ERMA MP38(L) – egy pillekönnyű kísérleti géppisztoly
Az ember azt gondolná, hogy a második világháborús német géppisztolyokról már mindent tudunk, mindent megírtak, amit lehetett. Azonban mélyebbre ásó kutatások újra meg újra felszínre hoznak gyöngyszemeket, mint ez az egyedi kísérleti fegyver az ERMA-tól. (Ezen cikk a rövidített változata annak, amelyet teljes terjedelemben és sok-sok részletfotóval a KALIBER MAGAZINBAN lehet majd olvasni!)
Cseh múzeum kincse
A cikkben szereplő V3013 a cseh hadtörténeti múzeum prágai gyűjteményében található (Vojenský Historický Ústav, Praha). A mai napig nem került elő belőle újabb példány, és bár a szakirodalom említi, de részletes fotók és ismertetések eddig nem jelentek meg róla.
Az alap MP38 megjelenése
Az 1938-as év elején az Erfurter Maschinenfabrik (ERMA) hivatalos megrendelést kapott a Heereswaffenamt-tól (hadsereg fegyverzeti hivatala) egy új géppisztoly kifejlesztésére. Alig pár hónapra rá, mindössze júniusban az ERMA bemutatta a Maschinenpistole MP38 jelzésű fegyverét.
A katonai vizsgálatok is hamar lezajlottak, csupán 7 hónappal ez első felkérés után már 1938 június 29.én hivatalos rendszeresítésre került. A sorozatgyártás 1938 júliusában elkezdődött, bár eléggé lassú ütemben. Amikor 1939 szeptember elsején a Fall Weiss hadművelet során megtámadják Lengyelországot, csupán 8700 darab ilyen géppisztoly volt a támadó egységek nyilvántartásában.
Mégy egyszerűbbet, még könnyebbet!
Azonban az MP38-at – főként forgácsolt acéltokja miatt – felettébb költséges volt gyártani. Ezért 1940 tavaszán az ERMA megkísérelte egyszerűsíteni a konstrukciót. Eközben az iparágban az acéllemezből préseléssel előállított alkatrészek gyártása hatalmas fejlődésen ment keresztül, így a tokszerkezetet és a markolati részt is ebből alkották meg – ez lett a második világháború legfontosabb német géppisztolya, az MP40.
Ebben az időszakban kísérleteztek a könnyűsúlyú alumíniumtokos géppisztollyal is. Dokumentumok nem maradtak fent, csak ez az egyedi MP38(L), mint bizonyíték. A fejlesztés kezdeményezője ismeretlen. Néhány kutató azt gondolja, hogy az L az a Luftwaffe, azaz a légierő rövidítése, és az ejtőernyőscsapatok részére készült volna. Csakhogy ekkor még nem volt a légierőnek ekkora befolyása a kézifegyverek gyártására, az alumínium pedig drága és kritikus nyersanyagnak minősült.
A repülőgépgyártásban nélkülözhetetlen volt, így lépésről-lépésre minden egyéb haditechnikai eszközben kiváltották használatát, ahol nem volt létfontosságú. Ráadásul a német nyelvben a könnyű szó is L-betűvel kezdődik: „leicht”. Mindazonáltal tényleg jelentősen, mintegy 1 kilogrammal csökkentették az MP38 üres tömegét: 3,34 kg-ra. Eltérés műszakilag a tokalsórész és -felsőrész alumíniumöntvény anyagai mellett azok kapcsolódása is.
Az ERMA katonai gyártókódja nem lelhető fel a fegyveren. Az egyetlen hivatalos jelzés, mely az ERMA-hoz köti az a Waffenamt WaA280 beütő néhány alkatrészen. Illetve az „EE egy körben” jelzés az ERMA Erfurt rövidítése lehet. Az öntött alumínium tokalsó- és felsőrész egy éppen, hogy látható AWW logóval van ellátva, ami az Aluminium-Werke Wutöschingen gyártóhelyet jelöli. Ez a cég a svájci határ közelében, dél-Németországban található meg a mai napig.
(A szerző köszönetet mond Jan Skramoušský-nak, a cseh hadtörténeti múzeum részéről – www.vhu.cz)
Michael Heidler
Műszaki adatok
MP38(L)
Kaliber: 9×19 mm Parabellum
hossz nyitott válltámasszal: 847 mm
hossz csukott válltámasszal: 626 mm
csőhossz: 250 mm
üres tömeg: 3340 gramm
tárkapacitás: 32 db