Hosszas vajúdás után 2019 decemberében fogadta csak el (bőven túllépve az uniós határidőt) az EU legnagyobb tagállama az EU-fegyverdirektíva-módosítás nemzeti implementációját. Ezt pedig csak 2020. február 19.-én hirdették ki.
A német szaksajtó (Visier, DWJ) és érdekvédelmi szervezetek (FWR, FU) friss elemzései alapján az rajzolódik ki, hogy a kép felemásra sikerült. Sok ponton ugyan sikerült kihúzni átmeneti rendelkezésekkel, értelmezgetéssel a brüsszeli elmebaj méregfogát, néhol azonban a nemzeti jogalkotás kifejezetten rosszindulatú volt. Ugyanakkor kitartó lobbitevékenység alapján jelentős liberalizációs, racionalizációs rendelkezések is bekerültek a joganyagba.
Hogy miért fontos ez nekünk? Mert a magyar jogalkotás is az implementáció (nemzeti joganyagba átültetés) előtt áll, Németország pedig mindig is egyfajta igazodás pont volt számunkra.
(Az alábbi lista természetesen nem törekszik teljességre, nem is kell, hiszen például az nekünk irreleváns, hogy a neonácik elleni fellépés jegyében a BfV-t (Bundesamt für Verfassungschutz – azaz Alkotmányvédelmi Hivatal) is be kell vonni az eljárásba.)
Negatív:
- tárkapacitáskorlát bevezetése (10 db hosszú, 20 db rövid lőfegyvernél).
- 2017 június 13. előtt megszerzett nagyobb kapacitású tárak birtoklása tiltottá válik, hacsak nem jelentik be azokat a hatóságnál vagy adják át engedélyesnek 2021. szeptember 1.-ig.
- a tárkorlátozás a tártestekre is vonatkozik (ez sem volt EU-követelmény)
- az új EU-előírásoknak megfelelően hatástalanított fegyverek bejelentéshez kötöttek lesznek.
- A-kategóriásból átalakított csak-riasztó (salutwaffen) fegyverek betiltása.
- a szinte csak regisztrációköteles „Gelbe WBK” alá tartozó lőfegyverekből tartható darabszám 10 darabban lett maximálva (ilyen EU-követelmény nem volt).
- engedélyhez kötik a számszeríjnak nem minősülő, sűrített levegős nyílvessző-kilövőket – a jelenleg ilyet birtoklók automatikusan kapnak engedélyt. (Erre már megvan a kiskapu!)
- A tartományi önkormányzatoknak lehetővé teszik egyes rossz közbiztonságú közterületeken „fegyvertilalmi övezetek” bevezetését (ahol 4 cm feletti kés is tilos) – azzal, hogy a tilalom viszont nem érvényes a fegyverjogi engedéllyel rendelkezőkre.
Pozitív/”kihúzott méregfog”:
- a tárkapacitáskorlátozást kizárólag központi gyújtású lőszeres lőfegyverekre vezették be, peremgyújtású lőszeres és ismétlőfegyverekre: NEM
- pontosan definiálták, hogy miként kell számolni a tárkapacitást: a gyártó által megadott legkisebb használható kaliberjelű lőszert alapul véve. A rövid és hosszú lőfegyverekben egyaránt használható tárak esetén rövid lőfegyverbe valónak minősül (nagyobb kapacitású lehet). Ha egyidejűleg nem tart az engedélyes olyan hosszú lőfegyvert, melybe a tár passzol.
- a nagykapacitású tárak korlátozása nem visszamenőleges a sportlövők és a gyűjtők számára sem.
- az 1973-as német szabályozásnak már megfelelő, de az új EU-s szabályoknak még nem megfelelően hatástalanított fegyvereket továbbra is szabadon, bejelentés nélkül lehet tartani.
- a sportlövők részére az engedély meglétének első 10 évében kell csak adott fegyverfajtára minősítéssel bírni, utána elég a sportegyesületi tagság.
- a szabadon forgalmazható gáz- és riasztófegyverek köre kibővül. Az addigi csak PTB-a-körben típusjóváhagyó jellel ellátottakon túl azok is ide tartoznak a jövőben, melyek a 2019/69 EU Implementációs Direktíva műszaki követelményeinek megfelelnek.
- hangtompító tartása vadászoknak közp. gyújtású hosszú lőfegyverhez minden szövetségi államban engedélyezendő.
- 3 éven belül megszűnik a papíralapú nyilvántartókönyv a fegyverkereskedőknél, csak online kell nyilvántartást vezetni/jelenteni.
Hatályba lépés – általánosan – 2020. szept. 1.
A kihirdetett törvényszöveg, csak német fegyverjogban jártas, felsőfokú nyelvtudással bíróknak is csak 1 üveg Jagermeister elfogyasztása után ajánlott:
Vass Gábor