KaliberInfo

Milyen a szolgálati kiskaliberben? – CZ P-07 Kadet .22 LR – 1. rész

CZ P-07 felszerelt .22 LR Kadet szettel

 

Mi is ez az eszköz….? Ez egy átalakító készlet, ami a kifejezett a CZ P07-es modelljére készült, tartalmaz egy szánt, csövet és helyretoló rugót. Ezt kell a bázisfegyver tokjára a részleges szét- és összeszerelés lépéseit követve ráhelyezni és innentől kezdve .22 LR lőszerekkel üzemel. Ilyen átalakító készlet elérhető továbbá P09-hez is – rendszeresítve Magyarországon nincsen.

(Ez a kétrészes cikk a nyomtatott Kaliber magazinban megjelenő teljes írás rövidített változata!)

 

Célja az olcsóbb gyakorlás lehetőségének a megteremtése volt, mivel ugyan azzal a tok- és elsütőszerkezettel lehet lövéseket leadni, csak jóval kedvezőbb áron. Mivel hivatásosként dolgozom, ezért – szerencsés kevesek egyikeként – jogosult vagyok önvédelmi maroklőfegyver tartására. Mivel a CÉG a CZ P-09 és P-07 modelleket rendszeresítette, ezért kézenfekvő volt, hogy az önvédelmim is ilyen legyen, így jóval több lehetőségem van – ha nem is a szolgálatival- de legalább a szolgálatival megegyező típussal gyakorolni.

 

Mennyi az annyi?

 

A cikkben szereplő váltókészletet 215 db Mátyás ellenében adták oda a vadászboltban, a komplett P-07 Kadet pisztoly 268.000 Ft lett volna, szóval kb. 50 db értékálló magyar ezressel beljebb voltam ezzel a megoldással, amiből természetesen lőszer lett.

A doboz egy szép, kulturált műanyag szállítókoffer, ami azért jóval kisebb, mint a pisztolyoké, de a készlet tökéletesen elfér benne.

Benne  található a szán és a cső, 3 db helyretoló rugó, kék, fekete és piros színekkel jelölve (gyenge, standard és erős lőszerhez) 2 db 10 lőszeres tár és egy szánakasztó „.22LR” jelzéssel.

 

Ez a komplett Kadet szett

 

Eltérő anyaghasználat

 

A tárak az adogatórugót leszámítva teljesen műanyagból készültek, de hibátlanul teszik a dolgukat kb. 300 lövés távlatában. 10 lőszert minden gond nélkül be lehet tölteni és ki is lehet lőni az eszközzel.

A szán már érdekesebb. Nem mágnesezhető és a 9 mm-es szánjához képest jóval könnyebb, és három helyen ki is van könnyítve. A CZUB.cz gyártói weboldal szerint a szán anyaga dúralumínium (a P-09, P-07 és az SP-01 .22 LR Kadet szetteknél ugyancsak).

A kikönnyített dúralumínium szán a csővel és a helyretoló rugóval

A cső anyaga természetesen már acél, meglehetősen masszív és kicsit túl is nyúlik a torkolata a szánon, aminek fogalmam sincs, hogy mi a jelentősége (ha már egyszer nem menetes), de teszi a dolgát, úgyhogy annyira nem is foglalkoztatott. A szánhoz értelemszerűen nem a 9×19 mm-es modellektől megszokott Browning III-as (Browning-SIG) reteszeléssel kapcsolódik, hanem egy teljesen sima szabad tömegzáras megoldással működik az eszköz, ami a kaliberét tekintve teljesen érthető.

A szánakasztót cserélni kell, de a szánakasztás működik

Az irányzékok formavilágukat tekintve hajaznak a megszokott CZ P-09 és P-07 pisztoly irányzékaira, de nem fluoreszkálnak és anyaguk valószínűleg acél.

A .22 LR szánakasztón sok különbség szabad szemmel nem látható, kissé „gyengébb”, de nagyjából ennyi. Nyilván nem véletlenül kapta a „.22LR” jelölést.

A következő részben megnézzük milyen lőszerrel hogyan muzsikál a cseh váltókészlet!

 

FOLYTATJUK!!!

 

Jobbágy Csaba

 

Technikai adatok:

CZ P-07 Kadet átalakítókészlet

 

Kaliber: .22 LR

Hossz: 170 mm

Csőhossz: 104 mm

Üres tömeg: 270 gramm

Tárkapacitás: 10 db