Rendszeresen felmerülő kérdés – különösen nyáron – hogy külföldi utazáskor, nyaraláskor milyen önvédelmi eszközt vihetünk magunkkal? Ebben a tekintetben SEM egységes az EU szabályozása, ami egyik országban teljesen legális, azért a másikban pénzbüntetés jár, vagy bevisz a rendőr – a schengeni határok láthatatlansága okán pedig akár véletlenül is átcsúszhatunk egyik országból a másikba. Egy dolog biztos, a hazai gáz-riasztó viselési engedély csak a trianoni magyar határok között érvényes. De akkor mit tehet az, aki külföldön sem akar védtelen maradni? Hiszen a turisták világszerte a kisstílű bűnözők kedvelt célpontjai.
Vagy megkockáztatjuk a pénzbírságot, az eszköz elkobzását és esetleg néhány kellemetlen órát egy őrszoba fogdájában, vagy alaposan tájékozódunk a cél- és tranzitország(ok) ilyen szabályairól.
Alapvetően persze a turistának kinéző, normálisan öltöző és viselkedő turistákat a hatóságok sehol nem szokták zaklatni, és (nyugat-)Európában a legtöbb helyen nem is szabad indokolatlanul igazoltatgatni/ruházatátvizsgálni, de akár egy múzeum/templomlátogatásnál is beleszaladhatunk fémkereső kapuba! Fegyver alakú dolgot pedig ha repülőgéppel utazunk, eleve fel sem vihetünk, még feladott poggyászban sem.
Éppen ezért állítottunk össze egy kis listát gyakoribb utazási célokról/környező országokról, elsősorban azon szempontból, hogy az itthon legálisan, kereskedelemben beszerezhető önvédelmi eszközök tekintetében adjunk útmutatást.
A kést NEM tekintjük önvédelmi eszköznek, lőfegyvert sehova nem vihetünk ki önvédelmi céllal legálisan, illetve vannak olyan önvédelmi eszközök, melyek több európai országban legálisak (pl. elektrosokkoló), de itthon nem beszerezhetőek. Ezekkel írásunk szándékosan nem foglalkozik. Továbbá felsorolásunk nem teljes, hiszen lehet, hogy X országban a felsoroltakon kívül más eszközök is legálisak, de nekünk arról nincs érdemi, ellenőrizhető információnk, pláne nem jogszabályi hivatkozással.
FELHÍVJUK A FIGYELMET, HOGY A LENTI LISTA A JELEN (2019/Július) PILLANATBAN ELÉRHETŐ INFORMÁCIÓKAT TARTALMAZZA. A jogi környezet időnként változik! A lent leírtak NEM MINŐSÜLNEK jogi tanácsnak, vagy állásfoglalásnak, semmiféle felelősséget nem vállalunk a bennük leírtakért.
– Ausztria, Csehország: minden (nem gumiképes) gáz-riasztó fegyver es gázspray (valamint folyadéksugár-kilövő) szabadon tartható és viselhető is (rejtve).
– Németország: csak PTB-körben jelzéssel ellátott gáz-riasztó tartható szabadon, de csak kis fegyverviselésivel (KWS) viselhető, amit csak helyi lakos kaphat. Ellenben BKA (=Bundeskriminalamt) típusjóváhagyó jelzéssel ellátott CS, CN és Tierabwehrgerat jelzéssel ellátott Pepperspray-ből bármekkora viselhető, Guardian Angel es JPX-kétlövetű folyadéksugár-kilövők szabadon viselhetőek (de a JPX-4 és JPX-6 jelenleg NEM is tarthatóak szabadon!).
UPDATE: 2020-TÓL a négylövetű, töltényűrblokkos Piexon JPX6 is szabadon tartható és viselhető Németországban, még a lézerirányzékos kivitel is!
– Olaszország: csak pepper hatóanyagú spray (20 grammos töltettömegig) és folyadéksugár-kilövő viselhető szabadon. Ugyanakkor állat elleni védelemre a töltettömeg-korlát nem létezik (kicsit a fura német szabályozáshoz hasonló).
– Románia, Szlovákia: bármekkora CS vagy pepperspray és folyadéksugár-kilövő viselhető.
– Lengyelország: bármekkora CS és pepperspray es folyadéksugár-kilövő viselhető, gumilövedékes csak 17 J-ig, gaz-riasztó csak 6 mm fb pl. vagy .22 Lang Knall kaliberű (ezek is csak riasztóra töltve, így túl sok relevanciával nem bírnak).
– Szerbia, Horvátország, Szlovénia: pepperspray és Guardian Angel biztosan viselhető szabadon
– Svájc: csak pepper hatóanyagú spray viselhető, Guardian Angel szabadon viselhető, JPX(-2, 4,6) szabadon tartható, de nem viselhető.
– Franciaország: CS és pepperspray szabadon viselhető 100 ml töltet-térfogatig, csakúgy, mint a folyadéksugár-kilövők.
– Ukrajna: pepperspray szabadon viselhető.
– Oroszország: CS és paprikaspray szabadon viselhető méretkorlát nélkül, és a folyadéksugár-kilövők is.
UPDATE:
– Egyesült Királyság: az előre kitöltött halotti anyakönyvi kivonatunk. Az európai késelés-főváros London, mégsem lehet az alattvalónál még egy gázspray sem, maximum (ez nagyon vicces) “criminal identifier” festék-spray. Sok sikert! https://www.ebay.co.uk/itm/174173067474
– Svédország: a klasszikus gázspray-hatóanyag az tilos, de 10% mentol hatóanyagú gázspray vásárolható is viselhető. Ez gyengébb ugyan, mint az általunk használtak, de nagyon kellemetlen arcba kapva és hatásosan vakít percekre.
– Dánia: 2019. január 1.-től legalizálta a pepperspray (OC, PV hatóanyagú) birtoklását és vásárlását, valamint deklarálták, hogy jogos védelmi helyzetben használható az eszköz.
A közterületi viselésre azonban továbbra is furcsa, felemás lett a szabályozás, hiszen ahhoz hozzájárulást kell kérni a rendőrségtől, ha például korábban támadás érte a kérelmezőt, vagy zaklatás sértettje volt. Más kérdés, hogy ezekben a skandináv országokban egyáltalán nincs a rendőrnek joga ötletszerűen igazoltatgatni-ruházatátvizsgálni.
– Spanyolország: olyan CS és pepper hatóanyagú gázspray-k viselhetőek legálisan, melyeket a helyi BM jóváhagyott (erre a “Homologado” kifejezést használják, és a spray-n az alábbi formátumú regisztrációs számsor “N.º Registro DGSP-23-33-SDP” fel van tüntetve.) Bár ezek jelentős része teljesen azonos a máshol kapható típusokkal, mégis célszerű 10-20 euróért helyben megvenni a biztosan megfelelő típust.
UI: hogy BELFÖLDÖN milyen opcióink vannak a legalitás határain belül, olvassák el ezt a cikkünket:
Vass Gábor