Az ÜGYVÉD válaszol: Lőszerújratöltők engedélyének ki NEM adása
Szerkesztőségbe befutott információk alapján: Sokaktól felmerült a kérdés, hogy hónapok óta nem ad ki a rendőrség Házilagos lőszerszerelési (újratöltő) engedélyt egyáltalán a minden törvényes feltétellel rendelkező kérelmezőnek, arra hivatkozva, hogy “elfogyott az engedély-kártya még az év elején”.
Olvasói kérdések:
– ez a hivatkozás jogszerű-e?
– kiadhat-e a kártya hiányában a tevékenység végzésére jogosító papíralapú határozatként engedélyt a hatóság, mellyel a kártya megérkeztéig az engedélyes jogosult újratölteni (lőszerelemet megszerezni/tartani)?
Megjegyzem a jogi személyeknél most is így megy, hogy a papíralapú (vagyis már digitális) határozat birtokában az alkalmazott már dolgozhat, a kártya meg hetekkel-hónapokkal később készül csak el.
Válaszom:
Más engedélyek esetében is járt már így a rendőrség, csupán azon az alapon, hogy valahol a hierarchia magasabb fokán valaki alultervezte az igényeket és nem rendelt valamiből elegendőt.
A házilagos lőszerszerelési engedély nem más, mint a házilagos lőszerszerelést engedélyező közigazgatási határozat igazolása, melyet a rendőrhatóság meghatározott formátumban ad ki. A barna könyvnek nevezett lőfegyvertartási engedély is a lőfegyver tartását engedélyező (közigazgatási határozatról szóló) igazolás, melyet előírt formátumban adnak ki.
Az ügyfél jogosult megkapni az ügyében keletkezett közigazgatási határozatot, mely a kérelmének elbírálása során keletkezett. Ez a közigazgatási határozat határozza meg, hogy az ügyfelet milyen jogok illetik és milyen kötelezettségek terheli. A közigazgatási határozat egy közokirat, melyet az eljáró szerv a saját jogkörében eljárva ad ki és teljes bizonyító erővel rendelkezik.
Ennek kiadását a rendőrség semmilyen jogcímen nem tagadhatja meg.
Az igazolás csupán egy könnyebbség a határozattal kapcsolatba kerülők számára, hogy a határozat jogosultjának ne kelljen magával vinni minden szükséges helyre az esetenként több oldalas A/4 méretű okiratot. Természetesen a határozat jogerőre emelkedésétől kezdődnek az ügyfél joga és kötelezettségei, nem pedig attól, amikor a határozat meglétének igazolását kiállítják.
Dr. Bokros Gábor
ügyvéd