IWA 2013-vállfegyverek 1. rész
Az élet nem áll meg a rövid csövű holmiknál! Az idei nürnbergi IWA kiállítás újdonságait feldolgozó sorozatunkat folytassuk a puskák, karabélyok és egyéb hosszú lőfegyverek témakörével.
Folytatás a 2013. júliusi nyomtatott Kaliberben!
Anschütz
A kiváló minőségű sport- és vadászfegyvereiről ismert német Anschütz is elhozott egy egyeneshúzású záras (kissé a biatlonfegyverekre hasonlító) .17 HMR ismétlőpuskát. A nagyon precíz fegyverhez szórásképet is mellékeltek, ami ugyancsak figyelemreméltó volt.
Browning
Minő meglepetés, egy újabb „szuperizgalmas” egyeneshúzású záras puska. A Maral esetében azonban olyan szembetűnően ronda az az L-alakú, hátranyúló felhúzókar, hogy az öreg John Moses sírna, ha látná. Ráadásul az a felhúzókar sikeresen csak jobbkezes lövőnek kényelmes, holott, ha tesznek egy kivágást a tok bal oldalára, akkor talán átszerelhető lenne.
BCM
Az olasz BCM a Berettákról ismerős Storm PM4 név alatt hozott ki öntöltő, pisztolykaliberű karabélyt. Illetve nem is biztos, hogy karabélyok, ugyanis a rövid csövű kis szerkezetek válltámasza opcionális, amint az olasz kiállító elmesélte, ezeket ők otthon jórészt biztonsági cégeknek adják el, amely célra a puskák amúgy tilosak. De pisztolyra válltámaszt utólag felszerelni már nem az.
Mindenestre egészen jó minőségben elkészített darabok. 9×19 és 9×21 mm mellett .40 SW lőszerhez is készülnek ezek a fegyverek, de legfőbb vonz-erejük a tűzkészen viselhetőség, hiszen elsütőszerkezetük revolverező (fesztelenítővel)! Ez a néhai Spectre géppisztoly öröksége, melyre a fejlesztést alapozták.
A halálfejes és egyéb vicces festéseket tartalmazó kiállított darabok gyakorlati hasznáról viszont nem vagyok meggyőződve. Honlapjuk (http://www.bcmeuropearms.it) angolságától viszont könnyen kaphatunk röhögőgörcsöt…
(Megjegyzem, ezen fegyverek prototípusait pár éve már láttuk, de ezek most sorozatgyártmányok.)
Ceska Zbrojovka
A nagy újdonság a CZ557 új ismétlőpuska, de ha Jack Bauer vallatna 2 részen keresztül, akkor sem tudnám bevallani, mi olyan nagy újdonság rajta. Pedig úgy hirdetik ezt a forgó-toló zárast, hogy „Great Leap Forward”, azaz nagy előrelépés. A sajtóanyag és a csinos szőke sajtós lány szerint újfajta felületkezelésű a faágyazás, javított az ergonómiája az 550-es elődmodellhez képest, hidegkovácsolt 20,4”-es csövet kapott a fegyver, mely 300 méteren. 308 Win. kaliberben 85 mm-es szórást tud, még 8 ezer lövés után is. Van még háromállású, a töltés-ürítést biztosítva lehetővé tevő biztosítója, és javított, sokféleképpen állítható elsütőszerkezete. Ha vadász lennék, biztos felizgatna. A puska, nem a szőke.
Fabarm – svájci címkével
Érdekességként említhető azon „sosem hallott” svájci cég is, amelyik nagyon rövidke csövű pump-action söréteseket hozott el, rendkívül vadítóra felöltöztetve. Csak éppen tüzetesebb szemrevételezéskor kiderült, hogy ezek csupán átcímkézett Fabarmok Olaszországból.
Chiappa és Akkar
Az USA-ban nagy szenzáció volt az olasz Armi Chiappa által forgalmazott Triple Shotgun, ami egy háromcsövű 12/76-os sörétes, felül egy, alul két csővel. Csakhogy a török standok fele ballagva az Akkar nevű cégnél bizony pont ugyanezeket az izgalmas darabokat láttuk kirakva. Egy rövid párbeszéd után könnyedén beismerték, hogy bizony az olasznak hitt fegyverek valójában törökök!
Az egycsövű Little Badger a Chiappánál máshol ugyan nem köszönt vissza, de vannak fenntartásaink a származási hellyel kapcsolatban. Ez egy minimalista stílusú egylövetű .22 LR csőletörős, csak SA kakasos elsütőszerkezetű kis túlélőfegyver. Nagy testvére, a Big Badger már némi fát is tartalmaz, illetve még egy csövet.410 sörétes kaliberben.
Remington
Az „olcsóbb 700-as”-nak szánt M783 forgó-toló záras ismétlő volt a nagy újdonság, de 600+ eurós német ára így is duplája az USA-belinek.
Heckler und Koch
A HK standján a már hosszú évek óta gyártott, de eddig itt nem kiállított UMP–9 műanyagtokos géppisztollyal játszhattunk el. Ez a szabad tömegzáras fegyver sokkalta ergonómikusabb volt, mint az általunk pár éve kipróbált és csalódást keltőnek ítélt polgári USC–45. A 40 mm-es gránátvetőjükből is sikerült kiállítani egy olyat, ami a G36 válltámaszát és azéra emlékeztető felsőrészt kapott, természetesen nagy szilárdságú műanyagból.
Innogun
Az egyeneshúzású záras ismétlőpuskákból évről évre többel találkozunk. Most a korábban hibrid vadászfegyvereiről ismert német Innogun is bemutatott egy példányt. Ennek jellegzetessége az, hogy saját ágyazásába visszafordítva a cső-zár egységet, lehet kisebb helyen szállítani. Viszont eközben hajmeresztő látvány.
ISSC
Az osztrák–német ISSC/ESC cégcsoportot eddig leginkább .22 LR kaliberű Glock-.szerű gyakorlópisztolyukról és SCAR-t mintázó kis kaliberű hobbipuskájukról ismertük. Most egy klasszikusabb jellegű, egyeneshúzású záras ismétlőpuskát mutattak be. Az SPA22/17 .22 LR, .22 WMR, .17 HMR lőszerekhez fog készülni, 10-lőszeres szekrénytárat és alutokot kap. Annyira prototípusfázisú fegyverek voltak kiállítva, hogy volt, amelyiknek átalakított airsoftpuska-ágyazása volt, és a tok még több darabból volt összecsavarozva.
Izhmash
Az IZS–126 jelzésre hallgató félautomata Kalasnyikov volt az orosz show csúcspontja. Elméletileg, mert ahányszor szét akartam szerelni (levenni a tokfedelet legalább), azonnal jött valami nagydarab arc, és közölte, hogy „nyilzja”. Az új fegyver lényege, hogy a zár megindulásával egy időben egy vele összekötött és a gázelvétellel is meghajtott rúd is elindul előrefele, és ezáltal kioltja a hátrarugóerők nagy részét. Emiatt aztán a felhúzása olyan érzés lett, mintha két rozsdás vasdarabot próbálnék egymáson rángatni. Viszont a kezelőszerveken, az ergonómián nagyot javítottak – igaz, ez nem kis részben a „Made in Israel” feliratú műanyag kiegészítőkön múlott. Hiába no, változik a világ, 30 évvel ezelőtt szerintem egyetlen ilyen alkatrész fellelése az izsevszki hadiüzemben tarkólövést ért volna.
Vass Gábor