KaliberInfo

Kalasnyikov-képeskönyv – recenzió

Könyvajánló – The AK47 catalog volume 6 (by Rob Stott)

 

Kalasnyikov-képeskönyv

 

A www.kalasnyikov.hu jóvoltából került hozzám ez a könyv, melynek magyar tematikájú részének elkészítésében némi segítséget is nyújtottunk. Az „AK47 catalog” egy sorozat, mely a különböző országok Kalasnyikov-variánsait mutatja be, igen nagy felbontású fotókon. Ez történetesen a magyar, a jugoszláv és csehszlovák típusokkal foglalkozó kötet.

 

Műfaja: határozókönyv

 

A „Kalasnyikov-képeskönyv” cím, bár fedi a tartalmat, hiszen a könyvben rendkívül jó minőségű, nagy felontású fotóké a főszerep, a szöveg csak másodlagos, valójában ez egy határozókönyv („recognition guide/handbook”).

Elsősorban gyűjtőknek – másodsorban hatóságoknak, például igazságügyi fegyverszakértőknek – szolgálnak ezek referenciaforrásként, pontos beazonosítást lehetővé téve például egy ismert fegyver ezernyi alváltozata között. Nos, a Kalasnyikov pont ilyen, hiszen soktucat országban gyártották, gyártják, a változatok száma minden bizonnyal meghaladja az ezret.

Egy gyűjtőnek fontos lehet azonosításban például a különféle lemezmegmunkálási nyomok elhelyezkedése, a feliratok betűtípusa és hasonlók – ezekhez pedig ideálisak a könyv képei. Ezek ráadásul mind eredetiek, korábban nem publikáltak.

Az is fontos, hogy ez nem egy teljes kötet adott országokról, hanem a már kiadottak kiegészítése, bővítése, ezért nincs bent például a közismert AMD-65 a magyar részben. De benne van az AKM-63, az AMP-69, az AK-63 és az 5,56×45 mm-es NGM/NGV is. Az utóbbi részben olyan érdekességekről is képek találhatóak, mint az NGM-ek korai kísérleti tárai, melyek az NDK-s STG-940 táraiból lettek átalakítva.

 

Vz.58 – hát ez meg mit keres itt?

 

Bizony, azt kell mondjam, ez nem illik ide, hiszen a Vz.58-nak semmi köze a Kalasnyikovokhoz. Azonban számomra mégis ez a könyv legérdekesebb része, ugyanis a billenő retesztestes csehszlovák gépkarabélynak még a fejlesztési modelljei/metszetei és prototípusai is teret kaptak ebben a fejezetben. Ezeket a prágai Hadtörténeti Múzeum szolgáltatta, igazán érdekesek. Én például nem tudtam, hogy eredetileg közvetlenül a töltényűr utáni gázelvételben és alig pár centis gázdugattyúban (lökőrúdban) gondolkodtak a tervezők, aztán a gázok eróziója miatt maradtak a hagyományosabb elrendezsénél. De gondolom sokan nem láttak még bullpup vagy 7,62×51 mm NATO-lőszeres Vz.58-at sem…

Visszatérve a Kalasnyikovokhoz: a CZ805 BREN előtti cseh(szlovák) próbálkozás a Kalasnyikov-rendszerű Lada gépkarabélycsalád volt – ennek szovjet 5,45×39 mm-es lőszer köré épült korai példányait is megtaláljuk a kiadványban.

A Rob Stott-féle könyvről elmondhatjuk, hogy igazán azok fogják értékelni, akik már bizonyos alapismeretekkel, elmélyüléssel bírnak a Kalasnyikovok nemzetközi világában.

 

Vass Gábor

 

Adatok:

Cím: the AK47 catalog volume 6

szerző: Rob Stott

terjedelem: 88 színes oldal

méret: A4-nél nagyobb, paperback

ISBN: 978-1-329-99496-6