitől karabély? Nem a lőszerétől.

A karabély a magyar köz- és szaknyelvben mindig is az adott korban megszokott puskánál rövidebb csövű vállfegyvert jelentette – anélkül, hogy a kettő határai bármikor is élesen meg lettek volna különböztetve. Lásd az Osztrák-Magyar Monarchia Mannlicher M1895 ismétlőpuskája 1282 mm teljes hosszú volt, míg ennek karabélynak nevezett rövidebb verziója csupán 1000 mm. És az utóbbi is nyilvánvalóan ugyanazzal a 8×50 mm R teljes hosszúságú puskalőszerrel üzemelt. És akkor ott van még a régi szép magyar kurtály szó, mely ugyancsak rövid puskát jelentett, amit elsősorban szakcsapatoknak, nem lövészfegyverükkel harcot vívóknak adtak ki. (Ma ezt PDW-nek is nevezzük, talán mert a kurtály kifejezetten pornófilmes kifejezésnek tűnhet…:-)))

 

Innen indulhatott ki a félreértés

 

Amennyiben egy pisztolylőszert tüzelő vállfegyver tud sorozatot is lőni, akkor egyértelműen géppisztolynak nevezzük, de nyilván polgári fegyvertartás vonatkozásában ennek nem sok relevanciája van.

A Varsói Szerződés idején a Magyar Néphadseregben viszont – TÉVESEN – így nevezték sokáig a kalasnyikov-rendszerű, 7,62×39 mm-es lőszert tüzelő sorozatlövő egyéni lőfegyvereket is.

Ezeknek lett aztán – HELYESEN – a nevük gépkarabély. A 7,62×39 mm 43M lőszert pedig elnevezték (gép)karabélylőszernek, és ugyanezt alkalmazzák a többi KÖZTES LŐSZERRE, így az 5,45×39 mm-re és az 5,56×45 mm (.223 Rem) lőszerekre.

Magam ebből géppisztoly-gépkarabéllyá átnevezésből, és az azt övező bizonytalan szaktudásból eredeztetem azt a félreértést és agresszív ellenségességet, ami a pisztolykaliberű karabély szakkifejezéshez kapcsolódik!

A sorozatlövést nem tudó, köztes lőszeres vállfegyver pedig az öntöltő karabély. Tehát logikus és egyszerű megkülönböztetése ennek az olcsóbb és kisebb teljesítményű pisztolylőszerrel üzemelő vállfegyver-társától, hogyha annak nevébe beletesszük, hogy milyen üzemanyaggal működik. Máris kész a PCC! Ugyanakkor jellemzően mindkettő tényleg rövidebb csőhosszal bír (10-18″), mint egy klasszikus puskalőszeres fegyver, mondjuk egy nagygolyós .30-06-os vadászpuska.

 

Vass Gábor