FegyverNEMismereti vizsga – személyes tapasztalatok és hasznos tanulságok
Minap sikeres fegyverforgalmazói vizsgát tettem – és megbuktam a kombinált fegyverismeretin. Amíg friss a tapasztalat, rögzítem a tanulságokat mások számára is.
Előtte azt képzeltem, hogy a BM rendeletben szereplő kérdések csak a szóbeli vizsga tételei. Úgy gondoltam, az írásbelin jogszabályi meghatározásokat, előírásokat, határidőket kérdeznek (kérdeztek is). Szóbelin pedig simán átdumálom magam, mert olyan vérprofi válaszokat adok, hogy…
Természetesen a vizsga nem a vizsgával kezdődött, hanem a felkészüléssel!
A Nemzeti Jogszabálytárból (www.njt.hu) letöltöttem a 2004. évi XXIV. törvény a lőfegyverekről és lőszerekről és a 253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet a fegyverekről és lőszerekről hatályos változatát.
Ezután figyelmesen, értve, szükség esetén visszalapozva elolvastam a két jogszabályt.*
Ez azért is fontos, mert fegyverforgalmazási vizsgára nincs felkészítő tanfolyam, nincs tananyag, nincsenek kidolgozott tételek. – Ezt mindenkinek meg kell csinálnia önmagának.
FONTOS: a fegyverforgalmazási vizsgakérdések a kormányrendelet 10. számú mellékletében találhatók meg. – Nem pedig a 49/2004. BM rendeletben, ahogy az összes többi!
Ezután ismét figyelmesen elolvastam a két jogszabályt, és a fegyverismereti- és forgalmazó vizsgakérdéseket észben tartva szövegkiemelővel kijelöltem azokat a részeket, amiknek ismerete elvárt. Bármiben bizonytalan voltam Ctrl+F, és megkerestem (érdemes összefűzni a pdf fájlokat).
Vizsgára már jelentkezni sem volt egyszerű
A vizsgára jelentkezés felfogható egy első szűrőnek: legalább három rossz telefonszámot kaptam, és sok helyre kapcsoltak, mire végre olyan valaki került a vonal másik végére, aki el tudta mondani, mi a tennivalóm.
Elárulom, hogy az itt található jelentkezési lapot kell kitölteni (Ügyfélkapu kell!).
Másnap felhívtak telefonon, tájékoztattak a vizsga időpontjáról és helyéről – itt van lehetőség másik alkalmat kérni – és e-mailen küldtek nekem még egy jelentkezési lapot, amit kitöltve vissza kellett küldenem.
Ezután ügyfélfogadási időben be kellett mennem a Teve utcai rendőrpalotába két tízezer forintos sárga csekkért. – A csekkszelvényt vizsgára magunkkal kell vinni.
Az egész olyan furcsa keveréke a 20. század végi és a 21. századi ügyintézésnek.
A vizsga maga
A vizsgán megkaptam a fegyverismereti és a fegyverforgalmazási tesztlapot és kérdéssort. Azaz az egyik papír(kötegen) vannak a kérdések három válaszlehetőséggel (erre tilos írni), és a másik papírra kell írni a válasz betűjelét. Javítani lehet, egyértelműen jelezve és aláírva.
A maroklőfegyveres írásbeli vizsgán 15 perc állt rendelkezésre 15 kérdésre, a kombinálton (sörétes-golyós-maroklőfegyver) 25 perc állt rendelkezésre 25 kérdésre, és 21 helyes válasz kellett a sikeres vizsgához. Nekem ugyanúgy 25 percem volt, hogy 21-21 helyes választ adjak a 2×25 (kombinált+forgalmazói) kérdésre.
Az írásbeli vizsga közben hallottam, hogy két főt is puskázáson értek: jól lehordták őket (vajon jószívűség vagy színjáték volt?), de nem zavarták őket haza.
A személyi igazolványt, lakcímkártyát, és vizsgadíj befizetését igazoló csekkszelvényt a kitöltött teszttel együtt le kellett adni, majd távozni a teremből.
Miután kijavították az írásbeli vizsgát, hét-nyolc embert név szerint szólítottak. Mivel perceken belül egyszerre távoztak a teremből, feltételezem megbuktak.
Szólítottak szóbelire: a padon két felfordított laminált kártya várt, a fegyverforgalmazói vizsgakérdések. Az elöltöltő fegyveres vizsgával ellentétben felkészülési idő nem volt, azonnal mondani kellett a választ.
A kijavított írásbeli vizsgáimat nem láttam: rákérdeztem, hogy megnézhetem-e, de az érezhető kelletlenség miatt elálltam ettől.
Vizsga után visszakapta a személyi igazolványom és a lakcímkártyám, valamint gazdagabb lettem egy fegyverforgalmazói bizonyítvánnyal.
A kombinált fegyverismereti írásbeli vizsga része viszont – most süllyedek el szégyenemben – bukta lett. Ezt előre közölték, amikor szólítottak szóbelizni.
Mert egy hónapig a jogszabályokat bújtam, és nem tanultam meg a hülye kérdések hülye válaszait!
Pl. mik a maroklőfegyver fő részei (nem fődarabok!)? → “Akkor most szerintük a markolat külön rész, mert funkció szerint osztották részekre a fegyvert, vagy a tok része, mert a markolathéjakat leszámítva egy alkatrészt képez a tokkal?”
“Golyós lőfegyverből kilőtt lövedék milyen messze repülhet el?” → “Attól függ, mert a .22 LR TOZ-8 is golyós lőfegyver, és az .50 BMG Gepárd Hiúz is.”
Egy-két hiba mindig becsúszik, és ehhez pluszban jöttek ezek a kérdések, legalább négy.
Felkészülés során megrökönyödve olvastam az évtizedek óta közkézen forgó segédletet, és több részt elintéztem azzal: “Hogy lehet ilyen alacsony színvonalon kidolgozni ezt a tételt?! Ezt csak átfutom, simán menni fog szóbelin, úgyis jobban tudom!” – Hát nem: ezek a részek azért voltak így kidolgozva, mert ilyen színvonalú kérdésekre kell a három ilyen színvonalú válaszlehetőségből kiválasztani az egyetlen megfelelőt.
—-
Akkor legyen néhány példa a hülye kérdésekre!
Mint ismeretes a fent körülírt, közkézen forgó vizsgafelkészítő anyag 2-féle öntöltő maroklőfegyvert ismer: a PA-63-at és a P9R-t, valamint az “izsbokk” és a “zékáká” vadászpuskákat – ennél többnek ismerete a vizsgán kifejezetten ellenjavallt, csak összezavarodunk!
Jellemzően egyébként a hosszú lőfegyveres kérdések csak a vadászati felhasználásra kérdeznek rá, de nagyjából minek, hiszen a vadászvizsgán kérik ezeket számon.
Mi értelme van pl. ennek a kérdésnek egy IPSC-sportlövő vagy egy koronglövő számára?
- A sörétes lőfegyverből milyen szögben szabad lövéseket leadni? Mit jelent a léniázás, illetve a zsákolás?
Milyen szögben? Hát amerről a korong jön, vagy ahol a fémcél van, amit borítani kell, akár fedezék mögül lőve…. Zsákolás meg léniázás? Aki nem akar állatra lőni, annak ez minek?
- Hogyan kell a golyós lőfegyvert tűzkész állapotba hozni?
A világon számtalanféle golyós lőfegyver van, az egylövetű tömbzárastól a csőletörősön át a pump-actionig, vagy akár ott a Krieghoff Semprio, ahol szinte már pornográf mozdulattal kell csőretöltéshez széthúzni és összetolni a fegyvert. DE ez nem a jó válasz, a jó válasz a ZKK működése!!!
- Ismertesse az öntöltő maroklőfegyver hatásos lőtávolságát, hatásmódját.
Öntöltő maroklőfegyver a 2,7 mm-es Kolibri meg az .50 Action Express Desert Eagle is. A kaliberjel, esetleg csőhossz megadása nélkül ez ugyan milyen kérdés? Ja, a PA-63-ét kell tudni itt is.
- Az öntöltő maroklőfegyver részleges szét- és összeszerelésének végrehajtása.
Melyiké? A világon sok-sok ezerféle öntöltő maroklőfegyver született meg az elmúlt 130 évben. Nagyon sokféleképpen kell őket szétszedni, egy Colt M1911-et teljesen másként, mint egy Glock 17-et, vagy egy Walther PP-t.
Az egyetlen korrekt válasz erre, hogy a “töltetlenség ellenőrzése után a felhasználói kézikönyv utasításait pontosan követve végzem el”.
De ez azonnali bukás, mert PA-63 és P9R, slussz.
…
És persze mi HIÁNYZIK legjobban a FEGYVERismereti vizsgáról? A fegyverrel való LÖVÉS! Mert az autóvezetést is jól lehet elméletben elmondani, hogy melyik pedált nyomva mi történik, és melyik kézzel kell indexelni, de ez alapján még simán nekimegyünk a lámpaoszlopnak.
Az a pár, jellemzően értékeletlen lövés (durrantás a lőlap fele), ami az úgynevezett “gyakorlati” vizsgaszakasz, pont semmilyen szempontból nem vizsgálja azt, hogy a vizsgázó képes-e készségszinten, biztonságosan bánni az adott lőfegyverrel. És lehet, hogy a sikeres vizsga utáni héten már egy bankfiókban áll őrként pisztollyal az oldalán. Nem vicces, ugye?
(Vass Gábor közbevetése dőlt betűkkel.)
—
Egyetemen kétféle diák volt: a becsületes a tananyagot tanulta meg, a másik pedig a típuspéldák mechanikus megoldását és a régi zárthelyik, vizsgák kérdéseit és válaszait magolta.
Most is úgy voltam vele, én becsületesen felkészültem, mit érdekeljenek a tesztkérdések? Azzal foglalkozzanak azok, akik lusták voltak tanulni.
Ez a hozzáállás ragyogóan bevált az elöltöltő fegyveres és a fegyverforgalmazási vizsgán.
A fegyverismereti vizsga tekintetében viszont mindenkinek azt javaslom, akár a föld alól is kerítse elő a kérdéssorokra kidolgozott ELVÁRT válaszokat!
A vizsgabizottságra lehet jó benyomást tenni – állították, hogy nekem sikerült: “Látszik, hogy készült…” -, de a javítókulcsra nem (“…de az írásbelin hat rossz válasza volt!”). A fegyverforgalmazói vizsga írásbelijével nem volt gondom: a jogszabályban megtalálható és elvárható tudnivalókra kérdeztek rá. A tesztsor és a javítókulcs írójának itt nem volt játéktere. Ahogy a Windowsnak van csökkentett módja, úgy az írásbeli hülye kérdéseinek hülye válaszait is kenni-vágni kell.
Ez a tapasztalat nekem húszezer forintomba került (elbukott vizsga + újabb vizsga): ha okultok belőle, akkor helyettetek is kifizettem.
Porkoláb Péter
—————————
— Link-Melléklet —
* A fegyvertartással kapcsolatos általam fellelt jogszabályok:
→ Ismerete nélkülözhetetlen.
→ Ismerete nélkülözhetetlen. A fegyverforgalmazási vizsgakérdések is ebben találhatók.
→ A fegyverismereti, lőszerszerelési, elöltöltő fegyveres vizsgakérdések ebben találhatók.
→ Felesleges foglalkozni vele.
→ A fegyverismereti- és forgalmazási vizsgához semmi köze, de a hétköznapi életünkhöz igen! Türelmetlenül várom, hogy hatályon kívül kerüljön ez a gyalázat.
→ Általam máshol eddig fel nem lelt tervezési előírásokat tartalmaz: szóval ezt a jogszabályt kivételesen imádom.
→ Ez csak érdekesség, a lényege: Magyarország ezzel lépett vissza a C.I.P. egyezménybe.
→ Egészségügyi követelmények. Bevallom, hogy még soha sem olvastam el.
→ A jogos védelem és a végszükség ebben található meg, és vannak ilyen tételek fegyverismereti vizsgán!
→ Fegyverek a szabálysértési jogban: “A www.9mm.hu fórumozója (és a CN-gázpatron humán tesztünk szenvedő alanya) Poresz készítette ezt a figyelemreméltó gyűjtést. Ugyanis a Lőfegyverrel és lőszerrel való visszaélés bűntette mellett hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a fegyvertartókat fenyegető szankciórendszer nem csak a BTK-ban megtalálható.”
→ Aki vadászvizsgára készül, jobb ha ismeri (szerintem).
→ A vadászok száméra ebben is található fegyverekkel kapcsolatos rendelkezés.