2023 őszétől Kecskeméten a Neumann János Egyetemen egy új tantárgy is elindult (megtámogatva/megalapozva a Fegyvertervező- és fegyvergyártó-mérnökképzés szakirányt), a Fegyverzettechnika alapjai címmel. Szőrös Zoltán t. főhadnagy (rendszeres szerzőnk), a www.kalasnyikov.hu és a www.bren2.hu portálok tulajdonosa előadásaival.
Őt kérdezzük: mit lehet tudni erről a tárgyról?
Mikor először koptattam az egyetem padjait, 20 évvel ezelőtt született a Kalasnyikov és története című TDK-dolgozatom, mint az már közismert, ez vezetett a www.kalasnyikov.hu születéséhez. Sajnos az elmúlt két évtizedben nem volt túl rózsás a helyzet azok számára, akik ilyesmivel akartak foglalkozni. Az elmúlt években azonban kedvező fordulat tapasztalható, és immár nem kell szégyenkezve sunnyognunk, hanem büszkén szolgálhatjuk tudásunkkal a hazát.
Jómagam is beiratkoztam levelező tagozaton a gépészmérnökképzésre, írtam ismét egy TDK-dolgozatot, de inkább lesz ez arra jó, hogy jobban megértsem az ifjú mérnökgenerációt, mintsem korszakalkotó konstrukciókat alkossak. Ugyanakkor a TDK-m után Kovács professzorral elindult a közös gondolkodás, miként tudnék segíteni.
A kadétképzésben jól bevált recept szerint, miszerint az oktatási intézményekben tartalékos katonák segítik a képzést, néhány hónapos egyeztetés után a helyileg illetékes 38. Merász Mihály Területvédelmi Zászlóalj rábólintott erre az országban példa nélküli kísérletre, és áldását adta, hogy a professzor neve alatt futó szabadon választható tantárgyat, a Fegyverzettechnika alapjait tartalékos behívás keretén belül, egyenruhában oktathassam, persze a saját eszközeimmel. A kadétképzésben ekkor hasonló témában már egyévnyi rutinom volt, így bátran vágtunk bele, a legnagyobb félelem az volt, hogy majd a kutyát sem érdekli, „mert fúj, fegyverek, nem kell ez a mai fiataloknak” stb. Aztán a tanév kezdete előtt meglepődve láttuk a félszáz jelentkezőt, és előzetes terveinkhez képest kerítettünk egy nagyobb termet. Azt kell mondjam, a képzés során a többi hallgató folyamatos érdeklődést tanúsított a tárgy iránt, és bátran indulhat a következő félév is: nem fog kongani a kiselőadó. Kicsit olyan ez, mintha a semmiből varázsoltunk volna két kadétosztályt a vármegyében, és ez a honvédségnek mindösszesen háromnapnyi illetményébe kerül félévente irányomban. Meglehetősen költséghatékony!
Miből áll a tárgy? Mik a tervek a jövőre nézve?
Nos, maga a tantárgy elsődleges célja, hogy más tárgyakhoz hasonlóan – pl. fizika, kémia, analízis – egy alapot adjon azoknak, akik ezt a szakirányt kívánják választani, de semmilyen előzetes ismeretük sincs.
Másodlagos célja, hogy az egyetem bármely karára, szakára járó hallgatók számára elérhető tárgyként betekintést adjon a fegyverek világába, alapfokú fegyverzettechnikai ismereteket adjon, enyhítse a fóbiákat, és mivel egyenruhában oktatok, természetes módon javítsa a honvédség és a civilek közti társadalmi kohéziót. Természetesen ez nem toborzórendezvény, de minden felmerülő kérdésre szívesen válaszolok.
A tantárgy némi száraz elméleti ballisztikai alapok után a légfegyverekkel folytatódik, és az első 30 pontért a hallgatóknak légfegyverrel biztonságosan célzott lövést kell leadni 10 méterre, a biztonsági rendszabályok betartása mellett. Elmondhatom, hogy azoknak is élvezetes feladat volt ez, akik a középfokú tanulmányaikat Csongrádon folytatták, vagy éppen vadászok, sportlövészek. Igaz, egy Haenel-Suhl 310-es volt a kedvenc vizsgaeszköz, ami azért nem túl gyakori darab.
Ezt két elméleti előadás követte a kézifegyvergyártás és a hazai kézifegyvergyártás történelmi szemelvényeivel, majd jött a gépkarabély részei és a szét-összeszerelés, utóbbiból gyakorlati vizsga is, persze a szintidő helyett a biztonságos végrehajtást szem előtt tartva, hiszen a 90%-a a hallgatóknak teljesen kezdő!
Ezt a kézigránát és pisztoly ismerete követte, majd nagy sikerrel a táborfalvi lőkísérleti állomás tartott vendégelőadást, számos hazai tervezésű és gyártású kézifegyver bemutatásával. Az utolsó órát egy teszt zárta, illetve néhány kézi páncéltörő eszközzel ismerkedtek még meg a hallgatók.
Terveink közt szerepel, hogy a következő félévtől a levelező hallgatók felé is megnyitjuk a tárgyfelvétel lehetőségét, és még tovább színesítjük a tananyagot, hogy ne csak informatív, de élvezetes is legyen a kurzus mindenki számára. Nem tudhatjuk, melyik hallgatóból mi lesz később, és kit csap meg a fegyverolaj és a lőpor illata. Ne feledjük, én is úgy kezdtem, hogy kölcsönkaptam egy Kaliber magazint még általánosban, aztán tessék!
Kaliber Team