KaliberInfo

Mi a különbség lőszer és töltény között?

Lőszer (+metszete), töltény, lövedék

 

Nagyon nagy kavarodás van azzal kapcsolatban a fejekben, hogy pontosan mi is számít lőszernek illetve tölténynek. Holott a lőszer fogalmának meghatározása vizsgakérdés a fegyverismereti vizsgán, tehát a felkészülés során ezt is meg kellet tanulnia a vizsgázónak… Azon már meg sem lepődök, hogy a rendőrség sincs tisztában azzal, hogy pontosan mi micsoda és az engedélyköteles-e vagy sem.

 

A megtörtént eset, amikor a vásárló sem tudja mit szeretne pontosan…

– 9 mm-es lőszert kérek.
– Nem tartunk lőszert, csak töltényt.
– Jó akkor adjon, azt mutatom a fegyvertartási engedélyem!
– Tudja mi a lőszer és a töltény között a különbség?
– Nem.
– A lőszer tartalmaz lövedéket, a töltény nem biztos. Most akkor mit is szeretne?
– Lőszert.
– Azt nem tartunk.
– Jaaaaaa!

 

A törvényi háttér

 

Jelenleg a 2004. évi XXIV. törvény a lőfegyverekről és lőszerekről lesz számunkra az iránymutató, annak is a 2. §-a hiszen ez tartalmazza a fogalmi meghatározásokat. A könnyebb emészthetőség szempontjából 2 részre fogom bontani a fogalmak körét, méghozzá engedély köteles és engedély nélkül tartható termékekre.

Megjegyzés: A felsorolásban a jobb érhetőség miatt nem a törvényben szereplő sorszám szerint fognak következni a fogalmi meghatározások.

 

Engedélyköteles

 

Az engedélyköteles eszközöknél is két külön kategóriát kell létrehozunk. Vannak az engedély bírtokában megszerezhető eszközök és az “A” kategóriába soroltak, amik polgári személyek számára csak a legritkább esetben engedélyezhetőek, vagy csak bizonyos fegyvertartók számára engedélyezett azok használata bizonyos esetben. (Teccik érteni ugye?) De először is tisztázzuk a lőszer fogalmát…

  1. lőszer: olyan egybeszerelt töltény, amely lövedéket, lőport, továbbá gyúelegyet tartalmaz;

A lőszer tehát a lövés leadásához szükséges 3 lőszerelemből áll. Bármelyike hiányzik, nem lőszer, hanem csak töltény. A HÜVELY azonban nem lőszerelem, nem is kell a lőszerré minősüléshez, szabadon is tartható. Tehát a hüvelynélküli (pl. 4,7 mm G11) vagy a rakétalövedék jellegű (Gyrojet) lőszer is engedélyköteles.

 

Lőszer részei – a csappantyúzatlan hüvely nem lőszerelem

 

4,7 mm G11 hüvelynélküli lőszer

 

  1. lőszeralkatrész (lőszerelem): lőpor, gyúelegyes töltényhüvely (csappantyús töltényhüvely), csappantyú és minden robbanó, gyújtó, fényjelző, páncéltörő és leváló köpenyes lövedék, melyet tűzfegyverből történő kilövésre terveztek;

Fontos kiemelni, hogy a lőszerelemek közül csak a következőek szerezhetőek meg lőszerek házilagos szerelésére (újratöltésre jogosító engedéllyel: lőpor, gyúelegyes töltényhüvely, csappantyú. (gyk: az elsütött csappantyús hüvely az nem lőszerelem, nem is engedélyköteles!)

 

“A” kategóriás (tiltott) lőszerek, lövedékek

 

A jelenleg is olvasott 2004. évi XXIV. törvény a lőfegyverekről és lőszerekről szóló törvény Melléklete tartalmazza azt, hogy mely eszköz milyen kategóriába tartozik. Ebből minket most csak az úgynevezett “A” kategória fog érdekelni, annak is az utolsó két pontja.

,,A” kategória

  1. Páncéltörő (áthatoló), robbanó, fényjelző vagy gyújtólövedékeket tartalmazó lőszer, valamint az ilyen lőszerhez való lövedék.
    4. Expanzív (kiterjedő) lövedéket tartalmazó pisztoly- és revolverlőszer, valamint az ilyen lőszerhez való lövedék, kivéve a vadászati vagy sportlövészeti célokat szolgáló lőfegyverhez, a használatukra jogosult személyek számára.

A fenti mellékleten kívül még a 4. § (1)-t kell elolvasnunk mely megtiltja az “A” kategóriába tartozó lőszerek illetve a huzagolt csövű lőfegyverhez való leváló köpenyes lövedékkel szerelt lőszer tartását.

  1. § (1) Jogszabály eltérő rendelkezése hiányában nem engedélyezhető:
  2. a) az ,,A” kategóriába tartozó tűzfegyver vagy lőszer;
    ….
    e) huzagolt csövű lőfegyverhez való leváló köpenyes lövedékkel szerelt lőszer tartása, valamint lézeres célzókészülék és éjszakai irányzék lőfegyverre történő felszerelése.

 

Mely lőszerek tartoznak az “A” kategóriába?

  1. expanzív (kiterjedő) lövedékű lőszer: olyan lőszer, melynek lövedéke üreges csúcsú vagy lövedéke a köpenytől eltekintve nem egy darabból áll;

Fontos itt megemlíteni, hogy a törvény melléklete tartalmaz két kivételt, mégpedig: Expanzív (kiterjedő) lövedéket tartalmazó pisztoly- és revolverlőszer, valamint az ilyen lőszerhez való lövedék, kivéve a vadászati vagy sportlövészeti célokat szolgáló lőfegyverhez, a használatukra jogosult személyek számára. Tehát expanzív lőszer alkalmazható vadászati és sportlövészeti célokra, de önvédelmi célra NEM. (Holott sokkal hatékonyabb és biztonságosabb lenne…)

Polgári célra teljes mértékben tiltottak a következő lőszerek, kivételt képeznek ez alól a 253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet a fegyverekről és lőszerekről 28. § (3) alapján az igazságügyi fegyverszakértők, akiknek (elméletileg) engedélyezhetőek “A” kategóriás fegyverek, illetve lőszerek.

  1. gyújtólövedéket tartalmazó lőszer: olyan lőszer, amelynek lövedéke olyan vegyi anyagot tartalmaz, amely a levegővel történő érintkezéskor vagy becsapódáskor lángra lobban;
  2. nyomjelző (fényjelző) lövedékű lőszer: olyan lőszer, melynek lövedéke a röppályát láthatóvá tevő, meggyulladó anyagot is tartalmaz;
  3. robbanó lövedékeket tartalmazó lőszer: olyan lőszer, amelynek lövedéke becsapódáskor felrobbanó töltetet tartalmaz;

 

Nem engedélyköteles

 

Minden van benne, egybeszerelve, mégsem lőszer

 

  1. muzeális fegyver és lőszer: az elöltöltő fegyver, továbbá a korszerű perem vagy központi, illetve elektromos gyújtású lőszer használatára alkalmatlan tűzfegyver, és az ilyen fegyverekhez használható 1945 előtt gyártott lőszer;

 

Tehát egy Lefaucheux-rendszerű gyújtópeckes, esetleg Dreyse-féle gyútűs puskához való, eredeti, XIX. századi lőszer bátran birtokolható, szabadon tartható. De ennek mai replikája MÁR NEM.

 

Polgárháborús fémhüvelyes lőszerek és töltények – nem mind engedélyköteles

 

Van benne lőpor, lövedék, de csappantyú nincs

 

A fenti muzeális fegyverek körében született számtalan olyan (pl: Burnside, Sharps), ahol a fegyver már hátultöltős volt, de a fémhüvely végén nem volt a csappantyú, csak egy furat, amin keresztül a KÜLÖN a lőkúpra helyezett csappantyú lángja elérhette a lőportöltetet. Ezek sem lőszerek.

 

Van csappantyú, lehet benne lőpor, de NINCS lövedék:

 

Nem szükséges engedély azon töltények (gáz- és riasztó) megszerzéséhez és tartásához, amiket a CIP szabvány kizárólag gáz- és riasztófegyverbe megfelelőnek minősít.

  1. gáztöltény: olyan, szilárd anyagú lövedékkel nem rendelkező töltény, amely a szemre és a légutakra ingerlő hatást kifejtő adalékanyagot tartalmaz;
  2. riasztótöltény: az a lövedékkel nem rendelkező, hang-, fény- és füsthatás kiváltására szolgáló töltény, amelynek kaliberjelét a fegyverek, lövőkészülékek, valamint ezek lőszereinek vizsgálatáról szóló miniszteri rendelet, illetve az abban meghatározott szabvány a riasztópisztoly és a riasztó revolvertöltények körében nevesíti;

 

9 mm PAK metszet

 

9 mm PAK CS gáztöltény

 

 

Ugyanakkor szintén nem szükséges engedély a vaktöltények megszerzéséhez sem, amiket lőfegyver kaliberre gyártottak, hiszen azok nem tartalmaznak lövedéket, tehát a lőszer fogalmát nem teljesítik.

 

  1. vaktöltény: az a lövedékkel nem rendelkező, hang-, fény- és füsthatás kiváltására szolgáló töltény, amelynek kaliberjelét a fegyverek, lövőkészülékek, valamint ezek lőszereinek vizsgálatáról szóló miniszteri rendelet, illetve az abban meghatározott szabvány a riasztópisztoly és a riasztó revolvertöltények vagy az ipari lövőkészülékek hüvelytöltényei körében nem nevesíti.

 

Az, hogy ezt a kategóriát sokan tévesen “vaklőszer”-ként aposztrofálják onnan ered, hogy a Rendőrség és a Honvédség következetesen “vaklőszer”-ezi őket a kiképzés során.

 

7,62×39 mm vaktöltény

 

Van lövedéke, de nincs benne lőpor, ezért nem lőszer

 

  1. flóberttöltény: olyan egybeszerelt töltény, melyet gyúelegyes töltényhüvelyből és lövedékből szereltek össze, lőport nem tartalmaz és hüvelyhossza nem haladja meg a 10,5 millimétert;

(Megjegyzendő: létezik olyan flóbert LŐSZER, amiben van lőpor, például a 6 mm-es vagy 9 mm-es sörétes patronok, melyeket madarászpuskákban használtak széles körben, természetesen messze 7,5 J felett. Ezek megszerzése és tartása ENGEDÉLYKÖTELES!)

 

6 mm flobert – nem engedélyköteles, nem lőszer

 

9 mm Flobert sörétes LŐSZER, engedélyköteles

 

És mi a leginkább nem lőszer: se lőpor, se csappantyú (se hüvely…)

 

Légfegyver lövedékek

 

Ez maga a lövedék – egy csőletörős légpuskába nem is kell más a lövéshez!

 

Juhász Ákos – Vass Gábor